TCST2103 sensörü ile bu HJR-3FF-S-Z-4/05VDC roleyi nasıl açıp kapatmak lazım?

Şöyle bir devre olabilir. Diyodu koymayı unutma yoksa optoyu yakarsın.

2997 eklentisine bak
@taydin abi bu şemaya göre sensörün bacağında 12v var. Arasına kağıt sokuyorum 8v a düşüyor, kağıdı çıkarıyorum 12v a çıkıyor. Buraya kadar sensör sağlam gibi. Ama röleye bağlıyorum çekmiyor. Çünkü 3v a düşüyor

Son düzenleme:
Fototransistörün kollektörüne mi bakıyorsun? Orada boşta iken çok düşük bir voltaj olması lazım. Araya engel konunca artması lazım.

Fototransistörün kollektörüne mi bakıyorsun? Orada boşta iken çok düşük bir voltaj olması lazım. Araya engel konunca artması lazım.
Abi fototransistörün kollektörü emiteri belli değil. Çevirip çevirip deniyorum :D
Bir taraftan bağlayıp araya engel koyunca artıyor voltaj, bacakları değiştirip araya engel koyunca azalıyor.

Bu belki biraz yardımcı olur.

Yav rastgele bağlamaya ne gerek var foto diyodu? Paketin üzerinde herhangi bir işaret falan yok mu?

IR verici tarafını şöyle bulabilirsin: multimetreyi diyot ölçüm moduna al. Sonra da ilk iki uç arasında ölç. Bir tarafta açık devre, diğer tarafta 1.2 - 16 V göstermesi lazım. Burası IR verici tarafı.

Fototransistör tarafında ise iki tarafta da açık devre göstermesi lazım.

Yav rastgele bağlamaya ne gerek var foto diyodu? Paketin üzerinde herhangi bir işaret falan yok mu?

IR verici tarafını şöyle bulabilirsin: multimetreyi diyot ölçüm moduna al. Sonra da ilk iki uç arasında ölç. Bir tarafta açık devre, diğer tarafta 1.2 - 16 V göstermesi lazım. Burası IR verici tarafı.

Fototransistör tarafında ise iki tarafta da açık devre göstermesi lazım.
Abi IR tarafında diyot simgesi var zaten. Ben fototransistörde ki kollektör ve emiteri ayırt edemiyorum. İki tarafta da açık devre gösterirse nasıl ayırt edicem?

Bende bakayim elimde benzer parca olacak. Bu is baya kafa karistirdi. Bir fotokopi makinasından soktugum sersor olacakti. Bulabilirsem bende deneyeyim.

Bütün ARGE ekibi olarak angaje olduk artık hiç şansı yok, çözülecek :p

Hmm sanırım birşey buldum datasheet'ten ...

IR vericiyi maksimum akıma yakın bir akımla sürsek bile kollektör akımı en fazla 10 mA gibi oluyor. Bu da röleyi çekmeye yetmiyor. Burada hatalı varsayım yapmışım. Vericiyi maksimum sürünce (60 mA gibi) kollektör akımı da maksimum olur (200 mA gibi) diye varsaydım. O zaman gene harici transistör gerekiyor. İkinci devre :)

1582022125814.png

Kutuları karıştırırken bugün, daha önce iki tane bu tip sensörlerden aldığımı hatırladım :facepalm1: Tüm kutuları indirip baktım ve kutunun birinden çıktı

IMG_20200221_222836.jpg

Hmm sanırım birşey buldum datasheet'ten ...

IR vericiyi maksimum akıma yakın bir akımla sürsek bile kollektör akımı en fazla 10 mA gibi oluyor. Bu da röleyi çekmeye yetmiyor. Burada hatalı varsayım yapmışım. Vericiyi maksimum sürünce (60 mA gibi) kollektör akımı da maksimum olur (200 mA gibi) diye varsaydım. O zaman gene harici transistör gerekiyor. İkinci devre :)

3076 eklentisine bak
Bu şekilde röleyi çekti ama göz işlemiyor. Sadece 3mV düşüyor gözü kapatınca. Birde tersini deneyim.

Bacakları yer değişince 3mV bile düşmüyor. Sabit kalıyor.

Yukarıdaki devreyi kurdum breadboard'a:

IMG_20200221_223250.jpg

IMG_20200221_223301.jpg

Eureka!!!!

Gözü bakır pcb parçası ile kapatmamak gerekiyormuş :D
Kartonla kapadım çek bırak yapıyor röleyi.

Kullandığım harici transistör BC337.

Kullandığım harici transistör BC337.
Ben BC547 kullandım. Ama iki şeyi gözden kaçırdığım için yapamadım ilk başta.
1. BC547 nin base bacağındaki direnci koymadım
2. Gözü pcb parçası ile kapatmayı denedim.
Yoksa 3 saat önce bulmuştum.
Ne yalan söylüyüm bir ara tr küçük kalıyor diye BD serisi denedim :katil1:

Yalnız bir uyarı!!!
120R direnç çok ısınıyor. Belki wattlı kullanmak gerekir.

Yalnız bir uyarı!!!
120R direnç çok ısınıyor. Belki wattlı kullanmak gerekir.

Senin devrede 220 Ω olması lazımdı onun. Ve voltaj yüksek olduğu için de 1W gibi olması lazım. Ama 5V ile çalışırken çeyrek watlık normal direnç yeterli oluyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,787
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back