taydin

Timur Aydın
Staff member
Forum yazılımında bazan çıkan sorunlara cerrahi müdahalede bulunmak için geçenlerde phpmyadmin yazılımı kurmak istedim. Şu anda kiralık sunucuda çalışan işletim sistemi debian 9, oldukça eski denebilir, o yüzden forum yazılımı ile uyumsuzluklar çıktı. Biraz araştırınca, sorunun phpmyadmin yazılımının eski versiyon olmasından kaynaklandığı ortaya çıktı. Debian 9 depolarında 4.6 versiyonu var, ama bana gereken en az 4.8. Bu versiyon da debian'ın depolarında yok, o yüzden bu yazılımı manuel olarak (paket yöneticisinin dışında) kurdum. Burada da prosedürü yazıyorum, belki başkasının da işine yarar.

Önce yazılımın son versiyonunu indiriyoruz
Kod:
root@srv:~# wget https://files.phpmyadmin.net/phpMyAdmin/4.9.0.1/phpMyAdmin-4.9.0.1-all-languages.zip
--2019-08-10 21:10:09--  https://files.phpmyadmin.net/phpMyAdmin/4.9.0.1/phpMyAdmin-4.9.0.1-all-languages.zip
Resolving files.phpmyadmin.net (files.phpmyadmin.net)... 185.87.24.173
Connecting to files.phpmyadmin.net (files.phpmyadmin.net)|185.87.24.173|:443... connected.
HTTP request sent, awaiting response... 200 OK
Length: 11060845 (11M) [application/zip]
Saving to: ‘phpMyAdmin-4.9.0.1-all-languages.zip’

phpMyAdmin-4.9.0.1-all-languages 100%[========================================================>]  10.55M  6.02MB/s    in 1.8s  

2019-08-10 21:10:11 (6.02 MB/s) - ‘phpMyAdmin-4.9.0.1-all-languages.zip’ saved [11060845/11060845]

Bu arşivin içeriğini /usr/share/phpadmin altına yerleştiriyoruz ve phpadmin'in tmp dosyasını oluşturup doğru kullanıcı:grup ayarını yapıyoruz

Kod:
root@srv:/usr/share# unzip -q /root/phpMyAdmin-4.9.0.1-all-languages.zip
root@srv:/usr/share# mv phpMyAdmin-4.9.0.1-all-languages/ phpmyadmin
root@srv:/usr/share# mkdir phpmyadmin/tmp
root@srv:/usr/share# chown www-data:www-data phpmyadmin/tmp

Sonra yapılandırma dosyasını oluşturup gereken yerleri değiştiriyoruz

Kod:
root@srv:/usr/share# cd phpmyadmin
root@srv:/usr/share/phpmyadmin# cp config.sample.inc.php config.inc.php

Burada yapılması gereken ayar blowfish_secret değişkenine uygun bir değer atamak.

Son aşama olarak da veritabanına erişim sağlamak için bir kullanıcı adı tanımlıyoruz:

Kod:
root@srv:~# mysql -u root -p
Enter password:
MariaDB [(none)]> CREATE USER 'dbuser'@'localhost' IDENTIFIED BY 'xxxxxxxx';
MariaDB [(none)]> GRANT ALL PRIVILEGES ON *.* TO 'dbuser'@'localhost' WITH GRANT OPTION;

phpmyadmin'in ihtiyacı olan bir php modülünü de bu aşamada kurmamız ve aktif hale getirmemiz lazım:

Bash:
root@srv:~# apt install php-mbstring
root@srv:~# phpenmod mbstring

Son olarak da phpmyadmin programının apache2 den erişilebilir olması için yapılandırma dosyasını oluşturup apache2 nin bunu yüklemesini sağlıyoruz:

/etc/apache2/conf-available/phpmyadmin.conf isimli bir dosya oluşturup içine şunları koyuyoruz:

Kod:
Alias /phpmyadmin /usr/share/phpmyadmin

<Directory /usr/share/phpmyadmin>
    Options SymLinksIfOwnerMatch
    DirectoryIndex index.php
</Directory>

Sonra da apache2 nin bu yapılandırma dosyasını yüklemesini sağlıyoruz:

Bash:
root@srv:~# a2enconf phpmyadmin
root@srv:~# systemctl restart apache2
root@srv:~#

Artık phpmyadmin'e https://<sunucu_url>/phpmyadmin adresinden ulaşabilmemiz lazım. Çıkan ekranda yukarıda tanımladığımız kullanıcı adı ve şifreyi giriyoruz. Sonra da sistemdeki bütün veritabanlarına erişim sağlayan arayüz çıkıyor karşımıza.

Bundan sonraki aşamalarda güvenliğı artırmak için yapılabilecek ilave şeyler var. Ama onlarla çok uğraşmak istemiyorum. Zaten gerektiğinde phpmyadmin'i aktif hale getireceğim. Kullanmadığım zaman zaten erişim hiç mümkün olmayacak.

Bu kodları adım adım takip edip Raspbian da PhpMyAdmini aktif hale getirdim. Ama tabi bilmeyen biri için biraz daha detayı vardı işin.
Her ne kadar terminalde root olarak işlem yapabilsem de normal işletim sisteminde root olamadım.
Apache2 klasörü içinde "phpmyadmin.conf" dosyası oluşturmama izin vermedi. Netten araştırarak dosya oluşturma "touch" komutunu buldum.
Sonra terminalden etc/apache2/conf-available/ içine girerek phpmyadmin.conf dosyasını oluşturdum.
Kod:
root@raspberrypi:/home/pi# cd /etc
root@raspberrypi:/etc# cd apache2
root@raspberrypi:/etc/apache2# cd conf-available
root@raspberrypi:/etc/apache2/conf-available# touch phpmyadmin.conf
Sonra terminalden dosya içine yazmayı bilmediğim için işletim sisteminden dosyayı text editörü ile açıp kodları içine yapıştırdım.
Ama bu seferde dosyayı kaydedemiyorum. Root olmayı da bilmiyorum. Çare yok döndüm terminale.
Madem dedim root olamıyorum o zaman ben de dosyaya kullanıcı erişimi için izin veririm.
Kim bizim kullanıcı? "pi"
Tekrar döndüm nete dosya izinleri konusunu araştırdım.
Karşıma "chown komutu çıktı. Terminalde "chown pi phpmyadmin.conf" komutunu verdim ve işletim sistemine geri dönüp dosyayı kayıt ettim.
Kod:
root@raspberrypi:/etc/apache2/conf-available# chown pi phpmyadmin.conf
Ve sonra tekrar olması gerektiği gibi "chown root phpmyamin.conf komutunu verim herkesin erişemeyeceği bir hale getirdim.
Kod:
root@raspberrypi:/etc/apache2/conf-available# chown root phpmyadmin.conf
En son taydin abinin komutları ile reset atıp https://<sunucu_url>/phpmyadmin adresinden PhpMyAdmine ulaştım.
Bash:
root@srv:~# a2enconf phpmyadmin
root@srv:~# systemctl restart apache2
root@srv:~#

2020-09-18-000320_945x1009_scrot.png

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back