SMPS ve lineer güç kaynaklarının organizasyonu

Sercan

--
Bir süredir SMPS'lerle ilgili bilgilerimi pekiştirmek adına kaynak okuyor ve videolar izliyorum.

Bu hafta sonu SMPS'ler üzerinde analizler yapıp, gerçekten nasıl çalıştıklarını ölçümlemek istedim. Daha sonrada kendi basit SMPS devremi kurmaya çalışacağım. Biliyorum ki bendekilerin bazılarında garip sesler var, yani arızalı olanlar da mevcut. Üstelik güzel bir tamir süreci olacak. Fakat elimdeki güç kaynakları çok karışık ve hangisinin ne durumda olduğunu da bilmiyorum.

Analize geçmeden önce bütün güç kaynaklarını organize edip ayrıştıracağım. Bunun için elektronikstok.com'da bulunan bileşen takip sistemini kullanacağım. Artık elektronikstok.com projem buna elverişli hale geldiği için elimdeki fazla trafo ve güç kaynaklarını oradan ücretsiz olarak paylaşacağım.

Bu konuda güç kaynaklarımı nasıl organize ettiğimi paylaşıyor olacağım. Bu da elektronikstok için bir çeşit nasıl kullanılıyor hazırlığı olacak.

20241011_230154.jpg
20241011_230243.jpg

Son düzenleme:
Smps ler onarımı zor bir alandır. Primer katta yüksek frekansla voltajın oluşması, yüksek voltajla çalışılıyor olması, tehlike arz etmektedir.
Çok dikkatli olun.
Seri ampul düzeneği ile devreye voltaj verin.

Onarımlara slim kasa smps lerden başlayabilirsiniz.
Tasarımları sade ve smps mantığını anlamak için basittir.
Gelen sesler genellikle Primer kattan 28-30 kHz pwm osilator de sürücü sesi dir. Trafodan cik cik ses gelir.
Pwm çip/tr sağlamsa, 22-47 uf arası kondansatör kuruma yapar unit 612 ile kontrol edin kapasite değeri değişmiş se veya esr değeri yüksekse değişim gerekir.
Unit 612 nin
Ölçüm frekansını 100-120 Hz de yapın.

Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Ölçümlemelerinizi yapıp Fişi çektikten sonra bile kartın üzerinde yüksek voltaj bulunur.Kartın alt kısmını elinize avucunuza değdirmeyin. Çok Fena hoplatır.
Denemedim ama;
Hafif nemli bir süngerin üzerinde kartı biraz bekletmek faydası olur sanki.

Şu SMPS benim daha önce tamir ettiğim dandik LED trafosunun devresine benziyor. Bozuksa bir tamir konusu aç, biraz SMPS tamir tecrübemizi arttıralım :)

1728734123808.png

Şu SMPS benim daha önce tamir ettiğim dandik LED trafosunun devresine benziyor. Bozuksa bir tamir konusu aç, biraz SMPS tamir tecrübemizi arttıralım :)

36899 eklentisine bak
Bu bir notebook adaptörü. Bir süre LM317 (ekteki devre) ile voltaj ayarlı güç kaynağı olarak kullandım. En son herhangi bir sorunu yoktu.
Bazı diğer SMPS'lerde sorun var, onları tamir edeceğim. Şu sıralar aşağıdaki kitaba göz gezdiriyorum. Vakit bulursam tamir işini de paylaşırım.

İlk mesajlarda görüldüğü gibi öncelikle bütün kutuları boşalttım. Çünkü yakın zamana kadar kutularda etiketli olmadığı için bazı adaptörler farklı kutulara filan karışmıştı. Elimdeki adaptörlere bakınca 12V kutusu tamamen 12V adaptörleri içerirken, 12V'dan küçükler 5V kutusuna büyükler ise 19V kutusuna ayırdım. Bazı modeller birden fazla gerilim ürettiği için onları da en yüksek gerilimlereine göre ilgili kutulara yerleştirdim. Kutu içeriklerininden emin olduktan sonra, 5V kutusunu tekrar boşalttım ve sisteme kaydetmeye başladım. Böyle böyle bütün kutuların içeriğini kaydetmiş olacağım. Sonraki adım, bu içerikleri tek tek test edip, detaylandırmak olacak.

20241013_170306.jpg

Sisteme veri girişi için öncelikle bazı yapılandırma ayalarından emin oldum. Tedarikçi olarak Hurda Kartlar isimli bir giriş yaptım. Konumları oluşturdum ve ilişkilendirdim. Kategori olarak ben zaten başka bir kaynaktan hazır kategoriler oluşturmuştum, adaptörler için bütün kategorilerin varlığından emin oldum. Sonra da veri girişi yapmaya başladım. Liste oluştuktan sonra da daha detaylı testler yapıp açıklama ve görselleri filan ekleyeceğim. Bütün bu işlerleri yaparken sistemin kısayol tuşları işimi acayip kolaylaştırdı. Aşağıda yukarıda bahsettiklerimin sırası ile ekran görüntülerini bulabilirsiniz.

1728864416939.png

Screenshot_20241013_191234.png
Screenshot_20241013_191309.png
Screenshot_20241013_191317.png
Screenshot_20241013_191329.png
Screenshot_20241013_191352.png
Screenshot_20241013_191601.png
Screenshot_20241013_191608.png

Son düzenleme:
Ben sürekli bit pazarı gibi yerlerden farklı cihazlar buluyorum. Bunların da genellikle adaptörü eksik oluyor. Diğer yandan elimdeki parçalar genellikle çöp gibi görünsede, ben eski cihazlardan söktüğüm bu bileşenleri seviyorum. Çünkü genellikle çok iyi dökümantasyona sahip oluyor.

Örneğin aşağıda yukarıdaki modüllerden birinin detaylı şema ve yapıları mevcut. Çalıştığından emin olunan bir sistem örneği var. Bu tam bir ders niteliğinde.

Önemli güvenlik notları önemlidir. :kahve_ic:

1728849486951.png
1728849615908.png
1728849637705.png

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
6,735
Üyeler
2,756
Son üye
Sagankam

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back