RGB+ Ledler için L Konnektör

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Bir yerde denk geldim. RGB+ ledleri birleştirmek için L konnektörler çıkmış piyasaya.
bilmeyenlerin haberi olsun diye paylaşayım dedim.

Ürün Linki

Bunun 2 lisi var mı normal beyaz led şerit için?

Evet buldum. Ama fiyat çok kazık

1664399500057.png

Çinli 5 tanesini 20 TL ye satıyor bizim esnaf 1 tanesini 20 TL ye satıyor :kizgin1:

Bendeki şerit ledin genişliği 8.8 mm gibi. Üzerinde 4040-60D diyor. Aliexpress'te de sadece 8 mm ve 10 mm için L dönüş var. Herhalde bendeki şerit standartlara uymayan birşey.

3D yazıcının aydınlatmasında 4 tane köşe dönüşü var, yapıştırıldığı yerden dönüşler yüzünden sökülüp duruyor, bu L dönüş çok işime yarardı ama uygun ölçü yok. Header pinleri ile bir çözüm aklıma geliyor, onu uygulamayı deneyeceğim. 1 uzun, 1 kısa header pinini 90 derece kıvıracağım ve şeritleri uçlara lehimleyeceğim. Sonra da header pinlerin etrafını elektrikçi bandı ile izole edeceğim.

Ayni isi delikli pertinaks ile yapıp tutturmak kolay olmaz mı? Uygun boyut ve şekilde kesip L şeklinde ayarlanip üstten bir iletken lehimleyip bence daha kolay olur. Delik araları tutuyormu bilmiyorum ama bir şekilde ayarlanır.

images (7).jpeg

Ayni isi delikli pertinaks ile yapıp tutturmak kolay olmaz mı? Uygun boyut ve şekilde kesip L şeklinde ayarlanip üstten bir iletken lehimleyip bence daha kolay olur. Delik araları tutuyormu bilmiyorum ama bir şekilde ayarlanır.

19317 eklentisine bak
Olmazki. Yine pin header kullanmak zorunda kalır. Şerit ledi direk direk pertinaksa lehimlemek zor olur, hatta pertinaks çift taraflı değilse mümkün değil.

Niye çift taraflı plaket lazım olsun anlamadım.

şerit ledin zaten ek kısımları bakır bu kısım delikli pertinaksa tam denk geliyorsa doğrudan lehimlenir. Tam denk gelmese bile bir ince iletkenle yine lehimlenebilir.

Yukarıdaki görsellerdeki köşe dönüş plaketleri o kadar özel bir parça mı? O boyanın altında ne var ? Neden çift taraflı plaket gereksin Timur abi standart artı eksi iki hat taşıyacak. RGB de de bir eksi 3 artı taşınacak.

Şerit ledin üstünde pad var. Altında var mı hatırlamıyorum. Ben varolmadığını sayarak yorum yapıyorum. Üstteki pade lehim yapmak için ya ledi, yada pertinaksı yüzüstü çevirmek gerek. Bu durumda pertinaks ile padler birbirine bakacağından lehim yapmak çok zor olur.

Yani avuç içlerini birleştir ortasına lehim yapmayı dene. İmkansız olmasada uğraşmaya değmeyecek bir çaba. Tel çekerek olur tabi ama o zamanda telin diğer ucunu 90 derece büküp diğer lede lehimlemek daha mantıklı.

Birde ben bu pertinaksı sevmiyorum (seni seviyorum ama, yükselme erken yaşlanırsın :katil2: ) Padleri kopmaya çok müsait. En ufak bir zorlamaya gelmiyor.

Zorlasan bakır hatlar bile görünüyor.19318 eklentisine bak

Aslında ben bunu ilk defa gördüğümde, bunun doğrudan şerit LEDe lehimlenmesi amacıyla yapıldığını düşündüm. Ama bunun asıl amacı şerit LED'in özel konnektörlere takılması, konnektörlerin diğer tarafına da bu L nin takılması. Yani çok pahalı bir çözüm Türkiye'den alırsan.

1664433350163.png

Aslında ben bunu ilk defa gördüğümde, bunun doğrudan şerit LEDe lehimlenmesi amacıyla yapıldığını düşündüm. Ama bunun asıl amacı şerit LED'in özel konnektörlere takılması, konnektörlerin diğer tarafına da bu L nin takılması. Yani çok pahalı bir çözüm Türkiye'den alırsan.

19320 eklentisine bak
Abi senin dediğin gibisi de var ama burada kullanılan iki şerit ledin L olarak birleştirilmesi. Evet lehimlenmiyor, flex kabloların geçmesi gibi bir mantığı var. Geçir-sıkıştır yani. Her halde yeni yeni türediği için pahalıdır. Bir süre sonra ucuzlar diye düşünüyorum.

19320 eklentisine bak

Evet çok pahalı bir ürün. Ve biz teknik insanlarız. Bu kadar basit bir konuyu kolaylıkla çözmemiz lazım. Sadece ek aparatı.

Hiç birine gerek yok zil teli lehim çok yaptım. Üzerine de estetik için beyaz karton misss

Şerit LED'e bunun lehimlenmesi için bir parça tel kullanmak şart. Yoksa oraya bir lehim topu atayım o da iki tarafı tutsun dersen bu mukavemetsiz olur. Aşağıdaki gibi bir çözüm:

IMG_20220929_095116.jpg

Aslında burada kaçırdığımız iki şey var.
1- Herkes bizim gibi işin detayını bilmiyor. Ne lazımsa onu almaya yelteniyor. Bizler bunun ederini biliyoruz ama son kullanıcı bilmiyor. Bunu önerdiğim adama dört tane lazımdı ikitane de yedek dursun deyip altı taneyi hiç düşünmeden aldı. Onun tek amacı monitörün arkasına ambilight yapmak. Havya ile tel ile işi olmaz. Yani satıcının hedefi bizler değiliz, son kullanıcılar. Bizim gibi elektronikçi kafasıyla düşünmeyen insanlar.

2- İkinci konu ise parçanın ederi. Şimdi bir düşünün bu parçadan bir insana kaç tane lazım olabilir? Normal şartlarda tüm evi led döşemeyecekseniz, yada duvara ledden mozaik döşemeyecekseniz 3 tanesi tam köşe dönüp bir kare oluşturuyor. Şimdi adam bunun tanesini 2₺ ye satsa ve sende 3 tane alsan adam derki "lan bi dakka ben dükkan işletiyorum 6₺ için ne kasacam kendimi." kısacası işin ucu kapitalizme dayanıyor :)

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back