RSP 200-7.5 SMPS Tamiri

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Bizim avm nin ledlerini süren bu smps arızalanmış. Üzerindeki led bir süre sinyal verir gibi yanıp sonüyor, daha sonra git gide sönerek belli belirsiz yanıp sönmeye devam ediyor. Voltaj çıkışı ise var-yok-var-yok şeklinde lede ayak uyduruyor.

Parmak ile kontrol ettiğimde mosfetlerin ateş gibi yandığını fark ettim. 2 adet IRF1018E mosfet kullanılmış. Kartın altını çevirdiğimde mosfet bacaklarından birinin lehiminin erimiş olduğunu gördüm. Düzgünce tekrar lehimleyip test ettim ama nafile. Yine aynı şekilde davranıyor. Söküp sağlamlık kontrolü yapacağım ve gerekirse ikisini de değiştireceğim.
20211102_182250.jpg

Ama aklıma takılan birşey var. Mosfetlerin bozulmasına başka ne sebep olabilir? Değiştirdikten sonra aynı etken yeni mosfetleri de bozabilir.

20211102_180512.jpg

Kontrolcü TL494 mü? Meanwell genelde bu entegreyi kullanıyor.

Eger bu entegre ise entegrenin besleme gerilimini ve referans voltajlarini ölçer misin?

7 - 12 besleme ve 14 referans gerilimleri.

images (2).png

Trafo sekonderindeki filtre kondansatörleri sızdırıyorsa bu belirtilere sebep olur.

Kontrolcü TL494 mü? Meanwell genelde bu entegreyi kullanıyor.

Eger bu entegre ise entegrenin besleme gerilimini ve referans voltajlarini ölçer misin?

7 - 12 besleme ve 14 referans gerilimleri.

14301 eklentisine bak
FAN4800A diye bir kontrolcü var üzerinde.
10-13 ve 14 olarak ölçebilirim sanırım.

20211102_200340.jpg

Screenshot_20211102-200540.jpg

Ekler

• fairchild semiconductor_fan4800c-320323.pdf
    932.5 KB · Görüntüleme: 174
Son düzenleme:
Trafo sekonderindeki filtre kondansatörleri sızdırıyorsa bu belirtilere sebep olur.
Sekonder de iki tane 16v 2200uF kondansatör var. Devre üzerinde ölçünce değer göstermiyor.
Söküp ölçmem lazım.

Evet 10 - 13 ve 10 - 14 gerilimleri olcelim. Görelim.
10-13 arasında çok hızlı değişen, sabit durmayan bir gerilim var. 9v ile 12v arasında zıplayıp duruyor.

10-14 arası ise görünüşe göre referansı 7.5v a sabitlemeye çalışıyor ama başarılı olamıyor. O da oynak bir şelikde 7.5v - 2v, 7.5v - 3v gibi değişerek sürekli zıplıyor.

Oynak voltajın kaynağını tespit etmek amacıyla ölçümler yaptım. 4A köprü diyota 220vac normal giriyor ama çıkışında dc kısım zıplıyor. Yaklaşık olarak 280vdc ile 170vdc arasında düşüp düşüp çıkıyor. Bu normal mi?

Yani köprü diyot için normal değil tabi de, devamındaki elemanlardan biri buna sebep olur mu? Yoksa direk köprüyü mü değişeyim?

Bu entegre pfc de kontrol ediyor.

Acaba pfc beslemeyi sıkıntıya mi sokuyor. Blok kondansatorde kac volt var?

Entegrenin beslemesini takip edermisin nereden besleniyor.

Bence bu devrenin pfc kısmı calismiyor.

Mesaim bitti çıktım işten. Yarın devam edeyim. PFC nin olduğu kısmı tarif edebilir misin? Tam bilmiyorum neresi olduğunu.

Cihaza 220 voltun girip köprü diyota kadar olan kısım. Burasi olması lazim.

Ezbere bilmem ama sistem çalıştıktan sonra korumaya geçtiği için sorun sekonder tarafta gibi sanki...

Cihaza 220 voltun girip köprü diyota kadar olan kısım. Burasi olması lazim.
Pcf tarafındaki gri, beyaz ve mavi kondansatörleri söküp ölçtüm. Tam değerlerini veriyorlar.
Köprü diyotu söküp ölçtüm 468 değer gösteriyor bacakları. Yeni bir köprü diyotu ölçtüğümde 560 değer gösteriyor. Görünüşe göre üzerindeki köprü diyot bir miktar değer kaybetmiş. Bu önemli bir şey mi?

Bobinleri sökmedim. Hem nasıl ölçeceğimi bilmiyorum hemde kolay bozulacak bir parça değil gibi. Kalınca tellerden sarılmışlar. Kararma kopma filanda görünmüyor.

Geriye kalıyor varistör ve ptc. Bunları da söküp ölçeyim mi?

Devamında köprü diyot yanındaki 3 tane transistöre benzeyen elemanları söküp ölçeceğim.

Bu smps ile iş yerimde uğraştığım için boş vakitlerimde bakabiliyorum. O yüzden yavaş ilerliyor konu.

Sekonderdeki kondansatörlerin sızıntı yapıp yapmadığını kontrol etmen lazım. Doğru değer verebilir, ama bu yeterli değil. Ohm kademesinde kondansatörü ölç, direncin sonsuz olması lazım.

Bir de daha düşük ihtimal, flyback trafonun sekonderinde içten kısa devre olabilir. Onu da test etmek için sekonderi boşa çıkarabilirsin, yani devreden ayırabilirsin. Hala MOSFET'ler ısınıyorsa o zaman sekonder sargısı içten kısa devredir.

Sekonderdeki kondansatörlerin sızıntı yapıp yapmadığını kontrol etmen lazım. Doğru değer verebilir, ama bu yeterli değil. Ohm kademesinde kondansatörü ölç, direncin sonsuz olması lazım.

Bir de daha düşük ihtimal, flyback trafonun sekonderinde içten kısa devre olabilir. Onu da test etmek için sekonderi boşa çıkarabilirsin, yani devreden ayırabilirsin. Hala MOSFET'ler ısınıyorsa o zaman sekonder sargısı içten kısa devredir.
Abi sekonderdeki kondansatörleri şuan sadece devre üzerinde ölçebildim. İkisi de 1.3 ohm değer gösteriyor. Yarın söküp ölçeyim.

Flayback trafoyu en sona bırakayım. Altı, üstü, sağı, solu eleman dolu. Bir de ince plaka teneke ile sarıp gnd ye lehimlemişler. Biraz uğraştıracak o iş.

Pota baktınız mı
Yok bakmadım. Pota gelene kadar taa köprü diyotta zıplamaya başlıyor voltaj. Pot bozulsa oraya kadar etkilemez diye düşünüyorum. Yani en fazla ya hiç çıkış vermez yada verebildiği en yüksek çıkışı verir gibime geliyor.

Oynak voltajın kaynağını tespit etmek amacıyla ölçümler yaptım. 4A köprü diyota 220vac normal giriyor ama çıkışında dc kısım zıplıyor. Yaklaşık olarak 280vdc ile 170vdc arasında düşüp düşüp çıkıyor. Bu normal mi?

Yani köprü diyot için normal değil tabi de, devamındaki elemanlardan biri buna sebep olur mu? Yoksa direk köprüyü mü değişeyim?

Bence benim şahsi fikrim.

Bu konuda daha çıkışa gelemedik bence. Gokhan'in yaptigi kontrollerde daha girişte 310 voltu görmüyoruz. Dalgalanıyor diyor. Devre nasıl düzgün çalışsın.

Ama yinede çıkışa bakacaksak ordan başlayalım.

Benin pfc ye yonelme düşüncem hem bu voltaj dalgalanması hemde cihazda anladığım kadarıyla entegre özelliklerinde bu cihaz aktif pfc kullanıyor.

Girişteki voltajin dalgalanmasınin nedeni bu gibi gorunuyor. Bu durumda çıkışın düzgün çalışmamasına neden diye düşünüyorum.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,895
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back