Su pompasi icin samandira

Mikro Step

Kıdemli Üye
1.5 x 0.5 metre alaninda 10 cm derinliginde havuzun zeminine 30 cm derinlikte 30 cm capinda cukur acip icine dalgic pompa koydum.

Kendi samandirasi da var fakat bu kadar derinlikte samandira isini duzgun yapamiyor. Samandira saga sola takiliyor. Kablosu kalin vs.

Mecburen yeni minik bir samandirali sistem yapmam gerekecek.

En buyuk sikinti biriken su icinde agac yapraklari, tohumlar, minik dal parcalari vs oluyor. Cok minik bir duzenek yaparsam ve bu tanecikler bu duzenege girerse bir sure sonra duzenek is gormez bundan eminim.

Iki elektrod arasindaki suyun iletkenligine bakarak su seviyesi hakkinda fikir edinebilirim. Ancak elektrodlari tasiyan yalitkan malzeme de islaninca sikinti olacaktir.

Hic sorun cikartmayacak nasil bir sitem kurmaliyim?

Samandirali duzenek Schmitt Trigger gibi calismali. Yani su seviyesi belli bir seviyeye cikinca motor on olmali. Su seviyesi baslangictaki seviyenin cok altina inince de off olmali.

Son düzenleme:
Suyun içine yukarıdan daldırılan iletken çubuklarla ölçmek veya suyun içine koyacağınız suyun basıncını algılayan bir düzenek olabilir.
Tecrübe ile sabit Eski binamızda bulunan yağmur suyu toplama kuyusuna yukarıdan dalan 2 metal çubuk ile bir devre yaparak çözmüştüm.

Herhangi bir şamandıra iş görmesi lazım. Büyük dal girmesini bir tür çit ile engelleyebilirsin. Yaprak veya küçük yüzen parçaların şamandıraya kayda değer bir etkisi olmaz.

Orjinal samandirasi 10 cm havuzda is gormuyor. Cok daha fazla yukselme istiyor. Ustelik yatay konumda degil bayagi bir asagiya sarkinca durdurma isi yapiyor.

Actigim 30cm cukura sarkitirsam da bu kez yuzerken duvar ceperlerine dokunursa takilip cepere sikisiyor. Cukuru genisletmek cozum olabilir ama cok uzun is. Beton zeminin kirimi icin zar zor adam bulabilmistim.

Oyle bir duzenek yapmaliyim ki saat gibi senelerce calismali. Aksi halde sonucu cok kotu olacak. Atelyemi su basacak.

Bu da yetmiyor cok fazla yagmur yagar ve aksilik elektrik kesilirse diye UPS de baglamam sart.

1.jpg

Sivi seviye rölesi kullanabilirsiniz. Mesela aşağıdaki gibi bir ürün. Paslanmaz problar ile.

images (1).jpeg

klozet samandirasi kullan, calisacagi bolgeyide, 3mm delikli bir filtreyle kapat.

Hocam titreşim algılamak için kullanılan civalı tüpler var. Yatayda açık devre, dikeyde kısadevre.
Onu pinpon topu büyüklüğünde bir hacim içine koyup tel ile bir noktaya sabitleyin. Su varken dik, yokken yatık duracak.
1685809782543.png

Bunu yatay ve dikey konum alabilecek bir düzeneğe oturtmayı düşünün bence. Hatta ters mantık ile açık devre olduğu durumu aramak daha mantıklı olabilir.

Neyse sivi iletkenligi yontemi ile bir devre kurdum.

1.jpg

Su seviyesi yukselip elektroda dokundugunda CD40106 cipin 1 nolu bacagi lowa iniyor ve 2 numarali bacagi H oluyor 47 UF yi 12v ile dolduruyor. 6 nolu bacak H oluyor ve transistor iletime gecip roleyi aktif ediyor.

K Rolesinin kontagi pompayi calistiriyor. Pompa suyu atmaya basladiginda Su elektrodunun suyla temasi kesiliyor ve cipin 1 nolu bacagi H cikis olan 2 nolu bacak ise L oluyor.

47uF 1.5M direnc uzerinden bosalmaya basliyor ve 6 nolu bacagin L olmasi icin yaklasik 1...1.5 dakika geciyor.

Elektrod ile su temas ettiginde motor donmeye basliyor.
Ne zamanki elektrodun su ile temasi kesiliyor 1.5 dakika sonra motor duruyor.

Benim havuz 30 sn de bosaliyor. Eger 1.5 dakikalik sureyi kisaltmak ya da uzatmak istersek 47uF degeri ile oynanabilir.

Iki elektrod kullanmak yerine zamanlama ile sorunu cozdum.

Havuza ayrica toprak elektrodu baglamaya gerek yok.

Not: Su elektrodunun kablosunun disinin islanmasi sorun olusturmadi.
1.5 dakika suresini 20 saniyeye indirdim. Aksi halde pompa hava yapiyor.

Eger pompa tum suyu tamamen atip calismaya devam ederse ve sisz sistemi yaniltmak adina bu asamada havuzu doldurmaya baslarsaniz pompa havadan dolayi suyu atamiyor.

Pompanin calisma suresini 20 sn yapinca pompa hava yapacak kadar su atmamis oluyor ve duruyor.

Son düzenleme:
Bir sorun var ve sorunun cozumu alengirli.

Kis geldi kar yagdi don oldu pompanin icindeki su dondu. Kar seviyesi artti elektrod kara bulandi ya da hava isindi buzlar erimeye basladi. Elektrod islandi ama pompanin ici hala buz.

Al sana problem.

Otonom bir sistemle su basma sorununu cozmek istiyordum ama cok detay var.

Su anda sadece yagmur sonucu olusacak su basmasini engelleyebildim.

Bir sorun var ve sorunun cozumu alengirli.

Kis geldi kar yagdi don oldu pompanin icindeki su dondu. Kar seviyesi artti elektrod kara bulandi ya da hava isindi buzlar erimeye basladi. Elektrod islandi ama pompanin ici hala buz.

Al sana problem.

Otonom bir sistemle su basma sorununu cozmek istiyordum ama cok detay var.
Biriken suyu kaynatarak uzaklaştırmak bu sorunları çözer :cheeky1:

Ooo hic pompa kullanmayayim yani. Fikir guzel ama isletmesi cok pahali olur.

Elektrod islaksa pompanin icinde bulundugu cukur 1 kac dereceden kucukse once sicakligi yukselt sonra pompayi calistir seklinde kontrol gerekecek.

Keske basindan bir STM32 ativereydim.

Elimdeki de benzeri. Tek farki samandirasi kablo ile govdeye bagli.

Fakat don sorunu bu pompa icin de tehlikeli.

.. üstünü tamamen kapatıp, atölye girişini değiştirmekte başka bir alternatif olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back