RSP 200-7.5 SMPS Tamiri

Aslında genelde bu tür arızalarda pwm entegresi ve , frekans kondansatörü arıza verdiğinde bu sorunlar oluyor .

Çarpıldım yav. :katil2:
Çalışırken başka işle uğraşmamak lazım.
Müsait bir zamanda potu değiştşreceğim.

Bu arıza benzer biraz
Potu söktüm ölçtüm sağlam. Ayrıca başka bir pot lehimleyip denedim yine fark etmedi.

Bu arada bir daha çarpıldım. Habire birikmiş elektriği unutup kartı avuçluyorum :katil2:

Sekonderdeki kondansatörlerin sızıntı yapıp yapmadığını kontrol etmen lazım. Doğru değer verebilir, ama bu yeterli değil. Ohm kademesinde kondansatörü ölç, direncin sonsuz olması lazım
Abi bu kondansatörlerin birer bacaklarını söktüm, ikisinin de diğer bacaklarındaki lehimi eritemiyorum yav. Havyayı 480 dereceye ayarladım, üstüne lehim erittim banamısın demedi. Sökemiyorum valla. Yola zarar vericem diye bıraktım artık.

Abi bu kondansatörlerin birer bacaklarını söktüm, ikisinin de diğer bacaklarındaki lehimi eritemiyorum yav. Havyayı 480 dereceye ayarladım, üstüne lehim erittim banamısın demedi. Sökemiyorum valla. Yola zarar vericem diye bıraktım artık.

Havyayı 350 ℃ yap, ama kartı alt taraftan (lehimlerin olduğu taraf) bir saç kurutma makinası ile ısıt. O zaman rahat sökülmesi lazım.

Veya iki havya varsa ikisi ile aynı anda ısıt. Başka birisi de kondansatörü çıkarsın.

Veya iki havya varsa ikisi ile aynı anda ısıt. Başka birisi de kondansatörü çıkarsın.
Sıcak hava tabancası ile lehimler eriyene kadar ısıtıp alttan çektim. Ancak öyle çıktı.
Kondansatörler Elektrolitik 16v 2200uF
Farad Ölçüm Değerleri: 2700uF Çıkıyor.
Direnç Ölçüm Değerleri: Biri 1.600 Mohm, diğeri 1.200 Mohm çıkıyor.
Bu değerler normal mi?

Even kondansatörlerin ikisi de sızdırıyor. Yeni kondansatörler gelene kadar istersen kondansatörsüz dene. Eğer ısınma ortadan kalktı ise problem buydu demektir.

Abi diğer elemanlara da göz atıyorum da IPP50R280CE numaralı iki tane mosfet diyot var.
Yani benim anladığım kadarıyla öyle bir şey. Gate den tetik verince diyot olarak çalışıyor.
Bunların ölçümünde;
Gate kapalı iken Drain - Souce arası 0.050mV
Gate açık iken Drain - Source arası 0.512mV
Bu durumda 0.050mV'a bakarak bunlarda sızdırıyor diyebilir miyiz?

ipp50r280ce.PNG

Even kondansatörlerin ikisi de sızdırıyor. Yeni kondansatörler gelene kadar istersen kondansatörsüz dene. Eğer ısınma ortadan kalktı ise problem buydu demektir.
Kondansatörsüz çalıştırınca mosfetlerde ısınma yok. Ama tabi devre tamamlanmadığı için cihaz da çalışmıyor.
İnşallah yanlış kondansatörleri kurcalamıyorumdur.
Söküp ölçtüğüm kondansatörler şu ikili;

20211105_130330.jpg

Şimdi burada sızdırdığı sonucunu nasıl çıkarıyorum onu da anlatayım ezber olmasın. Kondansatörün kapasite değerinin artmış olması, içindeki elektrolitikte kayıp olduğunun bir belirtisi. Elektrolik azaldığı için kondansatör plakaları da birbirine yaklaşmış, bu da kapasite değerini arttırır. Plakaların birbirine yaklaşması, kondansatörün voltaj dayanımını da azaltır ve sızıntı akımını da arttırır. Multimetre ile 1 MΩ ölçtüğüne bakma, bunlara normal çalışma voltajı bindiğinde efektif direnç çok daha düşük oluyor ve artık trafo sekonderini kısa devre etmiş gibi oluyor.

Herhalde ESR değeri de çok kötü çıkar bunların. Ölçüp sonucu yazabilir misin?

Abi diğer elemanlara da göz atıyorum da IPP50R280CE numaralı iki tane mosfet diyot var.
Yani benim anladığım kadarıyla öyle bir şey. Gate den tetik verince diyot olarak çalışıyor.
Bunların ölçümünde;
Gate kapalı iken Drain - Souce arası 0.050mV
Gate açık iken Drain - Source arası 0.512mV
Bu durumda 0.050mV'a bakarak bunlarda sızdırıyor diyebilir miyiz?

14350 eklentisine bak

Bu normal MOSFET yav, özel bir tarafı yok. Gate ve source kısa devre iken, drain source arasında diyot görmen lazım. Gate ve drain kısa devre iken de drain source arasında çok düşük bir değer görmen lazım. Sen tam böyle anlatmamışsın ama yaptığın buydu herhalde.

Kondansatörsüz çalıştırınca mosfetlerde ısınma yok. Ama tabi devre tamamlanmadığı için cihaz da çalışmıyor.
İnşallah yanlış kondansatörleri kurcalamıyorumdur.
Söküp ölçtüğüm kondansatörler şu ikili;

14351 eklentisine bak

Tamam işte, onlar sekonder taraftaki filtre kondansatörler. Onları değiştir, bunların dışında başka arıza var mı bakalım. Genelde bu SMPS'ler bozulunca kurunun yanında yaş da yanıyor :D

Şimdi burada sızdırdığı sonucunu nasıl çıkarıyorum onu da anlatayım ezber olmasın. Kondansatörün kapasite değerinin artmış olması, içindeki elektrolitikte kayıp olduğunun bir belirtisi. Elektrolik azaldığı için kondansatör plakaları da birbirine yaklaşmış, bu da kapasite değerini arttırır. Plakaların birbirine yaklaşması, kondansatörün voltaj dayanımını da azaltır ve sızıntı akımını da arttırır. Multimetre ile 1 MΩ ölçtüğüne bakma, bunlara normal çalışma voltajı bindiğinde efektif direnç çok daha düşük oluyor ve artık trafo sekonderini kısa devre etmiş gibi oluyor.

Herhalde ESR değeri de çok kötü çıkar bunların. Ölçüp sonucu yazabilir misin?
ESR değerleri şöyle;

20211105_134658.jpg

20211105_134638.jpg

Hmm fazla da kötüleşmemiş ESR. Tabi bu LCR metre hangi frekansta ölçüyor bilmiyorum, ESR ona göre de değişir. Ben şimdi yeni 2200 μF 16 V kondansatörü 100 Hz de ölçtüm, ESR 0.08 Ω çıktı. 10 kHz de 0.05 Ω.

Hmm fazla da kötüleşmemiş ESR. Tabi bu LCR metre hangi frekansta ölçüyor bilmiyorum, ESR ona göre de değişir. Ben şimdi yeni 2200 μF 16 V kondansatörü 100 Hz de ölçtüm, ESR 0.08 Ω çıktı. 10 kHz de 0.05 Ω.
4 tane özdisan dan sipariş edeceğim, onay bekliyorum. Onlar gelince de yola devam edeceğim. LCR nin ölçtüğü frekans belki biryerler de yazıyordur. biraz bakınayım, bulursam yazarım.

Bu gün hazır izinliyken devre üzerindeki TO-220 kılıfları söküp test etmeye devam ettim.
İlk mesajımda çok ısınan ikili mosfetlerden söz etmiştim. Birinin ayağındaki lehim erimişti ve yenilemiştim.
Tam o larak o mosfet arızalı çıktı (IRF1018E). İnternette 22TL fiyatı var. Alıp değiştireceğim.

IRF1018E.PNG

Özdisandan 2 kondansatör, Arkotek elektronikten 1 tane IRF1018E mosfet sipariş etmiştim. Bu gün ikiside elime ulaştı. Mosfet yan sanayi geldi ama yapacak birşey yok. Koca ülkede 2 firmada var zaten.

Neyse elemanları yerine taktım ve test ettim. SMPS artık çalışır durumda. Sonun da şirkete ait bir şeyi tamir edebildim :katil2:

20211113_201749.jpg

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,894
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back