Power Selector USB In-Rush Current

Peak2Peak

Aktif Üye
Merhaba Bir pic için Geliştirme kartı yapacağım.Jack ve USB besleme kısımları var.Besleme seçimimi jumperla yapmak istemedim.
Bir Devre ile kendini otomatik korusun istiyorum.Integrated Load Switches Versus Discrete MOSFETs Şu makalede mosfetlerle yapılan devreler buldum.
IC kullanmadan yapıldığında bazı sorunlar ortaya çıkıyor.Sistem açıldığında çıkış kapasitöründe dolayı ani akım USB'yi yakıp yakmayacağını kestiremiyorum.
USB 2.0 500mA devamlı akım verebilir olarak bulabiliyorum ama ani akıma nasıl tepki vereceklerini bilmiyorum.Ne yapmalıyım?

1 hızlı diyot ile yapabilirsiniz bunu.
tek eksi yanı diyot üsütnden gelen tarafın 0.7volt kesintiye uğrayacak oluşu.

5V.png

Regülatörden gelen 0.7V kesintiye uğrar.

Ama 2 taraftan da beslerken herhangi bir tarafı çeksen dahi sistem durmadan çalışmaya devam eder.

17158 eklentisine bak
Regülatörden gelen 0.7V kesintiye uğrar.

Ama 2 taraftan da beslerken herhangi bir tarafı çeksen dahi sistem durmadan çalışmaya devam eder.
Hocam amaç USB korumak değil mi? Diyelim Jack kısmında 12V ile çalışıyorsam bir şekilde Regülatör kısa devre olursa Jackten USB'ye akım akacak.USB bozuklacak. Bu şekilde USB korunmuyor sanki?

1651403801780.png

Mesela bunda Jack ve USB takıldığında USB iptal oluyor.Kodlamak için sadece USB takılmalı.

17160 eklentisine bak
Mesela bunda Jack ve USB takıldığında USB iptal oluyor.Kodlamak için sadece USB takılmalı.
O zaman usb tarafınada 1 zener 1de seri diyot ekleyelim.
eğer ne olursa olsun kıyametde kopsa benim usbnin haberi olmasın diyorsan

O zaman usb tarafınada 1 zener 1de seri diyot ekleyelim.
eğer ne olursa olsun kıyametde kopsa benim usbnin haberi olmasın diyorsan
Hocam ne ettin batarız bunla:)

Birbirini kesmesi daha güvenli olur diye düşüyorum.Zener ne iş yapacak anlamadım?

Ses jackları varya hani. Kulaklığı takınca hoparlör çıkışını kesen. Onların aynısından power jacklar da var diye biliyorum. USB nin güç kablosundan birini power jack'ın NC bacağına bağlayacaksın. Böylece jack takılı değilken USB devrede olacak.
Jack'ı taktığın zaman da USB kablosu NO konumuna düşecek.

images (4).jpeg

Ses jackları varya hani. Kulaklığı takınca hoparlör çıkışını kesen. Onların aynısından power jacklar da var diye biliyorum. USB nin güç kablosundan birini power jack'ın NC bacağına bağlayacaksın. Böylece jack takılı değilken USB devrede olacak.
Jack'ı taktığın zaman da USB kablosu NO konumuna düşecek.

17162 eklentisine bak
Zahmet olmazsa ise çizimi detaylandırabilir misiniz?
Bendeki jack boşta iken GND ile biribirine bağlı.
Jack'ı takınca GND-ile arası açılıyor.Sanırım başka bişeyden söz ediyorsun.

Zahmet olmazsa ise çizimi detaylandırabilir misiniz?
Bendeki jack boşta iken GND ile biribirine bağlı.
Jack'ı takınca GND-ile arası açılıyor.Sanırım başka bişeyden söz ediyorsun.
USB den gelen GND ucunu, Dişi jack'ın içindeki hareketli uca bağlarsın. Bu hareketli uç erkek jack takılı değilken GND ye bağlı olduğundan USB aktif olacaktır.
Erkek Jack'ı taktığında ise hareketli uç GND den ayrılacağı için USB port pasif, Erkek jack aktif olacaktır.
Mesaide olduğumdan yeterince ilgilenemiyorum çizim işi ile.

@Peak2Peak video gelecek.
Çektim. Renderleyip yüklüyorum youtube'a

teşekkürler hocam
Bu kadar basimiş hiç görmedim internette böyle bir şey.
Rica ederim.
Yalnız ben söylemeyi unuttum. Yorumlarda biri yazmış. Devren programlanabilir bir kart ise jack takılı iken USB GND si pasif olacağından veri alış-verişi yapamazsın.

Forum istatistikleri

Konular
5,929
Üyeler
2,505
Son üye
mustafa125307

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back