Standartlara uygun malzeme depolama

Elektronik komponentleri saklamakta, malzemelerin ismini ve kutunun numarasını yazmak yeterlidir.Tabiki detaylarını excel tarzı bir programda tutmak kaydıyla.

Elektronik malzeme ile ilgili aramalarda 2 farklı olasılıktan başka pek birşey olmaz .Bunlar:
1-Direkt isimle gerekli olur.(2N3055 gibi)
2- Uğraşılan konudaki yazıda örneğin" ...herhangi bir N Kanal MOSFET "der. Bu duruda eldeki mosfetlerin türünü,Rd direnç değerini.Transistörlerin kılıflarını, ortalama kazanç ve kollektör akımlarını da excel tarzı programa yazmak gerekir .Böylece eldeki malzemelerin muadili olup olmadığından hızlıca emin olunur.

Kutunun üstünde yazan rakam ise tabiki çekmece numarasıdır.

Piyasada olmayan yada satıcıların getirmediği pasif komponent için kutu vb saklama ortamı ayarlamak yanlış olur.Ayrıca örneğin elinizdeki 1KOhm veya 10Kohm dirençlerin çok fazla olması doğaldır,çünkü çok kullanılır.Siz bunu 2 veya daha fazla kutuya poşete taksim edersiniz.Üzerindeki etiketede 100K -1 , 100K -2 yazarsınız.Böylece şişkinlik olmaz.

Farnell gibi siteler elektronik malzemeleri zorunluluktan dolayı bu kadar çok gruplandırıyor.Zira kullanıcılar örneğin IR alıcı ararken dalga boyuna göre,kılıfına göre vs arama yapmak zorunda kalıyor.Yoksa siz çeyrek wattlık 1 ohm direnç ile 5 Watt 1 Ohm luk direncide aynı kutuya koysanız sonuçta lazım olanı hemen bulursunuz .

Elektronik komponentleri saklamakta, malzemelerin ismini ve kutunun numarasını yazmak yeterlidir.Tabiki detaylarını excel tarzı bir programda tutmak kaydıyla.
1. resimde görüleceği üzere yukarıdaki gibi kutulara numara verip malzemelerimi onlar içinde düzgün bir veritabanı ile tutuyorum. PartsBox.io Excel'den çok daha verimli. Sadece paket isimleri vs yazmıyor PDF dosyaları, paket fotoğrafı vs de barındırıyor.

Ancak problem şu devam eden fotoğraflarda göreceğiniz üzere biriktirdiğim malzemeler (bunlar az bir bölümü) arttıkça kabaca kategorilere ayırdığım kutulama sistemim çöküyor.

Hobi amaçlı yaptığım işler 1-2 tane üretmekten öteye geçmiyor. Dolayısıyla piyasada bulunan ürünlere de odaklanmam gerekmiyor. Mesela aşağıda fotoğraflarını göreceğiniz STK6982HF step motor sürücüsü var. Bunun PDF'i 2 sayfa ve kritik bilgileri veriyor ancak örnek şema, pin çıkışı vs vermiyor. Ben söktüğüm karttan şemasını çıkartıp kaydettim... Bunu kutusu parçalanmış bir lazer gösteri cihazından söktüm. Cihaz tüm eksenlerde hareket ediyordu, lazerin kırıktı. Mümkün olduğunca test edip çalıştığından emin oluyorum ve bu malzemelere para harcamadan erişiyorum. Tek yapmam gereken iyi organize etmek.

66527B29-B6B6-49E9-86A3-CFE2B93A4DD1.jpeg

5BBDC9EB-6DCC-4002-8363-C72E2FDB4DB6.jpeg

ED9CD861-92A1-4D52-82F7-A09ED0030C6C.jpeg

5BBDC9EB-6DCC-4002-8363-C72E2FDB4DB6.jpeg
8286C52C-42BA-4347-B311-2562F0D2F7A2.jpeg

E5110043-8AD3-4323-9625-83020BA70E5B.jpeg

5668CC55-4EF3-4801-9AEE-4DB36BA1C2CE.jpeg

1346789A-F6B9-41D4-9596-DE1753F56979.jpeg

B5FF9A46-7A90-42C9-86DB-5559F9ACAE1A.jpeg

Son düzenleme:
Ben yazdıklarımda sadece size hitaben yazmadım.Aynı sorunları yaşayan arkadaşlara yardımcı olmak içinde yazdım.

Bunların herbirini geniş 3-4 büyük kutulara koyarsınız bu kutunun detayıda bilgisayarda tutarsınız.Örneğin 100 tane NPN BC serisi transistörünüz vardır .Resimdeki gibi bir kutuyla sorunu çözersiniz.
Komponentlerin tanınmasında komponent tester diye geçen ölçü aletini kullanıyorum.Birkaç saniyede sağlamlık testi yapıyor. MOSFETmi Transistörmü,Triyakmı söylüyor ayrıca pinleri de söylüyor .endüktans kapasite,Duty Cyle ,frekans ölçüyort Kare dalga çıkışı bile var özetle hemen
herşeyi ölçüyor.

20191105_190309.jpg
20191105_191141.jpg

Anladığım kadarıyla hepimiz benzer şeyler yaşıyoruz. Örneğin; 24 çekmeceli bir direnç kutusu yapmak da aslında sorunun tam çözümü değil. Bu sefer taş dirençler reostalar vs giriyor işin içine hadi yeni bir eğlence :D

Yukarıdaki mühendis örneğinde olduğu gibi bir depo alanı yapıp, erişimi çok daha kolay olan çekmecelerde daha sık kullanılan malzemeleri mi yerleştirsek? Ben işte bu düzeni rasyonel çözümleyebilecek bir SOP oluşturmaya çalışıyorum, bir çeşit algoritma gibi düşünüyorum. Bunun için de bütün malzemelerin standart kategorilerini bulmak istiyorum...

Malumunuz garaj kültürümüz yok. Öyle bir sonuç çıkmalı ki, bir hobici evinde tuvaletten bozma 2 m2 alanda bile yüksek verim ile çalışabilsin.

Ben dolapların içine koyuyorum çekmece gruplarını. Ama tek grup var hep ve öndeki alan ölüyor. O yüzden çekmece gruplarını raylı yapıp 3 çekmece grubunu arka arkaya koyayım diyorum. 3 misli yer olmayacak ama, çünkü arkadakilere erişmek için biraz kısa yapmak gerekiyor grupları. Ama arka arkaya 3 çekmece grubu konsa, sadece arkada bir çekmece grubuna göre 2 misli yer sağlıyor olacak.

Mesela diyelim 120 cm genişlik var. Buraya arkaya yaslanmış 120 cm lik tek çekmece grubu konabilir, ama önündeki alan ölü olur (benim şimdiki durumum).

Veya 80 cm lik üç tane çekmece grubunu rayların üzerinde arka arkaya yerleştirebilirim. Hem tüm çekmecelere gene kaydırarak erişim var, hem de 2 misli saklama alanı var. Tek dezavantaj sağa sola kaydırma cimnastiği gerekiyor.

Ben dolapların içine koyuyorum çekmece gruplarını. Ama tek grup var hep ve öndeki alan ölüyor. O yüzden çekmece gruplarını raylı yapıp 3 çekmece grubunu arka arkaya koyayım diyorum. 3 misli yer olmayacak ama, çünkü arkadakilere erişmek için biraz kısa yapmak gerekiyor grupları. Ama arka arkaya 3 çekmece grubu konsa, sadece arkada bir çekmece grubuna göre 2 misli yer sağlıyor olacak.

Mesela diyelim 120 cm genişlik var. Buraya arkaya yaslanmış 120 cm lik tek çekmece grubu konabilir, ama önündeki alan ölü olur (benim şimdiki durumum).

Bu tür yer kaybı için dönerli dolaplar kullanılabilir.Hatta dairesel döner dolap da tasarlanabilir.

* Mesela Buradaki dolabın altında kalın rulmanlı sistemde kullanılabilir(Masaüstü kullanımda yükseklikten fazla yer harcanmaması için)
dolap.png

Bu tür yer kaybı için dönerli dolaplar kullanılabilir.Hatta dairesel döner dolap da tasarlanabilir.

* Mesela Buradaki dolabın altında kalın rulmanlı sistemde kullanılabilir(Masaüstü kullanımda yükseklikten fazla yer harcanmaması için)
1335 eklentisine bak
Evin içinde bu kaba olur sanki.

Malzemeden bahsetmişken ekstradan konu açmayayım dedim. Şu LM3886 entegreleri orjinal mi? @Mr_YAMYAM
20191107_101828.jpg

3D yazıcı atölyede artık bir gereklilik sanki, ne dersiniz?

Bir plastik çekmeceyi senin düşündüğün creality yapabilir mi gerçekten? Duvarlar ince olacak, üst üste flamenti koyarken yamuk yumuk olur gibime geliyor. Herhalde 3 mm veya daha kalın yapmak lazım gibime geliyor.

3D yazıcı atölyede artık bir gereklilik sanki, ne dersiniz?
Gerçekten kullanışlı bir alet. Ama şöyle bir durum var. Lazım olan birşeyi çizebiliyor muyuz? Yoksa nette dolaşan cizimleri mi indirip bastırıcaz?
Misal bana bir tane pot kapağı lazım oldu. Netten mi arayıp bulucam yoksa kendim mi çizmek zorundayım. Ve çizimi basit bir iş mi?
Yani o an lazım olan şeyi bulup yada çizip bastıramayacaksam atölyede olmasının da bir mantığı yok.

Bir plastik çekmeceyi senin düşündüğün creality yapabilir mi gerçekten? Duvarlar ince olacak, üst üste flamenti koyarken yamuk yumuk olur gibime geliyor. Herhalde 3 mm veya daha kalın yapmak lazım gibime geliyor.
Bunlar gibi çok video var hemen hemen hepsi aynı şeyleri söylüyor... Şahsen benim işimi görecek gibi geliyor.

Yani o an lazım olan şeyi bulup yada çizip bastıramayacaksam atölyede olmasının da bir mantığı yok.
Doğru mantıksız olur. Ama yazıcın varsa ister çiz, istersen paylaşıma açık bir çizim bul yazdır. Kontrol tamamen sende.
Ve çizimi basit bir iş mi?
Aslına çok zor değil, hiç çizim tecrüben yoksa başlarda biraz zorlanabilirsin. Biraz zaman ayırmak gerekiyor.

Can alıcı soru çizimi kolay mı? Yada nette her aradığımızı bulacak kadar kaynak var mı?
İnternette çok kaynak var. Muhtemelen yazdırmak istediğin şeyi hazır bulursun. Benim tavsiyem çizim yapmayı öğrenmek olur. 1 haftada kendi cihazın için kutu yapacak kadar çizim öğrenebilirsin. Devamı senin elinde... Kolay ya da zor demek doğru bir cevap değil. Birinin becerisi daha müsaittir diğerinin değil. En güzeli bir kaç çizim programı indirip deneme yapmak. Mesela SketchUp ya da Adobe Fusion 360 en sık kullanılanlardan bazıları.

Mesela bu videoyu izle. Buradaki adımları takip et. Zor mu kolay mı kendin gör :) SketchUp ve Fusion 360'ın ücretsiz ve Türkçe seçenekleri mevcut.

Mesela bu videoyu izle. Buradaki adımları takip et. Zor mu kolay mı kendin gör :) SketchUp ve Fusion 360'ın ücretsiz ve Türkçe seçenekleri mevcut.

Şöyle hızlıca bir göz attım. Autocad öğrenmek gibi. Programı anlayıp kutu çizmeyle başlanırsa zamanla şekilli cisimleri de çizmeyi öğrenebiliriz.
Ama ben daha autohotkey'i indirip bakamadım.
Çok zaman ve para lazım ya.

Şöyle hızlıca bir göz attım. Autocad öğrenmek gibi. Programı anlayıp kutu çizmeyle başlanırsa zamanla şekilli cisimleri de çizmeyi öğrenebiliriz.
Daha önce SolidWorks kullanarak modelleme yaptığım için ben çizime aşinayım. Tabi benim kullandığım dönemden bu güne kadar epey değişti. Fusion 360 ile 2-3 aydır pratik yapıyorum ki 3D yazıcı aldığım zaman en az sorun ile ilerleyeyim. Gene de nihai sonucu 3D yazıcı alıp üretime başladığımda alacağım.

CAD programlarının tamamı aynı mantıkta çalışır. Mantığı anlarsan Ocad BUcad fark etmez. SolidWorks, AutoCad vb. kapsamlı programlar simülasyon gibi çok daha gelişmiş seçenekler sunuyor. 3D yazıcılar için Fusion 360 gibi daha basit bir program kullanmak yeterli.

Ama ben daha autohotkey'i indirip bakamadım.
Çok zaman ve para lazım ya.
Ünlü bir söz "Yol yoktur sen yürürsen yol olur" diyor... 3D yazıcıları 1 yıldan fazladır araştırıyorum, kendimce bir plan çıkarttım.

Daha önce SolidWorks kullanarak modelleme yaptığım için ben çizime aşinayım. Tabi benim kullandığım dönemden bu güne kadar epey değişti. Fusion 360 ile 2-3 aydır pratik yapıyorum ki 3D yazıcı aldığım zaman en az sorun ile ilerleyeyim. Gene de nihai sonucu 3D yazıcı alıp üretime başladığımda alacağım.

CAD programlarının tamamı aynı mantıkta çalışır. Mantığı anlarsan Ocad BUcad fark etmez. SolidWorks, AutoCad vb. kapsamlı programlar simülasyon gibi çok daha gelişmiş seçenekler sunuyor. 3D yazıcılar için Fusion 360 gibi daha basit bir program kullanmak yeterli.

Ünlü bir söz "Yol yoktur sen yürürsen yol olur" diyor... 3D yazıcıları 1 yıldan fazladır araştırıyorum, kendimce bir plan çıkarttım.
Hayırlısı. Güngelir bizede lazım olur. Sıraya koyar 10 yıl içinde alırız :D :D :D

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,825
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back