Standartlara uygun malzeme depolama

Sercan

--
Ben elimdeki direnç, kondansatör, transistör vs ne varsa, bunları kendi içinde standartlara uygun saklamak istiyorum. Örneğin dirençler için daha önce de burada paylaştığım gibi E24 standartlarına uygun adımlarda bir ufak arşiv oluşturdum. Şimdi bunu mümkün olan tüm malzemelere uyarlamak istiyorum. Örneğin elimdeki transistörleri aşağıdaki gibi kendi kafama göre ayırdım. Transistör, entegre sınıfları vb. ilgili genel standartlar var mıdır? Nasıl kategorilendirmek daha doğru olur?

Transistör - Genel Kullanım - NPN
Transistör - Genel Kullanım - PNP
Transistör - Güç - NPN
Transistör - Güç - PNP
MOSFET - NPN
MOSFET - PNP
Tristör

Bu arada bunu tüm pasif elemanlar için de düşünebilirsiniz. Ben atölyemi yeniden yapılandırmak istiyorum. Süreci forumda paylaşacağım. Belki atölye düzeni oluşturmak isteyenler için de bir fayda sağlar. Hep ufak bir atölye için neler olması gerektiğinden bahsediyoruz ama düzen ile ilgili çok az kaynak var.

Fernell'in sitesinde şu şekilde bir şema var. Ben buradan şunu çıkartıyorum; 8 farklı kategori de bütün transistörleri doğru şekilde saklayabilirim diye düşünüyorum. Senin bahsettiğin ise bunlar içinde de ayrı kategoriler oluşturmanın yararlı olduğu yönünde doğrumu anladım?

trans-2.png

Benim fazlaca bir stoğum yok Ama bu 11'inch lik kutulardan 7 tane dolu var.
2'şer tanesi dirençler ve kondansatörler için var (yetmiyor)
Transistörleri
Regulatörler
Güç tr
Ses entegreleri olarak ayırdım.
BD ve BC serilerini iki ayrı göze koydum.
Mosfetler şimdilik tek gözde.
Yassı entegereleri de ses, opamp ve diğer olarak ayırdım.
Dirençler için Kartal Otomasyon sitesinde klasör gördüm çok hoşuma gitti. Öyle birşey alıcam.

20191104_192130.jpg

Farnell'in kategorizasyonu iyi gibi duruyor. Yanlız şunu belirteyim: JFET nadir kullanılan bir devre elemanıdır. Depletion mode MOSFET de aynı şekilde. Bunları bence nadir kullanılacak parçalar kategorisinde bir kenara atılabilir.

Tüh bunu bilseydim alırdım. Çin'den getirdim bir torba direnç, şimdi ayıkla pirincin taşını :mad:
Aynı duruma ben de düştüm abi ama bunun içindekiler karbon direnç. Ben metal film kullanıyorum. Sadece boş klasöre bile 53tl vermeye rağzıyım.

Aynı duruma ben de düştüm abi ama bunun içindekiler karbon direnç. Ben metal film kullanıyorum. Sadece boş klasöre bile 53tl vermeye rağzıyım.

Sercan'ın dediği gibi bir kartvizitlik almak lazım. Belki direnç şeridini ikiye katlamak gerekebilir, ama olsun.

Kartvizitliğin üstüne de güzel yapışan etiket bulmak lazım. Ben fiyat etiketleri kullandım benim çekmeceler için, hepsi düştü :mad:

CD etiketi kıvamında, ama daha küçük boyutta birşey olacak.

Kartvizitliğin üstüne de güzel yapışan etiket bulmak lazım. Ben fiyat etiketleri kullandım benim çekmeceler için, hepsi düştü :mad:

Ben etiket işini şöyle çözdüm;
A4 kağıdı exel hücreleri gibi kare kare yapıyorum.
Hücrelerin içlerine direnç değerlerini yazıyorum.
Sonra copy center'a gidip 1tl ye sticker kağıdına bastırıyorum.
Falçatayla tek tek ayırıp yapıştırıyorum. Gayet de sağlam duruyor. (Tabi sticker kalitesine göre değişiklik gösterebilir.)

Kartvizitlik 5 tl üstelik katlamaya da gerek yok. Ben hurda kartlardan çıkma dirençleri de saklıyorum o nedenle yağımla oluyor. Kredi kartı boyutundan dahamı büyük mü sıfır direnç paketi?

Kartvizitlik 5 tl üstelik katlamaya da gerek yok. Ben hurda kartlardan çıkma dirençleri de saklıyorum o nedenle yağımla oluyor. Kredi kartı boyutundan dahamı büyük mü sıfır direnç paketi?
Kartal otomasyondakini soruyorsan A4 dosya klasörü boyutunda.

Direnç şeridi kartvizitten büyük. katlamak şart.

IMG_20191104_201355.jpg

Dikine düşündüğünde?

Bu arada ben de bir tane daha kartvizitlik var. İstersen gelirken getirebilirim.

Eksik bilgi verdiğim için bazı noktalar haliyle kafa karışıklığına neden oluşmuş olabilir, esasen benim bu standartları belirlemeye çalışmamın amacı hazır değil de aşağıdaki gibi 3D modellenmiş çözümler çizecek olmam. O nedenle standart hale getirmek çok önemli. Hazır satılan kutuları vs düşünmeyin çünkü onlarla bu işi yapmaya kalkarsak sadece malzemeler için bir dükkan tutmak gerekir.

Bir de ben hurda kartlardan çıkma bir çok parçayı biriktiriyorum. Dolayısıyla standart olması gerektiğinde (nadir parçaları) yerine koyabilmem için önemli. Daha önce de belirttiğim gibi partsbox.io isimli bir site yardımı ile de bilgisayardan erişilebilir bir veri tabanı oluşturuyorum. Bunun bir benzerini kendim için yapacağım ve isterseniz kullanıma da açarım. Çizeceğim 3D modelleri 301,302,305 gibi çekmeceli kutularla uyumlu yapacağım.
Hatta SMD için aşağıdaki video göreceğiniz çözümler de mevcut bunları aynen kullanmayı düşünüyorum.

301-plastik-cekmeceli-kutu-plastic-drawwers-box-1.png

Örn: https://www.thingiverse.com/thing:2144041

1572891939338.png

Etiket için dymo markalı etiket makinası var.Plastik ,kağıt renk seçenekleri de var.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back