sesin frekansına göre yavaş hızlı ve çok hızlı yanan sönen led devresi.

Herkese merhaba, ben elektrik elektronik mühendisliği okuyorum, proteus üzerinden bir projemiz var baskıdevresini yapacağız ancak devreyi kuramadım. sesin frekansına göre yavaş hızlı ve çok hızlı yanan sönen led devresi kuracağım, kendim bir devre kurdum ancak burada direkt olarak 3 led de yanıyor takıldım yardımcı olur musunuz

Kurduğun devrenin şemasını ekler misin?

DEVRE.png

hocam devre bu ancak ben yanlış anladım sanırım tek led mi olmalı acaba çünkü istenilen şey sesin frekansına göre yavaş hızlı ve çok hızlı yanan sönen led devresi

Farketmez. Tek LED de yaksan, çok LED de yaksan hepsi ayı hareket ettiği için ses çıkarmaz hoca.
Ses frekansına göre dediğin ses şiddetine göre olabilir mi?
100Hz de yavaş, 1kHz de hızlı yanıp sönsün gibi birşey mi istiyor yoksa ses şiddeti yükseldikçe LED daha şiddetli yanıp sönsün mü istiyor?

• Beğen
Reactions: nt
hocam proje ödevimizde tam olarak yazılan şey bu [sesin frekansına göre yavaş hızlı ve çok hızlı yanan sönen led devresi.] Her türlü sizin dediğiniz iki durumda da onay görecektir diye düşünüyorum hocam

Projenin limitasyonları neler? Yalnızca bjt bazlı amplifier lar vs mi kullanabilirsin yoksa opamp kullanabilir misin? Hızlı yanığ sönecek/yavaş yanıp sönecekten kastın ne? Gelen frekans da mı yanacak yoksa mesela gelen dalga şu aralıkta ise şu frekans da yan sön yapacak şeklinde mi?

Projenin limitasyonları neler? Yalnızca bjt bazlı amplifier lar vs mi kullanabilirsin yoksa opamp kullanabilir misin? Hızlı yanığ sönecek/yavaş yanıp sönecekten kastın ne? Gelen frekans da mı yanacak yoksa mesela gelen dalga şu aralıkta ise şu frekans da yan sön yapacak şeklinde mi?
Benim anladığım ses şiddetine göre, sesi açtıkça ledin yanıp sönmesi hızlanacak. Hatta belki son seste led direk yanacak duruma gelecek. Frekans göre olsa çok başka yerlere gider konu.

Benim anladığım ses şiddetine göre, sesi açtıkça ledin yanıp sönmesi hızlanacak. Hatta belki son seste led direk yanacak duruma gelecek. Frekans göre olsa çok başka yerlere gider konu.
Dersin ne öğrettiğine bağlı bence, filtreleri vs kullanmayı öğretmek ise amaç frekans ile de olur. Ancak düzgünce tanımlanmayan bir probleme çözüm üretmek anlamsız. Şu an mesela senin anladığın ile benim anladıklarımı karıştırıp 4 proje üretebilirim hepsi de lisans 2-3. Sınıfa proje olur.
1- ses seviyesine göre frekansı değişerek yanacak(belli aralıklar 3 farklı frekansa dağıtılacak gibi)
2- ses seviyesine göre sabit frekans da doluluk oranı değişecek
3 ve 4 ise bunların seviyesi değil belirli frekans aralıklarına göre yapılması. Frekansa bağlı lineer değişim istenirse o zaman iş biraz tatsızlaşır

Hoca neticede senden bir VCO (voltage controlled oscillator, voltaj kontrollü osilatör) yapmanı istemiş.

Kaba birşey istediğin varsayımı ile gidersek, sanki bu iş bir 555 ile yapılabilir gibime geliyor. O yönde sen de araştır bakalım.

yani bize de tam olarak bir şey demediler bununla ilgili ama ses şiddeti olarak yaptığımızda onay alacağını düşünüyorum, direkt olarak düşük seste yavaş bir şekilde yanıp sönecek ses güçlendikçe hızlı bi şekilde yanıp sönecek led devresi sanırım işimizi görür

Onay alacağını düşünüyorum diyorsun ama projeler birbirlerinden çok bağımsız şu anda. Neyse önce bir mikrofonu alıp amplify etmeyi dene, sonra hangisini seçtiysen ona göre genliği/frekans ı tespit etmeye bak, bence bir hocana danış bakalım proje tam olarak ne ve kısıtlar ne

Son düzenleme:
Herkese merhaba, ben elektrik elektronik mühendisliği okuyorum, proteus üzerinden bir projemiz var baskıdevresini yapacağız ancak devreyi kuramadım. sesin frekansına göre yavaş hızlı ve çok hızlı yanan sönen led devresi kuracağım, kendim bir devre kurdum ancak burada direkt olarak 3 led de yanıyor takıldım yardımcı olur musunuz

Sorunuz net degil.

Verdiginiz sema ses sinyalinin tiz, orta ve bass bolgelerini ayirip yuksek frekanslarda bir led, orta frekanslarda bir diger led, alcak frekanslarda da diger led isildayacak sekilde bir tasarim yapmissiniz.

Bunu mu yapmak istiyordunuz?

Buna isik modulatoru deniyor. Bir zamanlar sesin frekansina gore triaclarla akkor flamanli lambalara kumanda edilirdi.

Semanizda beyz direncleri dusuk kalmis. Onlarin degerini arrtirirsaniz sukunette ledler daha az isildayacaktir.

Oncelikle kirmizi daire icine aldigim hatani duzeltmelisin. D1'e seri 1K belki da daha dusuk direnc baglamanda fayda var.

Birde ilk transistorun cikisina 10uF ekledim. Fakat her durumda beyz direnclerini en az 10 kat artirmalisin.

1.jpg

Son düzenleme:
[imath]\text{LED\_speed} = \begin{cases} k_1 \times \text{genlik} & \text{if } \text{low\_freq} \leq \text{dominant\_frequency} < 750 \\ \text{Orta hız} & \text{if } 750 \leq \text{dominant\_frequency} < 875 \\ k_2 \times \text{genlik} & \text{if } 875 \leq \text{dominant\_frequency} < \text{high\_freq} \end{cases}[/imath]

eski frekanscılardanız
k_1 ve k_2 sabitleri genlik ve LED hızı arasındaki doğru orantıyı kontrol etmek için kullan.

sen 2022 de burda paylaşılan devreyi ben çizdimdiye paylaşmışsın ama senide yakaladım eller yukarı :D

mesajda bu
:katil1:

sen 2022 de burda paylaşılan devreyi ben çizdimdiye paylaşmışsın ama senide yakaladım eller yukarı :D

mesajda bu
:katil1:
evet evet ama yanlış olduğunu öğrendim :D

• Üzgün
Reactions: nt
1704543998130.png

devreyi böyle kurdum, google engineering'in aynısı bunun pcbsini çizeceğim eğer benim projeme uygun ise bu, bir bakar mısınız?

“LM567x Tone Decoder” entegreleri var bu entegreler işini çok kolaylaştırabilir tabi bjt kullanmak zorunda değilsen, bu entegrenin modül halinde hazırlanmış devreleride var pot ile ayarlanan ses frekansına göre ledi yakıp söndürüyor

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,847
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back