Senkron/Synchro Motorlarda İlk Hareket

emre.gudul

Yeni Üye
Selamlar,

Bir projemde AC 500 hz'lik Senkron/Synchro motor kullanmaktayım.

Bu motoru trafomdan çıkan 0-11-22-33-44V (Güç:60VA) gerilimler ile CPC1966 Solid State roleler ile kontaklıyorum.

Motorun S1-S2-S3 uçlarının her birinde bu rölelerden 5'er tane bulunmakta (0-11-22-33-44 gerilimlerini kontaklamak için).

Motoru hızlı bir şekilde döndürürken bir sorun ile karşılaşmıyorum.

Fakat motoru ilk hareket ettirmek istediğimde veya yavaş bir şekilde hareket ettirmek istediğimde, motor step motor gibi vuruyor düzgün bir şekilde dönmüyor.

S1-S2-S3 uçlarını belirli veya değişen bir sırada mı kontaklamam gerekiyor ?

Elindeki motorun teknik ozelliklerine bakmak lazim.

Tek fazli (2 faz) senkron motor olmasin.

Bir foto ekleyebilirmisin? Bir de varsa dokumanini.
Motorun 500 Hz de devir sayisi nedir?

Senkron motorun cok dusuk devirlerde step motor gibi vuruntulu calismasi cok normal. Boyle calismasini istemiyorsan
vektor kontrola gecmen gerekir.

Bir foto ekleyebilirmisin? Bir de varsa dokumanini.
Motorun 500 Hz de devir sayisi nedir?

Senkron motorun cok dusuk devirlerde step motor gibi vuruntulu calismasi cok normal. Boyle calismasini istemiyorsan
vektor kontrola gecmen gerekir.
hocam,

motorlar çok eski ve rus yapımı motorlar .

bunlar ile ilgili dokümanı bulamadım.

bu yüzden daha detaylı bilgi veremeyeceğim.

benim öğrenmek istediğim bilgi bu motorun kontrolünde S uçlarını kontrol ederken, sinus değerine göre değişen kendi aralarında bir kontrol/güncelleme sıralaması var mıdır?

Veya ben bu tarz motorları kontrol ederken nelere dikkat etmem gerekecek.

Ekler

• WhatsApp Görsel 2024-01-15 saat 11.41.43_8d90dcd0.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-01-15 saat 11.41.43_8d90dcd0.jpg
    113.9 KB · Görüntüleme: 39
  • WhatsApp Görsel 2024-01-15 saat 11.41.56_f1457dbc.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-01-15 saat 11.41.56_f1457dbc.jpg
    118.2 KB · Görüntüleme: 37
  • WhatsApp Görsel 2024-01-15 saat 15.36.39_0ba91654.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-01-15 saat 15.36.39_0ba91654.jpg
    115.5 KB · Görüntüleme: 42
Kafam karisik.

Normalde kondansator baglanarak donen, hangi ucuna kondansator bagladiysan o yone donen tek fazli senkron motorlar var.
Ilk basta oyle bir sey olabilir diye dusundum.

P1-P2 den DC voltaj verip diger 3 sargiya da 3 faz veriliyor olabilir.

P1 P2 arasina AC voltaj verilip Diger 3 uctan ortaki ile kanar uclardan birisine kondansator de baglaniyor olabilir.

Ac, ac, ac, ac.

Motorun yapisi anlasilmadan kontrol uzerine konusmak icin cok erken.

Omaj olcumlerine bir bakalim.

P1- P2 arasi

P1 ve S1, S2, S3 arasinda omaj varsa onlar.

S1, S2, S3 arasindaki amojlar.

Minik motorun ucunda narin bir disli var ucunda reduktor varmis da sokulmus gibi.

Asagidaki degil ama benzeri bir seydir.

Son düzenleme:
P1 P2 acaba field bağlantısı mı? Neden ssr kullanıyorsun sürmek için?

Kafam karisik.

Normalde kondansator baglanarak donen, hangi ucuna kondansator bagladiysan o yone donen tek fazli senkron motorlar var.
Ilk basta oyle bir sey olabilir diye dusundum.

P1-P2 den DC voltaj verip diger 3 sargiya da 3 faz veriliyor olabilir.

P1 P2 arasina AC voltaj verilip Diger 3 uctan ortaki ile kanar uclardan birisine kondansator de baglaniyor olabilir.

Ac, ac, ac, ac.

Motorun yapisi anlasilmadan kontrol uzerine konusmak icin cok erken.

Omaj olcumlerine bir bakalim.

P1- P2 arasi

P1 ve S1, S2, S3 arasinda omaj varsa onlar.

S1, S2, S3 arasindaki amojlar.

Minik motorun ucunda narin bir disli var ucunda reduktor varmis da sokulmus gibi.

Asagidaki degil ama benzeri bir seydir.

Motorun bütün uçlarına AC gerilim geliyor.

Motorda herhangi bir kondansator bağlantısı bulunmuyor.

p1-p1 uçları arasında 30.8 ohm

s1-s2-s3 uçlarının her biri arasında 20.7 ohm görünmekte

evet motorun ucunda küçük bir dişli var aşağıdaki linkte bulunan düzeneğin dönmesini sağlayan bir motor haliyle ileri geri yönde hareket etmeli.

https://www.ebay.ca/itm/166410511096

resimler arasında 50 hzlik olan motoru görücelsiniz.

P1 P2 acaba field bağlantısı mı? Neden ssr kullanıyorsun sürmek için?
çalıştığım projede referans aldığım cihaz da aynı şekilde çalışmakta.

daha önceki çalışmamda dac kullandım onda devre içerisinde kullandığım referans voltajını sabitleyemediğim için projeyi bu yönde değiştirdim.

Bu motorun orijinalinde herhangi bir sürücü var mıydı? Bu bir gemi de uçakta doğrudan 400Hz e(ya da ruslarda 500mü) çalışıyorsa start alabilsin diye damper sargıları vardır, en son field verilip senkron hızına getirilir. Şu an çok anlamadım ben motorun türünü ve sürme şeklini, ssr a çok aşina da değilim.

Bu jayroyu yuksek hizda donduren motor o zaman. P1 P2 takometrik bilgi icin kullanilmis olabilir.

S1, S2, S3 uclarina 3 fazli sinusel voltajlar verdiginizde sorunsuz donmesi lazim. Dusuk devirlerde sorun cikmasi da cok normal.

• Beğen
Reactions: clc
Bu motora 3 fazli inverter devresi tasarlasaniz iyi olur. SSR lerle calismak hic kafama yatmadi.

Hic bir sey yapamiyorsaniz bulabilirseniz voltaji yuksek brushless motor surucu ile bir deneyin.
Yada MCU ve 3 adet H bridge ile kendiniz bir seyler yapin.

good old synchro :)
synchro'ların kullanımı normalde verici taraftaki bir ac potansiyometresine verilen konumun alıcı tarafında da aynı şekilde alınmasına dayanır siz motor olarak kullanmaya çalışıyorsunuz gibi anladım eğer öyleyse rotora dc vermeyi deneyin

Evet bu da bir secenek. Cok ta mantikli.

Eger Synchro receiver ise transmitterden gelen 3 faz gerilim S1, S2, S3 uclarina gelecek. P1 P2 uclarina da gene Synchro transmitterin uyartim voltaji gelecek.

Boylece cihaz transmitterden gelen konum bilgisine gore konumlanacak.

hqdefault.jpg

good old synchro :)
synchro'ların kullanımı normalde verici taraftaki bir ac potansiyometresine verilen konumun alıcı tarafında da aynı şekilde alınmasına dayanır siz motor olarak kullanmaya çalışıyorsunuz gibi anladım eğer öyleyse rotora dc vermeyi deneyin
Evet motor olarak kullanacağım fakat AC voltaj verebiliyorum sadece :)
Motoru hareket ettirirken sadece bazı belli konumlarda hareket farklılaşıyor ve vuruntulu çalışıyor.
Motorun uçlarındaki voltajları sabit sırayla güncelliyorum acaba bunların herhangi bir sırası var mı ?

motor olarak nasil kullaniyorsun rotoru kisa devre edip 3 faz mi veriyorsun, normalde elindeki synchronun motor olarak kullanimi tork veya yuksek devir donme icin degil referans fazina gore iki synchro yu paralel baglayip birindeki acisal hareketi digerine aktarmak yada tek synchro kullanacaksan bunlarin faz bilgisini dc ye filan ceviren entegreler var, yada dogrudan bir motor miline baglayarak acisal konumu sifir gecislerle tespit edebilirsin ornek kullanimi olarak buyuk servo motorlarda vardi, ama bu motorun temel kullanim amaci aviyonik sistemler ve elindeki motor baya eski gibi.

konu aklıma şu soruları getirdi:

P1-P2 terminallerine 9 V pil bağlayıp mile çevirdiğimizde C1-C2-C3 terminallerinden AC gerilim alınabiliyor mu?

P1-P2 terminallerini kısa devre edip C1-C2-C3 terminallerinden AC gerilim vermeyi denediniz mi?

not: beyan gerilimiyle ilgili bi veri olmaması büyük sıkıntı.

Bu kabul edilebilir bir sarsıntıya sahip çalışma durumu.

Amacım biraz daha hızlandırarak dönüşü sağlamak, bu esnada da fazla sarsmamak istiyorum .

Solid state role ile bu kontrol mantığı biraz korkutabiliyor.

Fakat bir kaç defa kontaklama yapınca toparlayabiliyorsunuz sarsıntı işini.

Ekler

• WhatsApp Video 2024-01-31 saat 19.41.14_24761d8b.mp4
    1.9 MB

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,496
Son üye
can12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back