Transistör hfe degeri

M.Orxan777

Üye
Iyi günler. Şimdiden teşekkür ederim.
Şöyle bir şey diyelim seçilecek hfe değerinin (başka kriterlerinde önemli olduğunu biliyorum hfe ye odaklanalım lütfen)anlaşılması için diyorum.
Elimde bozulan resimde gördüğünüz Bc546 diyelim. Gördüğünüz gibi bir çok hfe değeri var. Şimdi elimdeki Lcr TC1 tester hangi hfe değeri gösterirse resimdeki Bc546 ona uyar? Ve hangi değer baz alınır?

IMG_20240905_153341.jpg

Elindeki BC546 nin son harfine bakarak sececeksin.

Hic harf yoksa BC546

BC546A ise BC546A uyar.
BC546B ise BC546B uyar.
BC546C ise BC546C uyar.

BC546 HFE degerine bakarsan 110 ...450 araliginda. Dolayisi ile olctugun transistorun Hfe degeri 120 de cikabilir, 220 de 320 de 420 de.
HFE'yi cok dert etme. Eger bir devre tasarimi, HFE'ye siki siki bagimli yapildiysa kiytirik bir tasarim yapilmistir.

Amfi devresi ise hfe önemli, rf ise önemli. Değilse eşdeğer, yakını olur, benzer akım, voltajda pnp, npn transistör takılabilir. Ses devrelerinde ve antenlilerde dikkat et sadece.

Hocam anlamak istiyorum. Lazım olduğunda seçmek için. Bu değerlerin hangisi baz alınır. Dikkatli okumadınız. Ben şuan muadil seçmek için demiyorum anlamak için diyorum.

Transitörün base ucunda 1mA akım geçiyor diyelim, hfe 100 ise kollektörden 100 mA akım geçer. girişinden verilen akımın kaça katlanacağını gösterir. Farklı voltaj aralığında, farklı sıcaklıkta değişir. Tabloda 110 ila 450 arasında değişir demiş mesela. Bunun değişim grafiği vardır aynı dokümanda.
Diyelim ki ses devresi var, giriş mikro amper seviyesinden alacak ve 100 katına çekerek 100 mikro amper yapacaksın, sonra bir tane daha transistörden geçireceksin 10 mili amper olacak. Akımı güçlendirerek ses amfisi yapmış olacaksın. hfe çok yüksek olursa bu sefer çıkış akımı bir anda maksimum seviyeye gelecek. Son seviyedeki akım girişi yükseltmek yerine sabit hale getirecek. Ses hiç çıkmayacak.

Iyi günler. Şimdiden teşekkür ederim.
Şöyle bir şey diyelim seçilecek hfe değerinin (başka kriterlerinde önemli olduğunu biliyorum hfe ye odaklanalım lütfen)anlaşılması için diyorum.
Elimde bozulan resimde gördüğünüz Bc546 diyelim. Gördüğünüz gibi bir çok hfe değeri var. Şimdi elimdeki Lcr TC1 tester hangi hfe değeri gösterirse resimdeki Bc546 ona uyar? Ve hangi değer baz alınır?

35949 eklentisine bak

Hocam anlamak istiyorum. Lazım olduğunda seçmek için. Bu değerlerin hangisi baz alınır. Dikkatli okumadınız. Ben şuan muadil seçmek için demiyorum anlamak için diyorum.
Devrenin tasarımına bağlı.
Bazı devreler hfe değerinin en küçük değişiminden etkilenir.
Bazı devreler ise az etkilenir.

İki transistor devresi çizdim.

Açılan sayfada sağ tarafta sürgüler ile hfe değeri değiştir. direnç değerleri ile oynama.

soldaki devrede transistor üzerindeki voltaj hfe değişimlerinden aşırı etkilenirken sağdaki devre az etkileniyor.

hfe değeri IC, Vce, ortam sıcaklığı gibi parametrelere bağlıdır.
Net cevap için elinizdeki test cihazının, test sırasında kullandığı kriterlieri bilmeniz, ortam sıcaklığınıda 25 dereceye sabitlemeniz gerekir. Verdiğiniz pdf linkinde 10uA, 2mA ve 100mA için değerler verilmiş.

Birde kataloglarda şu şekilde grafikler olur. Aşağıdaki grafik hfe nin, IC akımının değişimine karşı nasıl davrandığı "normalize edilmiş" şekilde gösterilmektedir.

Gerçek hayatta ve genel kullanımda bu kadar ince hesaplar yapılmaz. Devredeki kullanım yerine göre karar verilir.

firefox_nWD4jBFlpK.png

Devrenin tasarımına bağlı.
Bazı devreler hfe değerinin en küçük değişiminden etkilenir.
Bazı devreler ise az etkilenir.

İki transistor devresi çizdim.

Açılan sayfada sağ tarafta sürgüler ile hfe değeri değiştir. direnç değerleri ile oynama.

soldaki devrede transistor üzerindeki voltaj hfe değişimlerinden aşırı etkilenirken sağdaki devre az etkileniyor.
İki devrenin tasarımı arasında çok fark war.
Emiter şase olan ve olmayan arasında dağlar kadar fark olur.
Emiter şase olmayan devre base akımı kesinlikle kollektör ağımı ile bağımlıdır. zira kollektör akımı arttıkça emiter gerilimi artar dolayısıyla base gerilimi ve akımı azalma eğilimine girer.

Akım kazancı düşük olması her zaman problemdir ancak yüksek olmasında bir beis yoktur.
Bir osilatör tasarladığınızda tükettiği akım yüksek kazançlıda süper derecede düşer. Düşük betalı transistör kullandığınızda osilatörünüz yüksek akım çekmeye başladığı gibi çalışmayı durdurabilirde.
Değerlendirlmelerinizi MAX Ic değerlerine göre baz aldığınızda da problem yaşamazsınız.
Zira max kollektör akımında beta alt limite iner.

Yanılıyoprsam arkadaşilar düzeltsin.

Ucuza aldığınız, çok fazla üretilen, yaygın bir ürün içerisindeki transistörün hfe değerine bağımlı bir tasarım yapılmış olması çok muhtemel değil. Aksi halde üretim kısmı çok uğraştırıcı olur. Yani common emitter amplifier kullanacağınıza degeneration ekleyip kullanırsınız, tasarımın beta değerine olan bağımlılığını azaltırsınız. Aksi durumda napacaksınız her transistör ü ölçecek misiniz? Böyle iş yapılmadığını iddia etmiyorum, eğer bir ürün ucuz ise, çok üretiliyorsa, yaygınsa bundan kaçınılır diyorum.

Transitörün base ucunda 1mA akım geçiyor diyelim, hfe 100 ise kollektörden 100 mA akım geçer. girişinden verilen akımın kaça katlanacağını gösterir. Farklı voltaj aralığında, farklı sıcaklıkta değişir. Tabloda 110 ila 450 arasında değişir demiş mesela. Bunun değişim grafiği vardır aynı dokümanda.
Diyelim ki ses devresi var, giriş mikro amper seviyesinden alacak ve 100 katına çekerek 100 mikro amper yapacaksın, sonra bir tane daha transistörden geçireceksin 10 mili amper olacak. Akımı güçlendirerek ses amfisi yapmış olacaksın. hfe çok yüksek olursa bu sefer çıkış akımı bir anda maksimum seviyeye gelecek. Son seviyedeki akım girişi yükseltmek yerine sabit hale getirecek. Ses hiç çıkmayacak.

Emetör şaseli transıstorun akım kazancı evet hfe'dir fakat amplıfıkatorün kazancı hfe olacak şekilde tasarım yapılmaz. Eğer öyle olsaydı piyasada birbirinin aynı amfi bulunamaz ya da çok pahalı olurlardı.

Geribesleme yoluyla kazanç düşürülerek her bir kat için atıyorum 5-10 yapılır. Böylece kazancın HFE'ye olan sıkı bağımlılığı ortadan kalkar.

RF power amplıfıkatorler çoğu zaman tek katlı ve C sınıfı çalıştırıldıkları için evet HFE bu amplıfıkatorlerde önemli. Giriş sinyali Beyzden bayağı bir akım geçirir ve kollektor akımı giriş sinyali ve HFE ile bağımlı hale gelir. Emetör direnci ile kazanç düşürülebilir fakat giriş çıkış empedanslarının 50 Ohm gibi fix değerlere getirilmesi zorunluluğundan dolayı tek transistörlü yapılarda elimiz kolumuz biraz bağlanır.

Son düzenleme:
Ya hocam, adamın adı Orhan, hakanlar hakanı tamam. Adam daha taze. Lisede gösterdikleriyle başlayın. Korkarım biri çıkacak pcb tasarlarken kapasitif rezonans sinyal bozulması anlatacak. Hatta CPU tasarlarken intel' in yeni serideki transistör dizilişindeki peltier effect kuralına uymamasının bozunmadaki ana sebeplerinden bahsetmeye başlayacak :cheeky1:
Önce basit bilgileri bi sindirsin. Hem yazılarındaki ters e, adındaki h yerine x koymasından yabancı olduğunu da ekleyin. Allah var türkçesi güzel. Birden yüklenmeyin.

Orhan, bu forum şahane bak. Tartışması, yeni konular öğrenmesi kolay. Bu yazanların hepsi profesör olacak adamlar. Amerikada, avrupada olsalar bunları profesör yapmışlardı. Hoş profesörlerden çok araştırmaları olan güzide insanlar. Değerini bil.

Hocalarım şöyleki https://alltransistors.com/ sitesine gibi(ordakı büyük küçüktür koşuluna uygun ve değerlere göre) bir program yazdım Pythonla bir az uzun sürdü ama testinide bitirdim.
Program şöyle elimde olan tüm transistor mosfet vs. değerleriyle birlikte veri tabanina ekliyorum bana lazım olduğunda bozuk olan mesela mosfetin datasheetinden değerlerini programa gireceğim eğer muadil olarak elimde varsa veritabanından lisetelenecek.
Resim ekleyeyim.

1725550523491.png

Şimdi alltransistors.com sitesinden araştırdığıma göre Hfe değeri minimum bölümünde listelenen değerin en büyük olan değere eşit veya büyük olmalıdır muadilin değeri.
Ama şöyleki site bazı transistörlerin datasheetinde DYNAMİC CHARACTERS bölümünden bazılarınıda DC Current Gain değerinden almış. Sanırım lazım olan hfe değeri DC current gaindekidir çünkü dinamik bölümünde frekansa göredir

Şimdi bi tavsiyem var, LLama 3 bedava dağıtıldı, bir yapay zeka modeli, ChatGPT gibi.
Bak adresi burası:
Buradaki 4.7GB versiyonu indir, bilgisayarında 32GB ram varsa rahat rahat çalışıyor, 16GB biraz sıkıntılı.
OpenWebUI indirip onun üstünden de indirip çalıştırabilirsin. Bunların hepsi Docker denen bir programla otomatik inebiliyor. Docker bir sanal bilgisayar ortamı. Bu sanal bilgisayar için sanal harddisk içerikleri sitesinde var. İhtiyaca göre imajları değiştiriyorlar, yayınlıyorlar. Sen bile imaj oluşturup yayınlayabilirsin, herkese açık.
Docker indir kur, docker içinden openwebui imajını indirt, openwebui içinden llama 3 8b yi indir çalıştır.

Yapay zeka tamamen senin bilgisayarında çalışacak, dışarı veri göndermeyecek veya sen istemedikçe almayacak.
Bu Llamaya teker teker yaz veya ses tanımlama yükle söyle, bende bu transistörden bu kadar var, özelliklerini araştır.
Şimdi şunu kullandım stoktan düş diyerek devam et.
Kurallar koy, beta değeri şundan yüksek, şu kadar akım çekecek, frekansı bu olacak en uygun transistör hangisi de.

Şimdi bi tavsiyem var, LLama 3 bedava dağıtıldı, bir yapay zeka modeli, ChatGPT gibi.
Bak adresi burası:
Buradaki 4.7GB versiyonu indir, bilgisayarında 32GB ram varsa rahat rahat çalışıyor, 16GB biraz sıkıntılı.
OpenWebUI indirip onun üstünden de indirip çalıştırabilirsin. Bunların hepsi Docker denen bir programla otomatik inebiliyor. Docker bir sanal bilgisayar ortamı. Bu sanal bilgisayar için sanal harddisk içerikleri sitesinde var. İhtiyaca göre imajları değiştiriyorlar, yayınlıyorlar. Sen bile imaj oluşturup yayınlayabilirsin, herkese açık.
Docker indir kur, docker içinden openwebui imajını indirt, openwebui içinden llama 3 8b yi indir çalıştır.

Yapay zeka tamamen senin bilgisayarında çalışacak, dışarı veri göndermeyecek veya sen istemedikçe almayacak.
Bu Llamaya teker teker yaz veya ses tanımlama yükle söyle, bende bu transistörden bu kadar var, özelliklerini araştır.
Şimdi şunu kullandım stoktan düş diyerek devam et.
Kurallar koy, beta değeri şundan yüksek, şu kadar akım çekecek, frekansı bu olacak en uygun transistör hangisi de.
Ama hocam veritabanında olması gerekiyor elimdeki transistörlerin vs. ki değerleri yazdığımda elimde varmı yokmu bileyim

LLM modelleri bir önceki konuşma metnini dikkate alarak sonraki cevapları verir. Yani konuşmanın kendisi veri tabanıdır.

Forum istatistikleri

Konular
6,563
Üyeler
2,691
Son üye
5FX

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back