Taşınabilir cihazlar için pil süresi hesaplama

ugurs

Üye
Arkadaşlar Selamlar,
Elimde 12v ve 1amper çalışan 2 adet led var. Kendime bu ledler ile taşınabilir bir fotoğraf çekim ışığı yapmak istiyorum fakat pili ve pilin nekadar süre dayanabileceği hakkın da fikrim malesef yok. Bunu hesaplamanın bir formülü varmıdır acaba ? Mesela ben toplam da 12v 2amper bir led ışığı 1 saat boyunca tam randımanlı kullanmak istiyorum. Bunun hesabını nasıl yapabiliyoruz ? Ek olarak pil seçerken nelere dikkat etmeliyiz onu da merak etmekteyim.
Yardımlarınız için teşekkürler.

bu hesabu 'ah' amper saat veya 'wh' watt saat üzerinden yapabilirsiniz. ikisinin de sonucu aynı çıkar. süre ile akımı çarpmanız gerekiyor. sonuç 'ah' dir. zaten akülerin veya pillerin üzerinde belirtilen 'ah' veya 'mah' de bunu ifade eder. 1000mah=1ah.
mesela 60ah'lik bir aküden 1 amper güç çekerseniz 60 saat enerji verebilir. veya 2 amper çekerseniz 30 saat eder. fakat bu en iyimser senaryodur. pratikte akünün veya pilin durumu, markası, sıcaklık, çekilen akıma göre değişir ve daha azdır. o yüzden %20-%30 gibi daha yüksek kapasiteli bir pil veya akü tercih etmenizi öneririm.

En az 12V / 2Ah pile ihtiyacınız var. Bu durumda 1 saatte akünüz bitecektir.

Örneğin 12 / 10Ah bir batarya ile 5 saat çalışabilirsiniz.

Sürekli doldur boşalt kullanacaksanız yüksek kapasiteli LiFePO4 akü veya Jel akü kullanmalısınız. LiFePO4 aküler daha uzun ömürlü fakat daha pahalıdır.

Maliyet, uzun ömürlülük, ağırlık hangisi sizin için daha önemli siz karar verin.

Ben akü değil de daha portatif birşey yapmayı planlıyorum açıkcası. pil ile düşünüyorum. 3d bir yazıcıda kasayı tasarlayıp, fotoğraf çekimi için ortalama 1 saat gidecek şekilde 12v 2 amper güç tüketecek.

Peki ben 12v 2 amper değerindeki bir değerin 1 saatteki güç tüketimini nasıl ve hangi birim üzerinden hesaplayabilirim acaba ? Biraz detaylı bir anlatıma ihtiyacım var. Hiç bilmiyorum konuyu çünki sayın hocalarım.

En az 12V / 2Ah pile ihtiyacınız var. Bu durumda 1 saatte akünüz bitecektir.

Örneğin 12 / 10Ah bir batarya ile 5 saat çalışabilirsiniz.

Sürekli doldur boşalt kullanacaksanız yüksek kapasiteli LiFePO4 akü veya Jel akü kullanmalısınız. LiFePO4 aküler daha uzun ömürlü fakat daha pahalıdır.

Maliyet, uzun ömürlülük, ağırlık hangisi sizin için daha önemli siz karar verin.
bu verilen pil üzerindeki değerler saatlik değerlermi hocam, yani 10ah 1 saatlik 10ah mi oluyor acaba

Sizi tek ilgilendiren nokta mobilite ve devamlılık. Bir de maliyet. Bu bataryayı kaç yıl kullanmayı planlıyorsunuz?

Yükünüz ve voltajınız belli. Enerji verimliliği üzerine çalışma yapmıyorsanız diğer hesapların pek önemi yok.

Pillerin çevrim sayıları ve kapasiteleri kullandıkça düşer. Bunu dikkate almalısınız.

Pili nispeten yüksek akımla deşarj ederseniz, pili yormuş olursunuz. Batarya ömrünüz azalır. Bu nedenle kapasiteyi ihtiyaçtan biraz yüksek tutmanızda fayda var.

Uzun ömür: LiFePO4.

Hafiflik, küçük boyut: Lipo.

En ortasında da Li-ion piller var.

Sizi tek ilgilendiren nokta mobilite ve devamlılık. Bir de maliyet. Bu bataryayı kaç yıl kullanmayı planlıyorsunuz?

Yükünüz ve voltajınız belli. Enerji verimliliği üzerine çalışma yapmıyorsanız diğer hesapların pek önemi yok.

Pillerin çevrim sayıları ve kapasiteleri kullandıkça düşer. Bunu dikkate almalısınız.

Pili nispeten yüksek akımla deşarj ederseniz, pili yormuş olursunuz. Batarya ömrünüz azalır. Bu nedenle kapasiteyi ihtiyaçtan biraz yüksek tutmanızda fayda var.

Uzun ömür: LiFePO4.

Hafiflik, küçük boyut: Lipo.

En ortasında da Li-ion piller var.
Ortalama olarak pilin ömrü nekadar olur acaba ? Ben ortalama 5 sene kullanmak istiyorum açıkcası. Piller full deşarj oldugun da sanırım bozuluyor ve aynı zaman da pillerin dolması için farklı bir devre de mevcut. Bunların seçimleri nasıl oluyor hocam ve hangi devrelere sahip olmak gerekiyor şark ve deşarj için ?.

İşin mantığını anlarsam geliştirebilirim, gerçekten hiç bilgim yok.

Çok teşekkürler.

1708410875380.png

Bosch yada benzer markaların vidalama aküleri var. Bazı modeller 1.5A bazı modeller 2A
Portatif/değiştirilebilir olması ve ayrı yerde şarj edilebilir olması sebebiyle düşünülebilir. Ülkmğzde pek yaygın değil ama üreticinin cihazları dışında kullanabilmek için batarya adaptörleri bulunuyor.

1708411151583.png

1708411242885.png

3d yazıcı için STL dosyaları bulunuyor. Basılıp yapılabilir.

Batarya süresi için ise net bişey söylemek çok mümkün değil. Hem batarya üzerinde veren değeri karşılamayabilir hem de batarya voltajı düşmye başladığında istediğiniz gücü vermeyebilir. Bunun en güzel yöntemi deneyip görmek.

Hocam dizayn olarak 3d modelleme yapabilirim ama bana pilin tam bitmemesi, belirli bir volta geldiğinde gücü kesmesi ve pilin gücüne göre ayarlayabileceğim bir şarj devresine ihtiyacm var anladığım kadarı ile. Bunlardan da biraz bahsedermisiniz. Teşekkürler

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back