smps ölçümü

bir sorum var smps trafolarla ilgili
smps trafolarda arti ve ya eksiyi kontrol kalemi olcunce kontrol kalemi isigini neden yakar cevap bulamadim bu voltaj normalde devreye zarar vermiyor baglayinca dc tam dc degilmi 5v 12v 24v ayni farketmeksizin kontrol kalemi isigini yakiyor normalde yanmamasi gerekli simdi butun devreler smps cok arastirdim bulamadim

SMPS aygıtına toprak girişini de bağla.
Halen yanmaya devam ediyorsa toprağa karşı kaç volt ve kaç miliamper olduğunu ölç.:!

smpslerin genelinde var ben topraklamadan dolayi olacagini düşünmüyorum yuksek khz anahtarlamali cihazlar oldugu icin olabilecegini dusunuyorum elektrik kacagi degil tabi sizde de smps varsa deneyin bostayken dediginizi yinede yaptim tabiki elektronikten anlayanlarin daha makul cevap verip acikliga kavustaracagini dusunuyorum sadece aklima takildi ogrenme amacli yazdim cevap icin teşekkür ederim

Smps güç kaynaklarında primer ve sekonder taraf arasında bağlı Y kapasitörler bulunur. Eğer güç kaynağına toprak bağlantısı yok, ya da düzgün değil ise sekonder tarafta nereye dokunsan kontrol kalemi yanar. Hatta yalın ayak yere basarken dokunursan o kapasitörün geçirebileceği akım fena halde çarpmaya yeter.

Son düzenleme:
smpslerin genelinde var ben topraklamadan dolayi olacagini düşünmüyorum yuksek khz anahtarlamali cihazlar oldugu icin olabilecegini dusunuyorum elektrik kacagi degil tabi sizde de smps varsa deneyin bostayken dediginizi yinede yaptim tabiki elektronikten anlayanlarin daha makul cevap verip acikliga kavustaracagini dusunuyorum sadece aklima takildi ogrenme amacli yazdim cevap icin teşekkür ederim
Yani benim cevabımı beğenmemişsin.
Ben elektronikten anlamıyorum demek istiyorsun o zaman. :gulus2:
Bak bir önceki @HexfeT dostumuz da aynısını söylemiş.
Yüksek frekans anahtarlamayla ilgisi yok olayın.
Öncelikle toprak girişini illaki yapman gerekir.
Toprak girişi yoksa toprağa karşı 60 ile 110 Volt arasında kapasitif kaçak gerilim görürsün.
60 vot sonrasında da kontrol kalemi (neon) ışıldamaya başlar.
Multimetre ile ölçmedende ne kadar gerilim kaçırdığını anlayamazsın.
Bu kacak Toprağı düzgün olan cihazlara bağlanırken bağlantı yolundaki elemanları özellikle entegreleri yakar. (Tecrübeyle sabittir)
Çok mdikkatli kullanmak zorundasınız.
Şu aşağıdaki resimde boyadığım kapasitörlere dikkat et.
1720018755075.png

dediginiz dogru gozden kacirmisim teşekkür ederim o zaman cogu smps toprakalamayi baglamayi birak topraga da gomsen yine olur cunku ben bir kac cihaz soktum sönümleme icin kullanilan bu kisim topraklama klemensine bagli degil ve topraklama kismiyla hic bir bagi yok bilgi bilgidir teşekkür ederim hepinize

Ekler

• Screenshot_2024-07-04-06-55-35-336_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2024-07-04-06-55-35-336_com.android.chrome.jpg
    684.4 KB · Görüntüleme: 11
  • Screenshot_2024-07-04-07-01-07-053_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2024-07-04-07-01-07-053_com.android.chrome.jpg
    485.7 KB · Görüntüleme: 10
bendeki smps semasi

Ekler

• Screenshot_2024-07-04-10-31-04-313_com.vivaldi.browser.jpg
    Screenshot_2024-07-04-10-31-04-313_com.vivaldi.browser.jpg
    543 KB · Görüntüleme: 14
bendeki smps semasi
Söküp atacaksın onu Yada Çıkışın sıfır (-) tarafına ayrıca toprak bağlayacaksın.
Aksi takdirde araya bağlanan aygıtları yakmaya devam edeceksin.
Bir arkadaş daha bu hafta içinde hem notebook bilgisayarını hemde yazıcısını yaktı. İki cihazda pert.
Sadece topraksızlık yüzünden kaçak kapasitif voltaj ile.

topraklamaya baglamanin boyle cihaz ustunde etkisi yok sadece govdeye elektrik temas edince faydasi var sizin dediginizi aradigim cevapti kaliteli smpslerde topraklanin faydasi var kapasitif voltaja aradigim cevapti teşekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
6,219
Üyeler
2,588
Son üye
orderFC

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back