Philips 190vw9 Monitör Arızası

Arıza güç katında gibi görünüyor.
Floresan testini erteleyin
Pwm entegresinin yanında küçük bir elektrolitik frekans kondansatörü vardır,
(22-47 Uf arasi)
Voltaj dalgalanmaları yapabilir.
Yeni takip Değiştirin
Değiştirdim abi yenisi ile. Hiç bir değişiklik olmadı. 5v voltaj dalgalanması devam ediyor. 16v tarafı ise 0.8mV'a çıkıp düşüyor.

Opto coupler i değiştirin.
Blok kondansatörü değiştirin.
Bu iki malzeme de çıkışta dalgalanmaya sebep olabilir.

Son düzenleme:
Devredeki:
Tüm kondansatörler değişti.
Optocoupler değişti.
Schottky Barrier Diode değişti.
Köprü diyot değişti.

Sonuç hiç değişmedi.
Birtek mosfet kaldı değişmeyen.
Ekranda gördüğünüz oynak değer 5v çıkışına ait.
16v çıkışı hala yok.

TL431 yapabilir.
Şema da AZ431 olarak belirtilmiş
Şimdi mosfeti ve AZ431'i değiştirdim abi.
Mosfeti değişince 5v çıkışı biraz daha dar aralıkta oynamaya başladı. 4.2 ile 4.5v arası. 16v hala yok.

AZ431'in değişimi hiç bir şeyi etkilemedi.

16v. çıkıyor mu?
Yok abi çıkmıyor. Oynak olarak.0.5v gibi bir değer var sadece.

Acaba tamir ettiğim floresan tarafı tekrar arızalanıp 16v çıkışı mı yüklüyordur?

16 V. ve 5 V yoksa arıza primer katta aranmalı
LD7552 değişti. Diyotlar ve mosfet kontrol edildi.
Geriye zaten pasif malzemeler kalıyor.
tümünü şemaya bakarak tek tek ölçün, değer kaybeden veya değeri değişen malzeme olacaktır.

Bobinlerde sıkıntı olabilir mi abi? Onları iyi tanımıyorum.

Bazı arızalar zorlu oluyor. İnsanı bunaltıyor.
Sabırla uğraşarak sonuca ulaşırırsınız.

Bazı arızalar zorlu oluyor. İnsanı bunaltıyor.
Sabırla uğraşarak sonuca ulaşırırsınız.
Abi primer tarafındaki bütün elemanları söküp ölçtüm. Değer kaybeden 220 girişindeki 470nF kutupsuz da olmuş. 270'e kadar düşmüş. Değiştirdim sonuca etki etmedi.

Bir tek sökmediğim trafo kaldı artık. Onuda devre üzerinde öçlünce sekonder tarafındaki 4 bacağında bir biri ile kısa devre olduğunu gördüm. Bu normal mi?

Abi primer tarafındaki bütün elemanları söküp ölçtüm. Değer kaybeden 220 girişindeki 470nF kutupsuz da olmuş. 270'e kadar düşmüş. Değiştirdim sonuca etki etmedi.
EMİ filtre kondansatörü dür. Sonucu pek etkilemez yedekte sağlam 470nf varsa değiştirin. Yoksa öylece kalsın.

Bir tek sökmediğim trafo kaldı artık. Onuda devre üzerinde öçlünce sekonder tarafındaki 4 bacağında bir biri ile kısa devre olduğunu gördüm. Bu normal mi?
Şemadan takip edebilirsin. Ohm değerini ölçer misin..
Trafo da ısınma var mı?
Aynı tip başka bir kart olsa oradan karşılaştırılabilir .

Son düzenleme:
Şemadan takip edebilirsin. Ohm değerini ölçer misin..
Trafo da ısınma var mı?
Aynı tip başka bir kart olsa oradan karşılaştırılabilir .
Başka şubede ay ısından vardır bakınayım.

Trafoyu söküp ölçtüm abi.
20221217_173521.png

Anormal bir durum yok.
Arıza daha önce ölçüm yapılan malzemeler de, sağlam deyip sağlamlığını göremediğiniz malzemeler de oluyor.
Bende çok kartı fırlatıp yedek parçaya atmışlığım vardır. Bazen kıl arızalar oluyor, ara ara bulunmuyor.
monitörü yedek parçaya ayırın.

Yeni veya ikinci el monitör almak en uygunu gibi...

Kolay gelsin...

Son düzenleme:
@volta 'nın paylaştığı şu aşağıdaki videoyu izledim.
Bu videoya göre benim monitörün trafosunun arızalı olduğuna karar verdim.
Trafonun primer tarafını pwm entegre sürünce ikinci bir sargıdan pwm entegreye geri dönüş yapılarak trafonun sürüldüğü bilgisi gidiyormuş.
Benim ölçümlermde pwm entegreye 5v'luk bir geri dönüş oluyordu. Buradan trafonun sağlıklı sürüldüğü kanaatine vardım.
Trafonun seconder tarafında ise olması gereken voltajlardan 5v çok oynak bir durumdaydı ve 16v hiç yoktu.
Velhasılkelam bence sorun trafodaydı. Bu gün servise gönderdim. Muhtemelen "trafo yüzünden yapılamıyor" deyip geri göncereceklerini düşünüyorum. Tabi ellerinde aynı trafodan yoksa.

Forum istatistikleri

Konular
6,625
Üyeler
2,720
Son üye
Muhenned

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back