ses

levent

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar,bir projem var,
ultrasonik ses dalgası üreten bir cihaz,ses dalgasını gönderip yansıyan dalgayı algılayıp üretilen elektrik akımını doğrudan cilde vermek.Mesela görüntülemede kullanılan bir prop düşünelim,ses dalgasını gönderecek yansımayı algılayacak ama kritalin ürettiği elektrik akımını bilgisayar programına değilde alnımızdaki cilde iletecek doğrudan.Ben doktor olduğum için elektronik bilgim yok,bu projede görmeyenler için,amaç yansıyan dalgayı işlemden geçirmeden doğrudan cilde vererek zamanla bir algı oluşturuyormu kişide onu araştırmak. Teşekkürler

Muhtemelen bir algı oluşturacaktır.

Ancak bu sistemi söylediğiniz şekilde cilde Elektrik vererek değilde mesela bir şekilde cilde baskı yaparak kişiyi uyarmak daha mantıklı.

Bir programda izlediğim videoda benzer bir konuyu yabancılar sensorlerden gelen bilgiyi dile aktariyorlardi. Görmeyen kişi bilmedigi bir mekanda ilerlerken önündeki duvarı ve engeli bu şekilde algilayabiliyordu.

Guzel bir proje ve düşünce. Üzerinde çalışılır ise bir ürün çıkartılabilir.

@levent foruma hoşgeldin.

Bahsettiğin projeyi elektronik olarak tasarlamak mümkün. Eminim forumda bunu zamanı müsait olursa tasarlayabilecek birileri de var.

Fakat ben beklentini anlamadım. Projenin elektronik tasarımını yapacak biri mi arıyorsun, akademik olarak ortak çalışacak birini mi ya da başka tarz bir yardım beklentin mi var?

Teşekkürler, elektronik tasarımı yapacak birini arıyorum,bir tarihte ist karaköy bölgesinde elektronikçiler çarşısına gittim,bir kaç kişiyle konuştum ama o zaman bu kadar somut değildi proje,yine öylemi yapmalıyım,yada tanıdığınız bir kişi varmı.Tek bir prototip yapıp onu görme engellilerle deneme şeklinde olacak.

Muhtemelen bir algı oluşturacaktır.

Ancak bu sistemi söylediğiniz şekilde cilde Elektrik vererek değilde mesela bir şekilde cilde baskı yaparak kişiyi uyarmak daha mantıklı.

Bir programda izlediğim videoda benzer bir konuyu yabancılar sensorlerden gelen bilgiyi dile aktariyorlardi. Görmeyen kişi bilmedigi bir mekanda ilerlerken önündeki duvarı ve engeli bu şekilde algilayabiliyordu.

Guzel bir proje ve düşünce. Üzerinde çalışılır ise bir ürün çıkartılabilir.
Teşekkürler,evet o projeler var,kulağa ses olarak cilde yada dil üzerine,bunlarda amaç kişiye engelleri uyarmak,yardım etmek,ekolokasyon denilen olayda bazı görme engelliler ağızlarıyla ses çıkartıp bazı algılara ulaşabiliyorlar yarasalar gibi ama bu her görme engellide yok bu yetenek,benim beklentim kristalden gelen doğal elektrik akımını beynin zaman içerisinde çözmesi üzerine bir deneme olacak.

Karaköyde de bunu tasarlayacak birileri çıkar ama üretilen cihazın gerekli değerleri her koşulda sağladığını garantilemek gerekiyor. Bunun için tek seferlik tasarım yapacak biri yerine, iş birliği daha doğru bir yaklaşım olur.

Bence bu noktada akademi camiyasından yardım istemek işin ciddiyetine katkı sağlar. Yakın olduğunuz bir üniversitenin mühendislik bölümünden yardım istenebilir. İlla ki bununla ilgilenecek birileri çıkar. Bunun dışında da mühendislik hizmeti veren firma ya da şahıslar da çözüm olabilir. Açıkçası Karaköydeki esnafın ne tarz iş yapıldığını bilemediğimden, orası ile ilgili olumlu/olumsuz fikir ifade etmem doğru olmaz.

• Beğen
Reactions: umk
Merhaba arkadaşlar,bir projem var,
ultrasonik ses dalgası üreten bir cihaz,ses dalgasını gönderip yansıyan dalgayı algılayıp üretilen elektrik akımını doğrudan cilde vermek.Mesela görüntülemede kullanılan bir prop düşünelim,ses dalgasını gönderecek yansımayı algılayacak ama kritalin ürettiği elektrik akımını bilgisayar programına değilde alnımızdaki cilde iletecek doğrudan.Ben doktor olduğum için elektronik bilgim yok,bu projede görmeyenler için,amaç yansıyan dalgayı işlemden geçirmeden doğrudan cilde vererek zamanla bir algı oluşturuyormu kişide onu araştırmak. Teşekkürler
Merhaba Hocam, bitirme tezi için konu araştırıyorum Sercan Bey yönlendirdi fakat ben buradaki amacı tam çözümleyemedim. Görme engellilere yönelik cisim ve engel tanımlama amacıyla mı yapılacak ?

benim beklentim kristalden gelen doğal elektrik akımını beynin zaman içerisinde çözmesi üzerine bir deneme olacak.
Levent bey göz sinirlerinden gelen bilgi yerine alından alınan elektrik sinyallerini, beynin zaman içinde doğrudan işleme yeteneğine kavuşabilme durumunu deneyecek anladığım kadarı ile.

cilde uygulancak elektrik sinyalini volta olarak değil akım olarak uugulamanızı tavsiye ederim. neticede cilt voltajı değil akımı algılar.
voltaj olarak cilde uygularsanız cildin kuru, nemli olmasına, elektrodların tipine göre farklı uyarı alır.

üst sınır 1ma olacak şekilde.

Cilde Elektrik vermenin dezavantajları nedeniyle ilk mesajlarimda basınç uygulama yöntemini onermistim.

Akim yolu konu sahibinin uygulamasında kalp üzerinden geçmediği için sorun olacağını sanmıyorum.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,941
Üyeler
2,507
Son üye
30agustos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back