Stanford Research SR625 frekans sayıcı

@taydin hayırlı olsun iyi günlerde kullan inşallah.
Evet ben de GPSDO yapım işini araştırıyorum biraz.
Aliexpress te hazır satılanları görmüştüm. Ne derece iyidir bilemiyorum. Merak ettiğim bunun uygulama alanı. Yani bu kadar düşük çözünürlüğe pratikte nerelerde ihtiyaç duyuyoruz?

Dün harici rubidyum timebase'i kapattım ve SR620 nin kendi standart time base'i ile sabaha kadar ölçüm yaptırdım. 10 MHz den 1.3 Hz gibi yüksek bir değerde stabilize olmuştu. Sonra camı açtım. Direkt esinti olmamasına ve kalın perde olmasına rağmen hemen frekans 10 MHz e biraz yaklaştı. SR620 kendi timebase ile yapılan son ölçümde 10.000001061 MHz gibi bir değer görüyorum. Dünkü ölçümleri de hesaba katarak ± 1.5 Hz gibi bir değişkenlikle (çoğunlukla cihazın ve ortamın sıcaklığı ile ilgili) ölçüm yapıyor. Bu hata, SR620 ve sinyal jeneratörünün toplam hatasını temsil ediyor.

Bu noktada, gene sabaha kadar bir çalışmakta olan, ama bağlı olmayan rubidyum timebase'i bağladım. Şu anda ölçüm 10.0000000215 MHz de oldukça stabil olarak duruyor. Sadece ± 0.0005 Hz gibi bir değişkenlik görüyorum.

Dünkü o tuhaf 14 Hz fazla ölçme durumunu şu anda görmüyorum. Onu takip etmeye devam edeceğim. Ama gene aynı noktaya geldik. Sinyal jeneratörünün datasheet'te ± 0.1 ppm doğruluktan bahsediyor, bu da ± 1 Hz demek. Ama şu anda ben ± 0.0005 Hz gibi bir sapma ile ölçüm yapıyorum.

Datasheet'e tekrar bakınca, ± 0.1 ppm değerinin 0 - 55° aralığını kapsadığını farkettim. Ama benim şu anda yaptığım ölçümler stabil 25° gibi bir sıcaklıkta yapılıyor. Bu tabiki doğruluğu arttıran bir etken, ama 3000 kat daha iyi yapmasını da beklemiyorum doğrusu. Neyse, bunu kesinleştirmek için bir GPSDO ile doğrulamak lazım herhalde.

Birçok değişik devre var, araştırmamız gerekiyor. Bundaki time base'den daha iyi olan bir referans oluşturmam lazım ki yapılan işin bir anlamı olsun. Yoksa biz cihazı kontrol edeceğimize, cihaz bizim devreyi kontrol etmiş olur.
neo.png

Böyle bir not eklenmiş işimizi görüyor mu acaba bu.

Hocam öncelikle hayırlı olsun. Çok güzel bir cihaz almışsınız. Güzel günlerde kullanın. Malzemeler hazır ama bir türlü girişemediğim benim de bir GPSDO projem var öncesinde bayağı bir araştırdım elimdeki kaynakları paylaşıyorum. GPS corrected VFO yazan proje sanırım bu yöntemi ilk kullanan kişi kendisi de bir radyo amatörü. Yazdığı makale ile aşağı ekliyorum. https://github.com/W3PM bu github adresinde GPSDO ve sonraki yıllarda yapmış olduğu daha becerikli versiyonları da var. Kendi sitesi çalışmıyor eskiden çalışıyordu ama github tamamen iş görür durumda. İşin teorisi ile herşey anlatılmış. Ben linklerini eklediğim youtube kanalında ilk defa karşılaşmıştım. Ordaki abi HP frekansmetre ile çok yakın bir sonuç elde ediyor. Size de kolay gelsin umarım ben de toplar bitiririm. Ama tek emin olamadığım konu var o da rubidium GPS den daha hassas diye biliyorum. Ne derece kalibrasyon kontrolü yapılabilir bilemiyorum ama 1 Hz yakınına bile gelseniz en azından doğru olduğundan emin olursunuz.
İyi günler dilerim.

Ekler

• GPSDO Barış Dinç.pdf
    471.4 KB · Görüntüleme: 114
  • GPS Corrected VFO.pdf
    911.4 KB · Görüntüleme: 127
@taydin hayırlı olsun iyi günlerde kullan inşallah.

Aliexpress te hazır satılanları görmüştüm. Ne derece iyidir bilemiyorum. Merak ettiğim bunun uygulama alanı. Yani bu kadar düşük çözünürlüğe pratikte nerelerde ihtiyaç duyuyoruz?

Ne zaman son derece küçük zaman farklarını veya faz farklarını ölçmen gerekiyorsa, böyle bir cihaza ihtiyacın var demektir.

Mesela bir lazer ışını ile mesafe ölçümü yapmak istiyorsun. SR625 ile 25 ps lik zaman farkını ölçebiliyorsun. Yani sen 5 km ötedeki bir hedefe lazer ışını gönderip yansıması ile arasındaki zaman farkını ölçerek, aradaki mesafeyi 7.5 mm hassasiyetle ölçebilirsin.

• Beğen
Reactions: umk
Hocam öncelikle hayırlı olsun. Çok güzel bir cihaz almışsınız. Güzel günlerde kullanın. Malzemeler hazır ama bir türlü girişemediğim benim de bir GPSDO projem var öncesinde bayağı bir araştırdım elimdeki kaynakları paylaşıyorum. GPS corrected VFO yazan proje sanırım bu yöntemi ilk kullanan kişi kendisi de bir radyo amatörü. Yazdığı makale ile aşağı ekliyorum. https://github.com/W3PM bu github adresinde GPSDO ve sonraki yıllarda yapmış olduğu daha becerikli versiyonları da var. Kendi sitesi çalışmıyor eskiden çalışıyordu ama github tamamen iş görür durumda. İşin teorisi ile herşey anlatılmış. Ben linklerini eklediğim youtube kanalında ilk defa karşılaşmıştım. Ordaki abi HP frekansmetre ile çok yakın bir sonuç elde ediyor. Size de kolay gelsin umarım ben de toplar bitiririm. Ama tek emin olamadığım konu var o da rubidium GPS den daha hassas diye biliyorum. Ne derece kalibrasyon kontrolü yapılabilir bilemiyorum ama 1 Hz yakınına bile gelseniz en azından doğru olduğundan emin olursunuz.
İyi günler dilerim.

GPS uydularının her birisinde bir atom saati var ve bu atom saatleri, günde bir defa yer istasyonlarında bulunan çok daha üst seviye atom saatleri ile kalibre ediliyorlar. O yüzden GPS deki sinyalin stabilitesi tek başına bağımsız çalışan rubidyum referanslardan daha iyi. Tek mesele, iyi bir algoritma ile GPS sinyalinden saat referansını ayrıştırabilmek.

VCO ile yapılan uygulamaların stabilitesinin çok iyi olmadığını okuyorum sağda solda. Çoğu zaman serbest çalışan bir OXCO ve arada bir buna ayar çeken bir bileşenin daha iyi sonuç verdiği söyleniyor. SDG electronics kanalındaki tasarım benim hoşuma gitti.

Ama GPSDO için ayrı bir konu açarsak daha iyi olur. Burada kaybolup gitmesin.

@taydin hayırlı olsun. Abi senin yazıları okudukça ne kadar cahil olduğumu görüyorum. Allah seni forumdan eksik etmesin.

Beraber öğreniyoruz :)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back