SMD malzemeleri yemek firininda lehimlemek

Mikro Step

Kıdemli Üye

1719055146539.png

Kontrol ardindan gerekiyorsa havyayla rotus yapacagim.

Oda sicakligindaki firina PCB yi koyup 300 dereceye ayarlayip yaklasik 8 dak suren isitma yeterli oluyor.

Korkmayin malzemeler bozulmuyor.

Son düzenleme:
Nacizane benim tecrübem, sürülen krem lehim hiç dağılmamalı kesin çizgileri olmalı. 0.1mm aralıklı padler olsa bunlara sürülen lehim birbirine girişim yapmamalı .
1719061115243.png

Bu haliyle parçayı tam üstüne konumlandırarak fırına verirsek çiçek gibi oluyor. Rütuş gerekmiyor.

Tabi stencil, hassas tezgah ve taze lehim şart.

Son düzenleme:
Micro Step abi , hot plate denen alttan isitabilen cihazlari tercih etmemenizin bir sebebi var mi? Parcaya zarar mi veriyor bunlar diye aklima geldi.
1719155872032.png

Elde avucta ne varsa onlarla bir seyler yaptim. Yemek firini yerine havyayla yapacaktim fakat video da cekeyim dedim firini kullandim.

Firin da gayet guzel is goruyor. Yemek firininda cok degerli ciplerimden 144 PQFN dahi lehimledim. Bozulacak diye korkmadim.

Hala su QFN lehimle isini halledemedim gitti, ne beceriksiz bir adamim ya :kizgin3: Daha beterlerini nasil yapacaksam. suna bakin

1719156869798.png
1719156924484.png

QFN lehim isi bittiginde kendine has cok ozel bir goruntusu var abi,
Screenshot 2024-06-27 at 11-16-32 QFN soldering - Google Search.png

Sag alttaki fotoda kenar ayaklari tam olarak bu sekilde olmali, tabanida alttaki pad ile lehimlenmeli, gerci bazi QFN lerde buna da gerek yokmus ama bunun yapilisinin bir kac yolu var. En son burada bahsedilen 2 yol u daha denemedim. Ben bunu yapana kadar canim cikiyor, millet videolarda catir catir yapiyor.

Yeni Flux dahi aldim, sadece TYPE 5 krem lehim le denemedim ama bence o cokta onemli degil. Ama bu en basiti, daha ne QFN ler var, simdi mosfetler bile ayni sekilde yapilmaya baslandi.

Dedeninde bahsettigi bir sey var onu da deneyecem.

Denemeler başarısız mı oldu? Pcb mi buzuldu, çip mi bozuldu yerine mi oturmadı? Ben qfn lehimlemedim de merak ettim.
Benim denemelerimde ne olduysa artik, bir turlu yukarda bahsettigim goruntuye ulasamadim. Cok temiz cikmadi, lehime suc buldum, Flux a buldum, QFN e kizdim :gulus2: hava uflemeye kizdim. Ama sonra yavas yavas iyilesmeler basladigini farkettim.

Mikro dalga fırın ızgara modu ve ütüyü zaman zaman üretim amaçlarının dışında kullanıyorum. :)
+ Ütü: Ters çevrilmiş ve yere paralel sabitlendikten sonra, üzerinde DIP malzeme olmayan pcblerden malzeme sökmek veya tekrar lehimlemek için kullandığım oluyor. Özellikle ütü üzerinde smd malzemeleri lehimlerken cımbız ile gerektiğinde küçük müdahaleler yapılabiliyor.
+ Mikro dalga fırın ızgara modu ise pozitif 20 ile pc hazırlarken, pozitif 20 nin çabuk kuruması/kürlenmesi için.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,214
Üyeler
2,585
Son üye
root

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back