SPI Flash Memory Nasıl kullanılır?

@taydin,

fat dosya sisteminin enerji kesintilerine karşı çok kırılgan olduğuna dair yorumlar okudum. Şu an fat ile şansımı denemek istiyorum. Dosya bozulma durumlarına karşı bir tavsiyen olur mu?

Enerji kesilmesine karşı dayanıklı bir filesystem arıyorsan UBIFS kullanabilirsin. Tabi burada verilen garanti, senin yazdığın şeyin kesinlikle dosyaya yazılacağı değil. Güç kesildiğinde filesystem'in kendisinin bozulmaması. Yoksa dosyalara veriler yarım yazılmış olabilir veya senin sildiğin dosya silinmeden kalabilir.

Enerji kesilmesine karşı dayanıklı bir filesystem arıyorsan UBIFS kullanabilirsin. Tabi burada verilen garanti, senin yazdığın şeyin kesinlikle dosyaya yazılacağı değil. Güç kesildiğinde filesystem'in kendisinin bozulmaması. Yoksa dosyalara veriler yarım yazılmış olabilir veya senin sildiğin dosya silinmeden kalabilir.
Yani fat sisteminde enerji kesilirse windows çöker gibi tüm dosyalar kullanılmaz olabilir mi?

Yani fat sisteminde enerji kesilirse windows çöker gibi tüm dosyalar kullanılmaz olabilir mi?

Yazma esnasında elektrik kesilirse veya program çakılırsa filesystem bozulabilir. Ever veriler çok değerli ise FAT kullanmamakta fayda var :)

Iki kopyali fat kullanirsan sorun olmaz.

Dosyayi yazip en az bir fati update ettiysen sorun yok.

Iki kopyali fat kullanirsan sorun olmaz.

Dosyayi yazip en az bir fati update ettiysen sorun yok.
Fati update etmek ne demek bilmiyorum.

Eğer durum şöyle ise sorun yok;

Anladığım kadarı ile yazma sırasında sorun oluyor. Okuma sırasında bir sorun yok. Öyle ise belli periyotlar ile dosyanın bir kopyasını oluşturabilirim. Yani bir sorun oldu dosya açılamadı. Yedekten geri kopyalarım. Ama fat sistemi komple bozulur ise kabus olur.

Eger dosya silip tekrar yeni bir dosya yazacaksan ustelikte dosya uzunluklari farkli olacaksa ve de bu sekilde yuzlerce, binlerce dosya olacaksa FAT kullanman gerekiyor.

Uygulamanda bu turde dosya yazma yoksa o zaman FAT kullanmana gerek kalmaz. Elektrik kesintisi ile yarim kalmis dosyanin gecersiz dosya oldugunu anlayacak teknikleri kendin gelistirirsin.

30bin adet 16byte kaydım var. Herhangi bir kayda hızlıca ulaşıp güncellemem gerekiyor. Şimdilik bunu fat ile civarında çözdüm. Projenin diğer bölümlerini tamamlayınca bu konuya geri döneceğim.

Peki enerji kesintilerine karşı sağlamlık açısından littlefs konusunda bir yorumunuz olur mu?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,847
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back