T3 Vakfı Arduino'ya rakip sayılabilecek 32 bit bir kart tasarlamış. (Yerli ve milli Deneyap Yazılım Kartı)

Sercan

--
Kartı Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar Gaziantep'te düzenlenen TEKNOFEST 2020'de tanıtımını yaptı ama kart henüz piyasaya çıkmadı. Dahili 2MP kamera, pil şarjı, 3 eksenli ivmeölçer, mikrofon, WiFi gibi özelikleri varmış ve fiyat (net rakam belli değil) konusunda iddialılarmış. İlk 10 bin adetini de öğrencilere hediye edeceklermiş. Fiyatı da makul olursa bence hepimizin sahip çıkması gereken süper bir girişim.

Detaylar,
Site: https://deneyap.org/index.html
Haber: https://www.aa.com.tr/tr/bilim-tekn...-yazilim-karti-teknofestte-tanitildi-/1985573

7aedc031a7194813825921701e2bbeea.jpg

Ardiunoya 50tl vereceğime buna 70-80tl veririm. Yeter ki arduinonun sağladığı özellikleri sağlayabilsin.

Bakalım ben de haberde gördüm hoşuma gitti. Ufak projeler için daha fazla para verilmez. Fiyat yüksek olursa bunun bir de mini versiyonu filan olmalı bence. Bugün ki gazla bir iki fazla para verilse de sürdürülebilir olması çok önemli.

Boş işler. Neden Arduino alternatifi? Arduino zaten aşırı ucuz bir şey. Alternatifini yaparak katma değer üretmek mümkün değil. Üstelik sıfırdan eğitim materyali yazılması gerekecek. Kartın geliştirilme maliyeti falan derken tamamen zarar. Eğitim için desek, ee zaten Arduino ile öğrenebiliyor insanlar?

Fatih projesini düşününce benim aklıma olası nedenler geliyor.

• Beğen
Reactions: 333
Neden ülke içinde üretileni varken dışarıda üretilene para verelim? Tamam amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok ama para ülke içinde kalacaksa hiç bir sakınca görmüyorum. Dışarı 10 dolar göndereceğimize içeride 70tl dönsün daha iyi değil mi? Ama işin detayını bilmiyorum tabi. Yapan adamlar da art niyet var mı, yok mu bilemiyorum. Nasıl bir stratejileri var bilmiyorum.

Neden ülke içinde üretileni varken dışarıda üretilene para verelim? Tamam amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok ama para ülke içinde kalacaksa hiç bir sakınca görmüyorum. Dışarı 10 dolar göndereceğimize içeride 70tl dönsün daha iyi değil mi? Ama işin detayını bilmiyorum tabi. Yapan adamlar da art niyet var mı, yok mu bilemiyorum. Nasıl bir stratejileri var bilmiyorum.

Kendimiz yapsak ürün başına kaç para tasarruf edeceğiz? Arduino gibi kartlar Çin'de milyonlarca adet üretiliyor, neredeyse maliyetine satılıyor. Üstüne dediğim gibi geliştirme maliyetleri de olacak. Kesinlikle zarar edecek bir proje bu.

Dışarı para göndermeme mantığı "ithal ikamesi politikası" olarak geçer. Biz bu politikayı 80'lere kadar uyguladık ve başarılı olmadı. Yerli ürünler hep kalitesiz kaldı, dış pazar ile rekabet edecek seviyeye hiç ulaşmadı. Evet döviz çıkmadı ama döviz girmedi de, ve biz bu süreçte dünyanın gerisinde kaldık.

• Beğen
Reactions: 333
Arduino bir fikir, bir yaklaşımdır, aslında adamlar olmayan hiçbirşey yapmadı. Sadece mevcut olanları bir araya getirerek erişebilirlik sağladı. Zaten bulunmuş bir fikri tekrar bulamazsın. Bu nedenle yerli yabancı hiçbir ürün arduino nun başarısına ulaşmaz. İlk olmanın ayrıcalığı... Ancak söyle bir yaklaşım olabilir. arduino ile bire bir uyumlu birşey yaparsın. Alternatif donanım olur. Sonrasında ek özelliklerinle rakip olmaya çalışırsın.... yanılmıyorsam tensy boardlar bu şekilde bir strateji izliyor. Ek olarak büyük firmalar bile ürünlerine arduino bağlantı uyumlu demeye başladı :)

Kendimiz yapsak ürün başına kaç para tasarruf edeceğiz? Arduino gibi kartlar Çin'de milyonlarca adet üretiliyor, neredeyse maliyetine satılıyor. Üstüne dediğim gibi geliştirme maliyetleri de olacak. Kesinlikle zarar edecek bir proje bu.

Dışarı para göndermeme mantığı "ithal ikamesi politikası" olarak geçer. Biz bu politikayı 80'lere kadar uyguladık ve başarılı olmadı. Yerli ürünler hep kalitesiz kaldı, dış pazar ile rekabet edecek seviyeye hiç ulaşmadı. Evet döviz çıkmadı ama döviz girmedi de, ve biz bu süreçte dünyanın gerisinde kaldık.
Neden dünyanın gerisinde kaldığımız eğitim ve siyaset meselesi. O zamanlar "siz menderesi astınız bizde denizi asacağız" gibi aptalca işler ile uğraşılacağına bu işlere kafa yorulsaydı şimdiye dünya ile yarışıyor olabilirdik. Bu gün zaten var diye arduinoya alternatif üretmezsek yarın zaten var diye atmele alternatif çip üretemeyiz. Hep hazır kullanıp dururuz. Sonra yarın bir gün bizi Irak, İran yada suriye durumuna düşürdüler mi araki arduino bulasın, çip bulasın. Bu işler planlı ve düzgün yapıldığı sürece kimseye muhtaç olunmaz. Hatta arduinodan daha iyisi bile yapılır. Yeterki isteyelim.

Okuduğum kadarıyla Arduino ya alternatif bir işlemci geliştirilmesi için uğraşılmıyor.
Bayraktarın yapmak istediği IHA,Yapay zeka gibi konularda gerçekten iyi seviyede program geliştirebilmiş gençleri bulmak.
Muhtemelen bunları seçip kendi bünyelerinde daha fazla eğitim verip yetiştirecekler

KART.png

Basın haberlerine de çıkmış.
Her haberde bu video var.
Tanıtım fena değil. İnşallah ticari başarıya ulaşır.
Başarıya ulaşması için de e satış sitelerinde robot ve elektronik malzeme satıcıların da reyonda bulunması gerekiyor. Okullarda uygulanması yetmez.Daha önemlisi bu modele uygun yazılım ve uygulama videolarının yaygınlaştırılıp desteklenmesi en önemli konu.

Bu gün zaten var diye arduinoya alternatif üretmezsek yarın zaten var diye atmele alternatif çip üretemeyiz. Hep hazır kullanıp dururuz. Sonra yarın bir gün bizi Irak, İran yada suriye durumuna düşürdüler mi araki arduino bulasın, çip bulasın. Bu işler planlı ve düzgün yapıldığı sürece kimseye muhtaç olunmaz. Hatta arduinodan daha iyisi bile yapılır. Yeterki isteyelim.

Arduino çok matah bir şey değil ki. Özelliği ucuz ve ulaşılabilir olması.

Yüksek katma değerli sanayi için hedefler rastgele seçilemez. Öncelikle, bu iş için ar-ge yapılacak mı? Üniversitelerimizin durumu malum, biz ar-ge için HİÇ para harcamayan bir ülkeyiz (http://uis.unesco.org/apps/visualisations/research-and-development-spending/). Sonra, bu işten hangi know-how elde edilecek? Yapılacak şey sadece PCB üretimi ise onu biz forumda da yapıyoruz yahu. Mesela çip üretmek istedik, bunun için ar-ge ve know-how da yetmez, bu konudaki yetenekli mühendisleri ülkeye çekebilecek ekonomik koşullar ve huzur sağlanmalı, siyasetçilerin elini uzatamadığı uzun vadeli yatırım programlarıyla desteklenmeli (DPT kapatıldığı için artık bu mümkün değil). Tam tersi son 5 yılda inanılmaz sayıda mühendis kaybettik, üstelik bunlar (çoğu vergilerimizle eğittiğimiz) en iyi mühendisler. Hollanda'ya ASML'e kaçanların gittiği şirkete Aselsan Mağdurları Lokali diye isim takması...

Yani "yeter ki isteyelim" ne yazık ki yetmez. Sistem sistem sistem. Bir gazla ve hevesle başlayan projeler saman alevi gibi söner gider. Bir ülkenin kaderi hevesle, gazla çalışan projelere, romantik yaklaşımlara bırakılamaz.

Eğer olay "savunma sanayinde iyi mühendis açığı var, kendimiz vasat elemanlar yetiştirip bu açığı kapatalım" ise buna sevinmek değil üzülmek gerekir.

Her şeyden önce umudu kaybetmemek lazım. Geçmişe bakıp geleceğimizi çizersek bizden bi b*k olmaz deyip köşede oturmamız lazım. Dün öyleydi diye bu günde öyle olması gerekmez.

Ben bu gün çocuğuma uçak yapmamız lazım derim. Yarın benim çocuğum veya öbür gün torunum devlet yöneticisi olur uçak yapılması için uğraş verir.

Ama sen çocuğuna zaten uçak var neden yapalım dersen oda ne gerek var der, ondan sonraki de ne gerek var der.

Benim gibi 10 milyon kişi düşünse 20 sene sonra neler olabilir?
Senin gibi 10 milyon kişi düşünse 20 sene sonra neler olabilir.
Durum tam da burada sıkışıyor sanırım. Seninle benim gibi düşünenlerin sayısı dengede herhalde.

Bu konuda tartıştıkça aklıma şu video geldi.
(Bunu siyasi görüş olarak algılamayın. Bu binali hangi partiden olursa olsun bu yorumundan sonra tepkim değişmezdi. )

Her şeyden önce umudu kaybetmemek lazım. Geçmişe bakıp geleceğimizi çizersek bizden bi b*k olmaz deyip köşede oturmamız lazım. Dün öyleydi diye bu günde öyle olması gerekmez.

Öyle bir şey diyen yok. Bu konuda atılması gereken adımları söyledim. Hamasetle peynir gerisi yürümedi, yürümeyecek. Bunun ispatı yaşadığımız son 5 yıldır.

Ben bu gün çocuğuma uçak yapmamız lazım derim. Yarın benim çocuğum veya öbür gün torunum devlet yöneticisi olur uçak yapılması için uğraş verir.

Devlet başkanı siyasetçidir. Bu iş siyasetçi ile olmaz, siyasetçinin tek görevi devletin adalet, ekonomi gibi görevlerinin düzgün yürütülmesini sağlamaktır. Amerikan başkanları teknolojiden zerre anlıyorlar mı? Hiç alakası yok. Ancak sistemi öyle bir kuruyorlar ki özel sektör verimli ürün geliştiriyor, devlet ihale açacaksa adaletli açıyor, eğitim ve ar-ge'ye gereken bütçe ayrılıyor. Üstelik siyasetçiler bu alanların birçoğuna ellerini süremiyorlar, yetkileri yok (denerlerse yüksek mahkemeler tepelerine biniyor). O işlere tek derdi 4 yılda bir seçim kazanmak olan bir fani değil uzun planlar oluşturabilen bürokrasi organları bakıyor. Devletin buradaki tek görevi hedef belirlemek, uzun vadeli plan yapmak.

İstediğin ülkeye git. En müreffeh ülkelerin anlattığım sistemlerle çalıştığını göreceksin. En çok debelenen ama bir yere gidemeyen, yanlış yatırım yapan, yolsuzluk içindeki ülkelerin ise sabah akşam hamasetle, gazla yürüdüğünü göreceksin.

Maliyeti milyarlarca dolar olan Fatih projesi de bize ders olmadıysa hiçbir şey olmaz. Yarın Kanuni projesi yaparlar, sonra Mahmut projesi, milyar dolarları çöpe atar atar dururuz. Bizim forumlardan da "umudunuzu kesmeyin, vallahi bu sefer olacak" sözleri eksik olmaz. Sistemi düzeltmek yerine...

Gökhan ,
Obamanın ülkesindeki bazı üniversitelerinde bitirme tezlerinde araştırılan,gerçekleştirilen konuların karmaşıklığı bizim ülkemizde Doçentlik tezinde olduğunu zannetiyorum.Adamlar o denli ilerideler.Biliyorum çünkü abartısız değişik ülkelerden 500 e yakın tezi okumuşumdur. Bunların belki 100 taneside türkçe tezler.Bırak Amerikada yazılan tezlerle karşılaştırmayı .Kalburüstü üniversitelede yazılan tezlerle adı pek duyulmamış üniversitlerde yazılan tezler arasında bile uçurum var.

Sen,ben nasıl ki şu andaki bilgi birikimizle örneğin gerçek bir Airbus u yere indirme yazılımını yazamıyorsak ve ne kadar çok konuyu iyi bilmemiz gerekiyorsa, bu kendi mikro kontrollorumuzu (Mikroişlemci bile demiyorum daha) yapalım konusuda bir devlet içinde bu derece üst seviye bir konu.
Çok fazla bilgi birikimi ve çok fazla para gerekiyor.

@ckocagil sizce tüm olumsuzluklar tak diye bıçak gibi kesilse .Paramızda dirayetimizde olsa.
Bizim örneğin en basit config. STM32 yi yapmamız ne kadar sürer?

Benim sistemi düzeltmeye gücüm yetmez. Ama umudumu kesip susmaktansa son nefesime kadar dillendirmeyi yeğlerim. Ben yapamasam da belki benim yazımı okuyan biri yapabilir. Çok isterdim eğitimli bir siyasetçi olmayı. Ama maalesef herkes her şeyi olamıyor.

Bu işin temeli devlet yönetiminden geçer. Devlet teşfik eder hevesli olanlar da yapar. Devlet yönetemiyorsa vermezsin oyu olur biter.
Ama İki yüzlülük, bencillik, hep banacılık, yalakacılık, padişahım çok yaşacılık devletçe değil ülkece kanımıza işlemiş bizim. Aman ben maaşımı aksamadan alıyım da gerisi önemli değil.
Bu gün açlık sınırı 2,474tl olarak açıklanmış yoksulluk sınırı 6bin küsür tl. Biz alıyoruz 2,324tl. Ama sesimiz çıkmıyor. Neden? Çünkü zamanında ödüyorlar maaşı. Benim eşimin 8 bin tl brüt maaşı var. Net ödenen 4 bin tl. Kesilen 4 bin tl ye bakıyorsun sgk, gelir vergisi, ötv bilmem ne.
Yani ne kadar çok çabalayıp kazanırsan kazan sistem bir şekilde senin elinden alıyor.
Ben bu gün tek bir partiyi hedef göstermiyorum. Ancak geçmişten bu güne kadar insan hiç mi ilerlemez?
Her gelen sana kaşıkla vermiş kendi kepçeyle toplamış. Bireysel olarak bazılarımız ilerlemiş, ülkece hep yerimizde saymışız.
Benim elimden dillendirmek gelir, sen milletvekilisindir duyarsın, görürsün meclise taşırsın. Ama milletvekilleri de parası olandan seçiliyor değil mi? O yüzden pek milletin içinde göremiyoruz vekillerimizi.

Yav neyse siyaset ve din konusunda konuşan iki kişinin hiç bir zaman ortak bir noktaya vardığını görmedim. Son sözüm ben bu kartların dünyada bşr yerlerde üretilse dahi bizim ülkemizde de üretilmesinden yanayım. Hatta çiçek sulama, evde sipariş hazırlama, nem ölçme gibi ne kadar basit, gereksiz ve saçma projelerde benim gibi bilgisiz insanlar kullanırsa o kadar iyi olur. Ben bu gün balkonda çiçek sularım yarın birgün çocuğum benden görür geliştirir metrekarelerce tarım arazisini sular. Vs. Vs. Vs.

İşlemcisinin ne olduğunu göremedim ama işlemci de üretmemişizdir herhalde. :D CISC mimarisini zaten yapmamız imkansız. RISC(V) mimarisi ile yerli? ve milli? bir işlemci olan çakıl projesi vardı. Bu hayata geçer. Çünkü dünya çapında 30-40 şirketin katılımıyla bir şeyler yapılmaya çalışılıyordu ama 2019'dan sonra adını hiç duymadım. Niye yapılamazın cevabı aslında basit. Zamanında Güney Kore kendi mikroişlemci döküm tesislerini yaparken biz aynı paraları asfalta, betona, inşaata gömüyorduk. Bu kafa hala hayatta. O yüzden bu kafadan başka sonuç beklemek bana hayal gibi geliyor. İşlemci mevzusunu geçtiğimize göre forumca toplanıp biz de kendi yerli ve milli kartımızı gayet üretebiliriz. Hatta elektronikten gram anlamayan ben bile bu deryanın içinde kendi yerli ve milli kartımı tasarlayabilirim. Sonuç ardu 20 liraysa benim yerli ve milli kartım 50 lira olur. Ha yerli ve milli kısmını da kenara koyarsak bence bu proje nasıl başarılı olur? Her öğrenciye olmasa da her sınıfa 10 tane kart gönderirsen ve kelle avcılığı yaparsan ve bulduğun bu çocukları saçma sapan sebeplerle yurtdışına kaçırtmazsan eh işte. 20 seneye ilk meyvelerini alırız.

Obamanın ülkesindeki bazı üniversitelerinde bitirme tezlerinde araştırılan,gerçekleştirilen konuların karmaşıklığı bizim ülkemizde Doçentlik tezinde olduğunu zannetiyorum.Adamlar o denli ilerideler.Biliyorum çünkü abartısız değişik ülkelerden 500 e yakın tezi okumuşumdur. Bunların belki 100 taneside türkçe tezler.Bırak Amerikada yazılan tezlerle karşılaştırmayı .Kalburüstü üniversitelede yazılan tezlerle adı pek duyulmamış üniversitlerde yazılan tezler arasında bile uçurum var.

İşin üzücü kısmı çok iyi makalelerde Türkçe soyadlarına rastlıyoruz ancak bu akademisyenler yabancı okullarda oluyor (nadiren İTÜ, Bilkent vesaire).

Bunları anekdotlarla anlatmaya gerek yok, endekslerdeki yerimiz belli:

@ckocagil sizce tüm olumsuzluklar tak diye bıçak gibi kesilse .Paramızda dirayetimizde olsa.

Bu konunun uzmanı değilim ama tahmin etmem gerekirse: STM32 için Wikipedia'da 140nm-40nm arası diyor. Bizde YİTAL bünyesinde 65nm, 130nm, 250nm üretimi zaten varmış. Yani tasarımıyla testiyle 2-3 senede yapılabiliyor olmalı. Ama tasarımcılar nereden bulunacak, bu tesis yılda kaç tane üretir, büyütmek gerekir mi, bu soruların da yanıtlanması gerekir.

Gökhan ,

Sen,ben nasıl ki şu andaki bilgi birikimizle örneğin gerçek bir Airbus u yere indirme yazılımını yazamıyorsak ve ne kadar çok konuyu iyi bilmemiz gerekiyorsa, bu kendi mikro kontrollorumuzu (Mikroişlemci bile demiyorum daha) yapalım konusuda bir devlet içinde bu derece üst seviye bir konu.
Çok fazla bilgi birikimi ve çok fazla para gerekiyor.

Haklısın abi de. O Amerikadaki bilim adamları hiç mi yaşlanıp ölmüyor? Hiç mi yenileri yetiştirilmiyor?
Onlar yenilerini yetiştirirken biz neden yetiştirmiyoruz? Onlardan doğan da 2 beyin, bizde doğanlar da tek beyin mi var? Pekala eğitimi sıkı tutarsak belki 10 sene içerisinde yakalayamayız ama 100 sene sonra kimin ne olacağı belli olmaz. Osmanlı da bir zamanlar dünyanın hakimiydi ama bak şimdi sadece anıyoruz.

Ben bu deneyap olayını daha çok bir eğitim projesi gibi anladım. O öğrencilere verilecek hardware de muhtemelen Arduino IDE ile %100 uyumlu bir çeşit Arduino klondur. Standart Arduino'dan farkı, üzerinde hazır birçok çevre birimi ile beraber gelmesi.

Bir ara başka bir yerli proje de vardı, bir IDE ve onun çalışacağı bir kartı yapmaya çalışıyorlardı. Bu bence de kaynakların doğru kullanılması değil. Eğer bir eğitici kart yapılacaksa, mutlaka mevcut IDE'ler ile uyumlu, mevcut kütüphanelerin aynen kullanılabileceği bir kart olmalı. İnnovasyon yazılım tarafında gelmeli. Mevcut kütüphanelerin daha iyileri, daha kapsayıcı olanları ve daha kolay kullanılabilir olanları geliştirilmeli.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,984
Üyeler
2,516
Son üye
adu33

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back