SMPS ARIZA 2269AP ENTEGRE

WhatsApp Image 2023-01-19 at 15.55.52.jpeg
WhatsApp Image 2023-01-19 at 15.52.00.jpeg
İyi günler.Boş vakitlerimde smps tamiri yapmaya çalışıyorum.Bazen çözüyorum,bazen işin içinden çıkamıyorum.bu smpste ki sorun transistördü,değiştirdim devre çalıştı.sonra devreyi incelerken R3 direncinin boş olduğunu gördüm.boş yerleri doldurmayı severim:)devreye başka kartlara bakarak aynı omajda bir direnç ekledim.devre çalışmayı kesti.sonra entegreyi diyot modunda test ettiğimde isense pini düşük bir değer gösterdi.dedim entegreyi bozdum herhalde...devreden çıkarıp tekrar ölçtüm...aynı düşük diyot değerindeydi..sonrasında gnd-isense arasındaki omaja bakayım dedim.145 ohm gösteriyordu.sonra R9 direncini ölçtüğümde aynı direnç değeriyle karşılaştım.bir lehim tazeleyim belki düzelir dedim düzelmedi:)..işin ilginç yanı bir kaç gün sonra eve gittiğimde merak edip entegreyi gnd artıda olacak şekilde diyot modunda ölçtüm 450mv değerindeydi...dedim bu kesin çalışır..taktım çalıştı:)şimdiki sorunum şu...C1 filtre kondansatöründe gerilim 14 volta kadar hızlı bir şekilde düşüyor.Sonrasında çok az bir şekilde düşüyor...Bu bir sorundan mı kaynaklıyor diye merak ediyorum...Fikir verecek arkadaşalara şimdiden teşekkür ederim.

Ekler

• WhatsApp Image 2023-01-19 at 15.51.32.jpeg
    WhatsApp Image 2023-01-19 at 15.51.32.jpeg
    90.1 KB · Görüntüleme: 86
  • WhatsApp Image 2023-01-19 at 15.51.33.jpeg
    WhatsApp Image 2023-01-19 at 15.51.33.jpeg
    87.4 KB · Görüntüleme: 81
Olay R3 direncini taktıktan sonra gelişiyor gibi gorunuyor.

R3 direncini söküp denediniz mi tekrar?

Denedim 0 ohm luk direnc bagladim...sekonderdeki isik sondu...direnc olmadan calisiyor..yuke bagladigimda led yanip sonuyor...

Ciksta gerilim sabit..5m lik led bagladim anda seri led yanip sonmeye basliyor...gerilim 10volta dusuyor...

Ekler

• 20230119_175904.jpg
    20230119_175904.jpg
    323.8 KB · Görüntüleme: 71
C1 filtre kondansatöründe gerilim 14 volta kadar hızlı bir şekilde düşüyor.
Kondansatör üzerindeki voltaj düştükçe onu deşarj eden şey de daha az akım çekeceği için kondansatörün boşalma hızı zaten doğrusal olmayacak. Ayrıca belli bir voltajın altında çok yavaşlaması da entegrenin çalışmayı durdurmasıyla açıklanabilir.

Vdd under voltage lockout exit
Lumii_20230119_183806842.jpg

Sorunu 100k direncten asagi duserek buldum...en son 33 k da bagladigim serit led sabitlendi..sorun cozuldu diye umuyorum:)

Sonuç hüsran kasayi topladim..topladiktan sonra kart calismayi tamamen kesti...gnd fb arasi kisa devre oldu..opto olu...bakalim biraz daha ugrasacam...

Yeni 2269 entegreyi taktim calisiyor..blok kond 295v var...enerjiyi kestigimde voltaj direkt 10 v lara dusup 14 civarina tekrar yukseliyor...yavas yavas inmiyor...sorunun neyden kaynaklandigini bulamadim...

Forum istatistikleri

Konular
5,912
Üyeler
2,500
Son üye
Muhammet Salih Albayrak

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back