Raspberry Pi Pico hakkında merak edilenler

Sercan

--
Sipariş ettiğim Raspberry Pi Pico'lar elime ulaştı. 10 adet sipariş ettim. Fazla almışım gibi görüne bilir ama ben aldıktan hemen sonra fiyatları 2 TL birden değişti. Yani neredeyse kargo bana ulaşana kadar aynı paraya 9 tane alabilecek hale geldik bile...

Neyse, malum yeni bir ürün ve keşvediyoruz. Henüz alamadıysanız ve Pico hakkında merak ettikleriniz varsa sormaktan çekinmeyin. Hep birlikte deneyerek öğrenebiliriz.

İlk izlenim olarak ben çok beğendim. Arka tarafında 6 adet test noktası var. Neleri test ediyoruz henüz bilmiyorum. Ne olur ne olmaz diye sitesinde yer alan döküman ve dosyaları buraya da ekliyorum.

1616522296786.jpeg

Ekler

• pico-datasheet.pdf
    16.5 MB · Görüntüleme: 131
  • rp2040-datasheet.pdf
    4.7 MB · Görüntüleme: 169
  • hardware-design-with-rp2040.pdf
    18.8 MB · Görüntüleme: 161
  • getting-started-with-pico.pdf
    32.9 MB · Görüntüleme: 151
  • raspberry-pi-pico-c-sdk.pdf
    2.2 MB · Görüntüleme: 171
  • raspberry-pi-pico-python-sdk.pdf
    1.7 MB · Görüntüleme: 231
Forum SVG desteklemediği için pin çıkışlarını buraya görsel olarak ekleyeyim.

1616523142481.png

Ekler

• Pico-R3-A4-Pinout.pdf
    377 KB · Görüntüleme: 123
  • RPi-Pico-R3-PUBLIC-20200119.zip
    635.9 KB · Görüntüleme: 125
  • Pico-R3-step.zip
    259.8 KB · Görüntüleme: 135
  • Pico-R3-Fritzing.zip
    22.8 KB · Görüntüleme: 144
  • Pico-R3-SDK11-Pinout_Vector.zip
    41.3 KB · Görüntüleme: 130
Uzun vadede bunların hepsini değerlendiririm. Elimizin altında bir miktar fazla olmayınca aklımıza gelen projeleri denemekten geri duruyoruz. Bu seferde tembellik çöküyor...

Samm teknolojide stoklar tükenmiş. Ne çabuk :).Gerçi stoklara yeniden girecekmiş.

pico.png

Birazcık kesmiş ama bence gereksiz. Zaten bunu çok küçük bir alanda kullanmak istediğinde PCB bastırıp devre içinde kullanırsın. Bu hali ile geliştirme pinleri eksik olacak. Her ihtimale karşı ihtiyacı olana güzel bir alternatif.

1620050746901.png

Pico Şuan Arduino Nanodan daha ucuz Bundan sonra bu Kart mı tercih edilmeli projerlerde?
Pico'yu Arduino IDE ile programlayabiliyorsun.
Deneyimlemiş olan var mı?

Pico Şuan Arduino Nanodan daha ucuz Bundan sonra bu Kart mı tercih edilmeli projerlerde?
Pico'yu Arduino IDE ile programlayabiliyorsun.
Deneyimlemiş olan var mı?
Bende iki tane var ama arduinoya o kadar alışmışım ki picoyu baştan öğrenmek zor geldi.
Manyetik karıştırıcıyı pico ile yapayım dedim ilk başta. Baktım ki bir süre öğrenip yol kat etmek gerek, tekrar döndüm nanoya :)
Eğer öğrenilirse ve arduinodan ucuz ise neden kullanılmasın? Ben maliyetten kaçmak için 4-5 tane pinin yeterli olduğu projeler de ATtiny13-pu entegre tercih etmeye başladım. 11tl fiyatı var.

Bende iki tane var ama arduinoya o kadar alışmışım ki picoyu baştan öğrenmek zor geldi.
Manyetik karıştırıcıyı pico ile yapayım dedim ilk başta. Baktım ki bir süre öğrenip yol kat etmek gerek, tekrar döndüm nanoya :)
Eğer öğrenilirse ve arduinodan ucuz ise neden kullanılmasın? Ben maliyetten kaçmak için 4-5 tane pinin yeterli olduğu projeler de ATtiny13-pu entegre tercih etmeye başladım. 11tl fiyatı var.

Burda Arduino ile nasıl programlanabileceğini anlatmış ,oldukça kolay. Ki bence nano özellikleri itibari bukadar yetersizken picoya göre ve pico, arduino IDE ile programlama imkanı veriyorsa pico tercih edilmeli. Tabi sıkıntısız çalışıyor mu bilinmez denemek lazım :)

Burda Arduino ile nasıl programlanabileceğini anlatmış ,oldukça kolay. Ki bence nano özellikleri itibari bukadar yetersizken picoya göre ve pico, arduino IDE ile programlama imkanı veriyorsa pico tercih edilmeli. Tabi sıkıntısız çalışıyor mu bilinmez denemek lazım :)
Videoya baktım şimdi biraz. Direk C ile arduino gibi kodlanabiliyormuş. Ben phyton filan öğrenmek gerek sanıyordum. Böyle programlanıyorsa arduinoya fazla para vermeye gerek yok tabi.

Pico'nun artıları real time clock ve dahili sıcaklık sensörü var ve tabi hız ve depolama olarak da nanoya göre çok gelişmiş. Fiyatlarının nerdeyse aynı olduğunu düşünürsek nano sadece düşük işlemci hızı sebebiyle daha az güce ihtiyaç duyuyor. Her zaman kullanılacak bir özellik değil ama ilginçtir ki picoda eeprom yokmuş ama 3-4 TL ye harici takılabiliyormuş. Piconun ADC sayısı az bir de. Nano güç tasarrufu haricinde çok da bir gereği yok gibi duruyor.

Ama bir de şu var bu kısmı ben mi yanlış anladım acaba nanonun klonuyla piconun orjinali mi aynı fiyat? Öyleyse çok çok daha iyi ve güvenilir.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,657
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back