Sıvı - Krem Lehim Tavsiyesi

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Bun gün iş yerimdeki atölyeye sıcak hava istasyonu gelince hemen nasıl kullanılacağına dair videolar izlendi ve krem lehim diye bir şeyin varlığı tespit edildi. Şimdi bu krem lehim den sipariş etmemiz lazım. :)

Ben daha önce hiç almadığımdan neye göre seçilir bilmiyorum. Önerilerinizi bekliyorum.
Yalnız taydin abi öneride bulunmasın. O önerince dalak böbrek satmak zorunda kalıyoruz :katil2:

Screenshot_20210121-161933.jpg

Bun gün iş yerimdeki atölyeye sıcak hava istasyonu gelince hemen nasıl kullanılacağına dair videolar izlendi ve krem lehim diye bir şeyin varlığı tespit edildi. Şimdi bu krem lehim den sipariş etmemiz lazım. :)

Ben daha önce hiç almadığımdan neye göre seçilir bilmiyorum. Önerilerinizi bekliyorum.
Yalnız taydin abi öneride bulunmasın. O önerince dalak böbrek satmak zorunda kalıyoruz :katil2:
Aralarında gr farkı var, göz korkutmasın ortalama aynı fiyatlar. Birde Kalay ve kurşun farkı var. Ne için kullanacağınıza bağlı. Kalay %' si farkı kalite farkı yaratmıyor. Sadece bakır pcb yüzeylerine daha kolay yapışabiliyor .bu söylediğim %63-37 için.

Denemek için ortadaki küçük kutudan alın.
Yoğun kullanım yoksa küçük kutu kullanmak iyidir. Zamanla krem lehim kuruma yapar. Akışkanlığı bozulur.
Aslında Kuruma yapması da önemli değil, kurumuş lehim tekrar ezilir, krem flux kullanılarak yoğurulur, krem lehim eski akışkanlığına döndürülerek tekrar kullanılır.

kolay gelsin...

Son düzenleme:
İlk şırınga tipli olanlardan alıp deneme yapmıştım. şimdi soldakinden var. Geçen sene 300TL ye almıştım... Çok kullanmıyorum bana epey uzun süre gider. strech filme sarılı kilitli poşet içinde buz dolabında saklıyorum. Arada aklıma düşüyor gidip dolaba bakıyorum yerinde duruyor mu diye. Biri bu ne der çöpe atarsa gitti bizim lehim :D

İlk şırınga tipli olanlardan alıp deneme yapmıştım. şimdi soldakinden var. Geçen sene 300TL ye almıştım... Çok kullanmıyorum bana epey uzun süre gider. strech filme sarılı kilitli poşet içinde buz dolabında saklıyorum. Arada aklıma düşüyor gidip dolaba bakıyorum yerinde duruyor mu diye. Biri bu ne der çöpe atarsa gitti bizim lehim :D
Çöpe atsa yine iyi. Akşam yemeğinde "Kremalı Lehim Çorbası" olarak içmekte var :katil2:

7511 eklentisine bak
İşyerinin faaliyet alanı nedir?

Krem lehim olmazsa olmaz bir malzeme değildir.
Bende 500 gr.lik Krem lehim var. 1 senedir kutunun kapağını açmadım.
Sıcak hava tabancasi, Krem flux ile normal lehim kullanıyorum.
Pad 'ler de lehim varsa sıcak hava tabancası ve flux kullanarak tüm işlemlerimi yapıyorum.

Ben de bir şırınga almıştım bir sene önce, buzdolabında duruyor. Şarap gibi yıllanmasını bekliyorum :katil2:

Krem lehim olmazsa olmaz bir malzeme değildir.
Bende 500 gr.lik Krem lehim var. 1 senedir kutunun kapağını açmadım.
Sıcak hava tabancasi, Krem flux ile normal lehim kullanıyorum.
Pad 'ler de lehim varsa sıcak hava tabancası ve flux kullanarak tüm işlemlerimi yapıyorum.
Bizimkiler işin acemisi abi. Youtube video da krem lehimle yapıldıysa illa alınacak o malzeme.

Sıcak hava tabancasını. kullanırken direk malzemeye tutmasınlar. Malzemeyi patlatır. 400-420 derece sıcaklıkta
malzeme etrafında küçük daireler çize çize, havayı versinler. Hava ayar potu yarım seviye de 5-6 gibi olsun. Çok az flux kullanılabilir.
Malzeme sıcağa alıştırılarak lehimlenir veya devreden çıkartılır.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,766
Üyeler
2,459
Son üye
confessinq

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back