Raspberry Pico İle LM35 Sıcaklık Sensörü Kullanımı

3.3 volt azami voltaj var ölçebileceğimiz.
ADC bu voltajı ölçüm çözünürlüğü (resolution) kadar parçalar halinde ölçüyor. Yani 10bit ise 3.3voltu 1024 parçaya ayırıyor; 12bit ise 4096 parçaya... Yani bir ölçtüğü voltajı paydası ölçüm çözünürlüğüne eşit olan bir kesir olarak algılıyor.
Bu şöyle oluyor:
3.3 volt / 4096 = 0,000805664063 volt parçaları olarak
0 volt = 0/4096
(1 x 0,000805664063=) 0,000805664063 volt = 1/4096
(2 x 0,00161132813=) 0,00161132813 volt = 2/4096
.
..
...
(4096 x 0,000805664063=) 3.3 volt = 4096/4096
gibi...
Bu hesaplamanın ardından adc verisi olarak elimize dönen binary veri ise yukarıdaki kesirin pay kısmından elde edilmektedir...
1
2
3
.
..
4096 gibi.
Bunun da karşılığı
0 = 000000000000
1 = 000000000001
2 = 000000000010
3 = 000000000011
4 = 000000000100
.
..
4095 = 111111111111

Buradaki nüans, bu değerin 0 olması da gözetilmek suretiyle 0 dahil 4096 farklı değer taşımak üzere azami 4095e kadar değer içermesidir...
Binary e kadar anladım. Binary kısmı biraz kastı beni. Bunları eve gidince meşhur defterime yazayımda sıkışınca elimin altında olsun.

Teşekkür ederim. Gayet net açıklamalardı.

@taydin abi söylediğin "emacs"'ı zorda olsa kurdum.
Fakat ne yaptıysam bir program yazabileceğim ekran çıkaramadım karşıma.
New Window
New Frame
gibi şeylere bastığımda bana altta yazı yeri açıyor veya aynı ekrandan bir tane daha açıyor.
Open diyip bir .ino uzantılı dosyayı seçiyorum açılıyor fakat not defterinden farksız.
Biraz googleden aradığımda(add c++, add arduino vs.) hepsinde .el uzantılı dosyalar görüyorum ben bu dosyaları nereye atacağımı da bulamadım.

Binary e kadar anladım. Binary kısmı biraz kastı beni. Bunları eve gidince meşhur defterime yazayımda sıkışınca elimin altında olsun.

Teşekkür ederim. Gayet net açıklamalardı.
Rica ederim, yardımım olduysa ne mutlu...

@taydin abi söylediğin "emacs"'ı zorda olsa kurdum.
Fakat ne yaptıysam bir program yazabileceğim ekran çıkaramadım karşıma.
New Window
New Frame
gibi şeylere bastığımda bana altta yazı yeri açıyor veya aynı ekrandan bir tane daha açıyor.
Open diyip bir .ino uzantılı dosyayı seçiyorum açılıyor fakat not defterinden farksız.
Biraz googleden aradığımda(add c++, add arduino vs.) hepsinde .el uzantılı dosyalar görüyorum ben bu dosyaları nereye atacağımı da bulamadım.

Emacs öğrenmesi çok zor bir editör. Standart grafik arayüzü konvansiyonlarının neredeyse hiçbirine uymuyor. Ama bir kere öğrendikten sonra emacs'ı bırakıp başka editör kullanınca (buna VSCode, Eclipse falan hepsi dahil) attan inip eşeğe binmiş gibi oluyorsun. Benim gibi biraz mazoşist olman lazım ve uzunca bir süre söve saya kullanmaya devam etmen lazım.

Emacs öğrenmesi çok zor bir editör. Standart grafik arayüzü konvansiyonlarının neredeyse hiçbirine uymuyor. Ama bir kere öğrendikten sonra emacs'ı bırakıp başka editör kullanınca (buna VSCode, Eclipse falan hepsi dahil) attan inip eşeğe binmiş gibi oluyorsun. Benim gibi biraz mazoşist olman lazım ve uzunca bir süre söve saya kullanmaya devam etmen lazım.
Sadece indirmeyi keşfetmem 2 saatimi aldı sen deki benim ilk programı bunda yazmam 2 ayımı alacak.

Arduino ideyi aslında kendimce güzelleştirdim.
Kendime özel istediğim renklerde bir custom tema oluşturdum ve canım istedikçe değiştirebiliyorum.
Elimdeki her kartı kullanabiliyorum.
161 adet kütphane kurmuşum ve bunlar hep kullandığım ihtiyaç duyduğum kütüphaneler.
Başka bir ideye geçebileceğimi bu yüzden sanmıyorum ben ideye kamp değil şehir kurmuşum fakrında olmadan.

th.png

oluşturduğum tema

Benim emacs teması. Dikkat edersen eğer bir satırın sonunda veya boş bir satırda fazladan boşluk veya TAB varsa emacs beni bu konuda uyarıyor. Kod her halükarda derler ve çalışır, ama ben dağınık kodu hiç sevmem. Ben boşluklarımı, fonksiyonlar arası kaç boş satır olduğu ve sağa kayma miktarlarını (indent) muntazam isterim.

1648064636465.png

bu yeşilin hex'i kaç ya böyle çok hoş duruyor benim "if else while do swtich'in" renklerini bunlar yapayım.
ben yazarken böyle düzenlersem kafam karışıyor
yazdıkça ctrl+t yapıyorum düzeltiyor

bu yeşilin hex'i kaç ya böyle çok hoş duruyor benim "if else while do swtich'in" renklerini bunlar yapayım.
ben yazarken böyle düzenlersem kafam karışıyor
yazdıkça ctrl+t yapıyorum düzeltiyor
Resmi indir, photohopda aç. Renk seçme aracı ile o yeşilin üzerine tıkla. Sonra da hex koduna bak.
Olmazsa eve geçince ben yapar atarım sana.

Resmi indir, photohopda aç. Renk seçme aracı ile o yeşilin üzerine tıkla. Sonra da hex koduna bak.
Olmazsa eve geçince ben yapar atarım sana.
Ben onu şimdi deneyerek bulacağım photoshop'um yok ve kullanmayı beceremem ben pek paint bilirim sadece.

Ben onu şimdi deneyerek bulacağım photoshop'um yok ve kullanmayı beceremem ben pek paint bilirim sadece.
Paintte de vardı galiba ama o sadece seçer, hex kodunu vermez diye düşünüyorum.

#00c61e

bu yeşil bu sanırım yaptığım ince ayarlamalar sonucu bu oldğunu düşünüyorum

İyi gibi.
Yeşil renk insanın gözlerini dinlendirir derler.

eğer istersen sana da atarım bu temamı Gökhan abi.
Benim de temalara karşı alerjim var. Neyi indirsem direk olduğu gibi kullanırım.
Bu sadece ide ile de alakalı değil. Windowsu bile kurunca arka plana resim atma gereği hissetmiyorum pek.

Al Timur abinin idesindeki orjinal renk bu: #b4fa70
Ayrıca RGB kodu, CMYK kodu ne ararsan var :)

emax_ide.png

Benim de temalara karşı alerjim var. Neyi indirsem direk olduğu gibi kullanırım.
Bu sadece ide ile de alakalı değil. Windowsu bile kurunca arka plana resim atma gereği hissetmiyorum pek.

Al Timur abinin idesindeki orjinal renk bu: #b4fa70
Ayrıca RGB kodu, CMYK kodu ne ararsan var :)

16312 eklentisine bak
teşekkür ederim bilgisayarı açınca yapayım hemen. Kendi temanı oluşturabilirsin bir github sayfası buldum ve gayet detaylı anlatıyor. Onu da bilgisayarı açınca atayım

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back