Quick 862DW+ 1000W Sıcak Hava Onarım İstasyonu

volta

Kıdemli Üye
Quick yeni sıcak hava istasyonu çıkarmış. Yeni model 861dw modeli ile aynı özelliklere sahip. Tek fark nozzle tipi değişmiş. Vidalı şıkıştırmalı muadili çokça bulanan Ayoue tip denilen nozzle kullanmışlar. Rengi de siyah yapmışlar. Ama en önemli fark eski modele göre yaklaşık 1000 TL ucuz.Acaba piyasaya göre yeni bir fiyat mı belirlediler yada malzeme kalitesinden mi kıstılar acaba? Bu aralar iyi bir sıcak hava istasyonu bakıyordum. Benim için güzel bir haber oldu sizinle de paylşamak istedim. Resmi distribütörü C3 Teknoloji yakında stoklarda demiş ama perpa otomasyon getirmiş ürünü.

Edit: Bunu hava akış hızı 50L/dk'ymış. 861DW'ninki 120L/dk. 861DW'nin muadili Quick K8 galiba. Birde hava akış hızı ve hava hacmi çok karışan kavramlar.

Quick 862DW+ 1000W Sıcak Hava Onarım İstasyonu - Perpa

quick-862-dw-plus.jpg

Son düzenleme:
Bunun 861 DE muadili olan cihaz yok mu? Yani 1200 W olan.

Sıcak hava istasyonları ne kadar güçlü ise, o kadar nazikçe sökebiliyor komponenti. Biraz ters gibi geliyor, ama şöyle düşün: Amaç, komponentlerin ayaklarını ve padleri en kısa zamanda lehim ergime noktasına çıkararak lehimi eritmek ve komponenti kaldırmak. Bunu da ancak güçlü bir hava istasyonu sağlar. Düşük güçlü istasyon ile komponenti dakikalarca ısıtman lazım ve bu arada aşırı ısıdan telef olabilir. Özellikle çok katmanlı ve bol bakır yüzey bulunan kartlarla çalışacaksan, alabileceğin en güçlü sıcak hava istasyonunu almaya bak.

Sıcak hava istasyonları ne kadar güçlü ise, o kadar nazikçe sökebiliyor komponenti. Biraz ters gibi geliyor, ama şöyle düşün: Amaç, komponentlerin ayaklarını ve padleri en kısa zamanda lehim ergime noktasına çıkararak lehimi eritmek ve komponenti kaldırmak. Bunu da ancak güçlü bir hava istasyonu sağlar. Düşük güçlü istasyon ile komponenti dakikalarca ısıtman lazım ve bu arada aşırı ısıdan telef olabilir. Özellikle çok katmanlı ve bol bakır yüzey bulunan kartlarla çalışacaksan, alabileceğin en güçlü sıcak hava istasyonunu almaya bak.
Şu bga nozullarını kullanabilmek adına Quick K8 almayı düşünüyorum. Bunların 861DW tipi istasyonlar için olanlarının muadillerini bulamadım. Orjinalleri ise çok pahalı. Bu vidalı olan tiptekilerin muadilleri aliexpresste görece uygun fiyata satılıyor. Bunlar özellikle çip falan sökmek için çok ideal duruyor. Bu uçları 861DW serisine takmak için adaptör varmış, çokta pahalı değil (yurtdışı fiyatı 7.5 Euro) ama ne C3 ne assemshop fiyat teklifi veremedi. Sanırım ya getiremiyorlar yada ucuz ürünle uğraşmak istemiyorlar.

22mm-BGA.jpg

QUICK NK-850 conversion nozzle

nk-850.jpg

Sıcak hava istasyonları ne kadar güçlü ise, o kadar nazikçe sökebiliyor komponenti.
Demek istediğinizi anladım fakat bu hassas işler için diye satılan sıcak havalar hep düşük güçlü. Bu quick içinde böyle jbc içinde böyle. Bunlar dediğinizle ters düşüyor. Acaba bu tip istasyonlarda başka bir mantık mı var ?

JNASE Station High-Precision Hot Air

hotair.png

eğer işin sürekli küçücük cep telefonu PCB leri ile ise ve 0201 komponentlerle çalışıyorsan bu minyatür makinalar mantıklı. Ama gene de şart değil. 1200 W lik Quick 861 DE orada da gene işe yarar. Sivri bir uç bulman yeterli.

Bende Weller WRX3 seti var, içinde o senin bahsettiğin minyatür sıcak hava da var. Benim kullanımım açısından bir işe yaramıyor, attım bir kenarda duruyor. Quick 861 DE yi ise sürekli kullanıyorum.

eğer işin sürekli küçücük cep telefonu PCB leri ile ise ve 0201 komponentlerle çalışıyorsan bu minyatür makinalar mantıklı. Ama gene de şart değil. 1200 W lik Quick 861 DE orada da gene işe yarar. Sivri bir uç bulman yeterli.

Bende Weller WRX3 seti var, içinde o senin bahsettiğin minyatür sıcak hava da var. Benim kullanımım açısından bir işe yaramıyor, attım bir kenarda duruyor. Quick 861 DE yi ise sürekli kullanıyorum.
Yani önemli olan küçük nozul diyorsunuz. Küçük nozul ve güçlü makine daha mantıklı o zaman. Gerçi jbc'ye o kadar para vereceğimize quick'in hem güçlü hemde hassas sıcak havasını birelikte jbc'nin yarı fiyatında daha aza alabiliriz :) .

Küçük nozul ve güçlü makine daha mantıklı o zaman.

Aynen. Quick 861 DE de hem sıcaklığı hem de hava akışını ayarlayabiliyorsun. En küçük PCB ve komponentler ile dahi çalışabilirsin, yeter ki sıcak havayı istediğin yere odaklayan bir nozul olsun.

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back