TrueRTA ile ses kartını audio analizör gibi kullanmak

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar
Her PPM gerçek PEAK değerini gösteremez.
Adobe'daki veya piyasadaki hemen hemen tüm PPM ler QUASI PPM lerdir.
True PPM ler sadece gerçek peak değerini gösterirler.
PPM lerin belli bir gecikme süreleri vardır.
DIN normlarına göre belirlenmiştir.
1db attack time 10m/s response DIN PPM lerde standarttır.
PPM.png

Bu devre her zaman spektrum RMS'ini veriyorsa, 1 kHz -10 dBV verilince de gene bundan belirgin şekilde daha yüksek bir değer gösterir. Neden? Çünkü gene diğer frekansları da hesaba katar. Yani doğru ölçüm yapmamış olur.
EK BİLGİ.
PPM lerin peak değerini gösterebilmeleri zamana göredir.
Eğer sabit bir genlikte frekans veriliyorsa peak değeri gösterir.
Ancak müzikte sinyaller asla sabit olamazlar.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Valla wikipedia'nın yalancısıyım abi. 4 çeşit PPM listelemiş, hepsinin de PEAK ölçtüğü net bir şekilde ifade edilmiş.

Eğer sabit bir genlikte frekans veriliyorsa peak değeri gösterir.
Senin dediğin gibi TÜM spektrumu hesaba katıyorsa peak değeri doğru gösteremez. Neden? Çünkü senin dediğin gibiyse sadece peak değere bakmıyor. ses bandındaki herşeye bakıyor.

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
Abi hepsi de peak ölçer de aslında ÖLÇEMİYOR.
Müzik DUMP dediği anda kalkıp DUMP sesinin en yüksek noktasına gidinceye kadar DUMP bitiveriyo :D
DUMP sesini sadece osiloskoplar veya TRUE PPM ler gösterebiliyorlar.
Bir PPM videosunu seyrederken bir osiloskop bağlayarak test edebilirsiniz.
PPM lerin osiloskopa göre oldukça yavaş kaldıklarını görebilirsiniz.
Aynı müziği osiloskop ile set ederek yani vertikal moda alıp full ekran boyunca seviyeyi görebilirsiniz.
Senin dediğin gibi TÜM spektrumu hesaba katıyorsa peak değeri doğru gösteremez. Neden? Çünkü senin dediğin gibiyse sadece peak değere bakmıyor. ses bandındaki herşeye bakıyor.
Burada bir konu var.
Spectrum analizerdeki her band göstergesi de esasen birer PPM dir. Hemen hemen hepsi de QUASI PPM dir.
Spectrum band genişliği doğrultusunda tüm gürültü seviyeleri toplam seviye olarak görülmektedir.
Örneğin.
1-10kHz band genişliğindeki her bir frekansımızın seviyesi -50dbu olsun. SUM olarak ölçülen değerimiz -40 olsun.
1 to 1000MHz band genişliğinde de her bir frekansımızın seviyesi -50 db ise SUM olarak PPM ile ölçülen değer belki de -20db olacaktır.
Elinizde beyaz gürültü kaynağınız yok mu hocam.
20kHz band genişliğinde olsa yeter. Belli bir seviyede ölçümleyin.
Sonra bu beyaz gürültüye aktif band geçiren filtre uygulayın ve sadece 500Hz ila 1KHz arasını geçirin. Diğer frekansları atın.
Ölçtüğünüz SUM değeri daha düşük olacaktır.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Yahu abi, konuyu gene hiç alakasız yerlere götürüyorsun. wikipedia'daki makaleye göre PPM'ler girişteki sinyalin peak değerini gösteriyor. Piyasadaki PPM'lerin kalitelisi de vardır kalitesizi de, neticede yapılması gereken iş peak değeri göstermek.

Benim AP525 audio analizör aynı zamanda spektrum analizördür. 1 kHz, -10 dBV sinyal veriyorum kendi kendisine, ve bu değeri görüyorum. Eğer bir de ilave olarak 5 kHz - 10 dBV sinyal ekleyeyim ona, diğeri etkilenmiyor bundan. Belli bir arka plan gürültüsü ekleyeyim gene durum aynı. Neye baktığın önemli. PPM eğer peak değere bakıyorsa, bir kere peak'i bulduktan sonra spektrumun diğer alanlarındaki şeyleri artık gözardı etmesi lazım. Yoksa yanlış ölçer.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Birkaç mesaj önce demiştim, bir spektrumun tamamının RMS değerini öğrenmek pratikte ne işe yarar? Ama gelen sinyalin peak değerini bilmek çok değerli. Clipping olup olmadığını söyler sana.

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
Yahu abi, konuyu gene hiç alakasız yerlere götürüyorsun. wikipedia'daki makaleye göre PPM'ler girişteki sinyalin peak değerini gösteriyor. Piyasadaki PPM'lerin kalitelisi de vardır kalitesizi de, neticede yapılması gereken iş peak değeri göstermek.

Benim AP525 audio analizör aynı zamanda spektrum analizördür. 1 kHz, -10 dBV sinyal veriyorum kendi kendisine, ve bu değeri görüyorum. Eğer bir de ilave olarak 5 kHz - 10 dBV sinyal ekleyeyim ona, diğeri etkilenmiyor bundan. Belli bir arka plan gürültüsü ekleyeyim gene durum aynı. Neye baktığın önemli. PPM eğer peak değere bakıyorsa, bir kere peak'i bulduktan sonra spektrumun diğer alanlarındaki şeyleri artık gözardı etmesi lazım. Yoksa yanlış ölçer.
Anlatamadığım için artık susacağım.
Ben kalitesiz PPM lerden bahsetmedim. DIN bu konuda bir standart koymuştur.
PPM DET.png

Bu standart attack ve decay time olarak zaten verilmiştir.
Ayrıca burada bahsi geçen sabit bir frekans değildir. Müziği izlemekten bahsediyorum.
Sabit bir sinyali değil.
Yukardaki devreye sabit bir frekans verecek olursak C2 kondansatörü belli bir sürede dolacaktır. Bu dolma işi tamam olunca kondansatör uçlarındaki gerilim peak gerilimdir. PPM ler buradaki peak gerilimi ölçmektedirler.
Aynı devreye bir müzik eseri sinyali uygularsak müziğin seviyesine göre kondansatör dolabilir de dolamayabilir de.
50ms süresince 1Vp seviyesinde dump sesi (DAVUL) düşünelim. C2 kondansatörü üzerinde peak gerilim olabileceği kesinmidir.
ÖZETLE:
PPM ler peak ölçerler. Ancak erişim süreleri olduğu için hızlı peak sevilerine yetişemezler.

Spectrumdaki seviyeler ile SUM ölçen PPM ler konusunda ise şimdilik susuyorum.
Bu konu özel testlerle ortaya konulmalıdır.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Evet zaten konu "PPM nedir" in dışına çıktı. Ben de zaten aynı şeyleri en az iki kez tekrar ettim. Daha fazla tartışmanın bir anlamı yok.

Önemli olan herkesin kendi fikrini söylemesi, ve söyledik.

Gokrtl

Gökhan Kartal
Staff member
Kafama takıldı. Hantek'in yada instrustar'ın yazılımlarını indirip kursak line in den filan girerek kullanamazmıyız acaba? :cheeky1:

taydin

Timur Aydın
Staff member
O tip osiloskoplarda onlarca MHz frekans sözkonusu. Ses kartı mantığı ile çalışan bir yazılım o hıza yetişemez. Tüm sinyal işleme ve görüntü oluşturma hardware'de yapılıyor. PC yazılımı sadece hardware'in oluşturduğu görüntüyü ekrana aktarıyor.

Ama audio analizör olunca o seçenek olabiliyor çünkü sadece ses frekansları sözkonusu. Mesela benim AP525'in kontrol yazılımı, ASIO üzerinden bir ses kartı ile de çalışıyor. Ama gerçek hardware'i de görmesi lazım bir kenarda. AP525 cihazının kendisi yoksa, kontrol yazılımı hiç çalışmıyor :D