Pürmüz dolumu için çakmak gazı tavsiyesi

Sercan

--
Aşağıkaki konuda bahsettiğim gibi vakti ile bit pazarından Silvio Monetti markasının Gazlı Torch Pürmüzünü almıştım.

Aldığım günden beridir de sorunsuz kullanıyorum. Fakat gazı azalmaya başladı ve özellikle açık alanda hafif rüzgarlı havalarda bile söner hale geldi. Son ayara getirip çalıştırsam bile kısa bir süre sonra ateş yine zayıflıyor. Eskiden olsa çakmak gazı dolumu yapan dayılara götürüp dolum yaptırırdım ama etrafta öyle biri kalmadı.

Bende Flash marka bir gaz var ama dolum için basıncı yetmiyor. Aşağıda göreceğiniz üzere dibinde az biraz gaz basabildim. Normalde tüpün üst tarafına yakın bir mesafeye kadar dolu geldi. Tavsiye edebileceğiniz bir gaz var mıdır, bunu nasıl doldurabilirim?

20230903_181401.jpg

Gaz çıkışı en kısık ayarda,

20230903_181442.jpg

En yüksek ayarda,

20230903_181451.jpg

Belki küçük tüpe uygun bir aparat takılarak doldurulabilir. Ben hiç kaliteli gaz görmedim. Kutulu olanların çoğuda yarım dolu.

Şimdi benim gaz spreyine baktım, o da Flash :) Ben elimdeki Dremel pürmüzü 2 kere doldurdum bununla. Hatta onun dışında mutfaktaki türk kahvesi ocağımı da doldurdum. Senin sorun herhalde pürmüzün valfinde. Gaz içeri girmiyor, havaya kaçıyor olmalı.

Sprey gibi şişelerden gaz basınca hava da mı doluyormuş ne öyle bir şey duymuştum Sercan abi.
O sebeple biraz gaz bastıktan sonra az biraz doldurduğun şeyin gazını kaçırıyormuşsun sonra tekrar gaz doldurabiliyormuşsun.
Sebebini tam bilmiyorum, bir dene istersen. Gaz kaçırırken hava kaçıp da yanıcı gazın kaçmama imkanı yok ama.
İnternette böyle yapıyorlardı küçük tüp ile kampçı tüpü dolduranlar falan, çakmakta da aynı durum var sanırım eğer tam doldurmak istiyorsan.

Galiba çok sık kullanmadığımdan bendeki Flash tüpü nne kadar kullandığımı fark etmedim.

Piknik tüpü filan güzel fikir ama iş için doğru bir uç olmadıkça bunlarla uğraşmaya değmez, gereksiz riskli.

Aslında böyle bir şey kullanabilirsiniz. Doldurmaya gerek kalmaz.

dandik gazların propan bütan oranları kötü oluyor, clipper tavsiye ederim...

Çakmak gazı iş yapar. Bazen dolum zorluğu basınç farkının olmamasından kaynaklanıyor. Lpg'nin sıvı olarak çakmağa akması için çakmaktaki basıncın tenekedeki basınçtan düşük olması lazım. Ama dinlenmiş halde aynı sıcaklıkta basınçları eşit oluyor. Çakmağın dolum valfine basıp içerideki gazın uçmasını sağladığınızda çakmaktaki basınç haliyle düşüyor ve içerideki sıvı gaz faza geçip dengelenene kadar dolum yapmak için biraz zaman oluyor. Tamamlayana kadar bu metot tekrarlanabilir. İkisi arasında makul bir sıcaklık farkı da yardımcı olabilir.

dandik gazların propan bütan oranları kötü oluyor, clipper tavsiye ederim...
Samimi bir arkadaşımın amcası Clipper'in resmi Türkiye dağıtıcısı. Yinede hiç aklıma gelmedi. :D

Bu gavurun gazı da gene Rusya'dan gelmiyor mu yav? Ne farketiyor Clipper, Flash anlamadım :D

Abi Aygaz'ın tüpü tencere dibinde is yapmazken başka marka tüpler is yapıyor. Fark var demek ki :dusun2: :dusun2:

Abi Aygaz'ın tüpü tencere dibinde is yapmazken başka marka tüpler is yapıyor. Fark var demek ki :dusun2: :dusun2:

Evet haklısın, Türk üçkağıtçısının yeteneklerini küçümsemiş oldum :rolleyes:

Bizimkiler bi çakma malzeme işini çözemedi. Çakma malzeme satan Çinlileri bulup bu işi de o şekilde çözdüler. :katil2:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,848
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back