Transistor - Bobin ve Kapasitör Bağlantıları

Abyss

Üye
Arkadaşlar mrb, Bir transistorun Base terminaline bobin ve kapasitor gibi elemanları ayri ayrı bağlayip base ucuna gelen akimı yavasça artan yada yavaşça azalan sekilde etkilenemiz mümkün mü? collector emitter arasına bir optokuplor araciliğıyla bagli olan basit 5vluk bir dc motoru sürmek istiyorum eğer bu mumkunse nasil bağlantı yapılmalidir?
Artı transistorun base ucuna büyük bir direnc haricinde mesela 0.1-0.3 Hz'lik bir düşük frekans osilatorü yada osilator devresi bağlayabilirmiyiz?

Ekler

• Fenciler İçin Temel Elektronik.pdf
    52.3 MB · Görüntüleme: 79
Elinize saglık, çok yaşayıniz. Bu kitaptan haberim yoktu, hemen indirdim. Güzel bir sey hem sohbet etmek hemde kibirlenmeden bildigini bilmeyenle paylasmak, yardimci olmak. Ne yazik ki çevremizde bu tarz soruları sorduğumuzda, kişiler kendilerini bir halt sanip sıkıntı icinde cevap buyurduklarından bir sey koparamiyoruz...
Halbuki analarınin karnindan hiç bir sey bilmeden dünyaya gelen bu zatlarin kendileri değilmiydi?

Tekrar teşekkürlerimi sunuyorum, hemen okuyalim su kitabı...

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back