Ramps ekranı kaymış yazılar

Deneme yanılma yoluyla test ederken endstoplardan birisini rampsa ters bağladım ve sinyal pinine voltaj gitti karttan bir yanık kokusu geldi enejiyi kesip düzgün bağladığımda sistem çalışmaya devam etti fakat ekran rengi soluklaştı bir sıkıntı olmuş mudur acaba
Ekran şuanda komple gitti karta güç geliyor fakat ekrana görüntü gelmiyor ekranı başka kart üzerinde denedim bir sıkıntısı yok arduino mu yoksa ramps mı yandı acaba

Voltajları ölçebileceğin bir multimetre var mı? Böyle Deneme yanılmayla sağlam parçaları da bozma ihtimali var. Bu yazıcı sana zorla elektronik de öğretecek :) .

Voltajları ölçebileceğin bir multimetre var mı? Böyle Deneme yanılmayla sağlam parçaları da bozma ihtimali var. Bu yazıcı sana zorla elektronik de öğretecek :) .
Evet multimetrem var arduinonun sabit çıkışlarını mı ölçmeliyim . Yazıcı sağolsun her konuda bilgi sahibi yapmaya çalışıyor beni :D

Ekranı bağladığın kabloda olması gereken besleme voltajları var mı diye bakabilirsin.
Ramps kartında kısadevre kontrolünü de yapabilirsin. Kontrolü yaparken kısa devre kontrolü yaparken arduinodan ayırmalısın ramps kartını.

Ekler

• Ramps_interfaces.jpg
    Ramps_interfaces.jpg
    108.2 KB · Görüntüleme: 54
Ekranı bağladığın kabloda olması gereken besleme voltajları var mı diye bakabilirsin.
Ramps kartında kısadevre kontrolünü de yapabilirsin. Kontrolü yaparken kısa devre kontrolü yaparken arduinodan ayırmalısın ramps kartını.
Çok sağol gerekli testleri yapıp ona göre bozulan malzemeyi sipariş vereyim en iyisi.

Endstoplar input olarak ayarlı bacaklara gidiyor, yani endstop kablosunda veya switchte sorun olsa da kartı resetlemez. Ramps kartında bir yerde kısa devre olmalı. Karttaki endstop pinlerini takip edip kontrol edebilirsin. Muhtemelen 5V ile endstop yolu arasında kısa devre var. Encoder butonu da 5V ile kısadevre olabilir. buna bastığında da resetleniyordu.
Kayan ekranın sorununu da buldum galiba LJ12A3-4-Z endüktif mesafe sensörü kullanıyorum onun kablolarını Zmin endstop pinlerine bağlıyordum . Endüktif mesafe sensörünü bağlamayınca o ekran kayması veya resetlemesi sorununu yapmıyor . Bu sensörü bağlarken direnç kullanmamız gerekiyormuş galiba arızalanan kartlsrın siparişi geldikten sonra dirençlerini bağlayarak deneme yapacağım sorun bundan kaynaklı çok yüksek ihtimalle

Endüktif sensör npn veya pnp çıkış olabiliyor. Eğer pnp ise o dirençler bağlanmamışsa giriş pinine 12v gitmiş olabilir. Bu arduinoyu bozar. Eğer npn ise böyle bir sorun olmaz. Sadece 0v'ye çeker giriş bacağını.
Bendeki sensör NPN miş oyüzden arduinoyu bozmamış sanırım

@semih_s ramps kartında extruder sürücüsünün endstop pinlerinde sinyal bacağının hangisi olduğunu veya pin sıralamasını biliyor musun acaba yeni arduino aldım bunuda bozmasam iyi gibi 470 tl olmuş bir adet arduino mega :D

Bu fotoya göre extruder endstop kablosunu soldan sağa doğru " sinyal-eksi-artı "olarak kablolama yaptım doğru mudur acaba

Ekler

• Screenshot_2023-08-16-11-27-04-635_com.google.android.youtube.jpg
    Screenshot_2023-08-16-11-27-04-635_com.google.android.youtube.jpg
    160.7 KB · Görüntüleme: 46
@semih_s ramps kartında extruder sürücüsünün endstop pinlerinde sinyal bacağının hangisi olduğunu veya pin sıralamasını biliyor musun
Extruder sürücüsünün endstop pini nedir? Xyz var, extruder için filament sensörü mü var?

Fotoğrafa göre yukarıdan aşağıya doğru "sinyal, - , + " olacak. (24 nolu mesajda da var) Bu arada ben ramps kurmadım, ramps'e özgü bilgim pek yok. Dökümantasyon bol, ince eleyip sık dokumalı, parçalar pahalı hakkatten.

Forum istatistikleri

Konular
5,840
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back