Tuhaf Standby Durumu

umk

Aktif Üye
Merhabalar....

Masaüstü multimetremin pushbutton tarzında aç/kapat tuşu var. Normal durumda açılıp kapatılmasında herhangi bir sorun yok. Ancak kapattıktan sonra power kablosunu şebekeden ayırıp tekrar taktığımda cihaz otomatik açılıyor. Aslında power kablosu derken tezgahta bulunan tüm cihazlar bir şebeke noktasına bağlı ve burada şalter var. Bu şalteri açıp kapamaktan bahsediyorum. Aynı fonksiyona sahip başka cihazlarda var tezgahta ama bunlarda sorun yok. Problem ne olabilir?

Benim Rigol DM3068 de aynı şeyi yapıyor, sendeki multimetre de bu mu yoksa? :)

• Beğen
Reactions: umk
Valla birebir aynısı Timur:):). Aslında pek önemli bir problem değil de sadece merak ettim....
20201018_182002.jpg

Son düzenleme:
Sorununu söyle sana ölçü aletinin marka modelini söyleyeyim :D reklam söylemi gibi oldu. Yaygın bir sorunsa çözümü de olması lazım...

Bu donanım tasarımı gereği öyle davranabilir, yazılımdan dolayı da. Mesela PC'lerde BIOS'a girip elektrik gidip geldiğinde nasıl davranacağını yapılandırabiliyorsun.

Bu cihaz için yazılım güncellemesi de yayınlanmadı kaç senedir.

Mesela PC'lerde BIOS'a girip elektrik gidip geldiğinde nasıl davranacağını yapılandırabiliyorsun.

Evde sunucu olarak kullandığım bilgisayar ekranı kırık bir notebook, genelde notebooklarda bu özellik olmadığı için çok sorun yaşadığım bir durum.

Yazılımla ilgili bir durum olsa BIOS'ta olduğu gibi ayar seçeneği olması gerekmez mi? Öyle bir ölçü aleti kullanmadığım için bilmiyorum bu durumu daha çok sorun gibi tarif etmişisiniz.

Sorununu söyle sana ölçü aletinin marka modelini söyleyeyim :D reklam söylemi gibi oldu.
Hakikaten öyle süper yavv. :D
Yaygın bir sorunsa çözümü de olması lazım...
Sorun yaygın bişey değil gibi sanki sadece bu modele özgü.
Bu donanım tasarımı gereği öyle davranabilir, yazılımdan dolayı da. Mesela PC'lerde BIOS'a girip elektrik gidip geldiğinde nasıl davranacağını yapılandırabiliyorsun.

Bu cihaz için yazılım güncellemesi de yayınlanmadı kaç senedir.

Yazılımdan da kaynaklanabilir belki ama bana sanki tasarımla ilgili gibi geliyor.

Standby da duran cihazlardan pek hoşlanmıyorum. Sürekli enerjili olmalarını güvenlik açısından uygun bulmuyorum açıkcası. Bu nedenle tüm tezgah beslemesini bir noktadan yaptım. İşim bitince elektriği buradan kesiyorum. Tekrar açtığında ise her seferinde kullanmayacak olsam bile multimetrenin çalışması ve benim her seferinde onu kapatmam canımı sıkmaya başladı. Aslında tüm sorun bu.

Biraz önce kurcalarken nasıl olduysa bu problemi düzelttim :katil2:

Birçok şey denedim, tam olarak hangisi sorunu çözdü bilemiyorum ama, şunu deneyebilirsin Ümit:

Cihazı fabrika ayarlarına geri döndür (menülerde var). Sonra da cihaz fişe takılı iken, arkadaki ana güç anahtarını kapat ve aç. Asıl çözen şey bu olabilir. Şu anda ben fiş kablosunu çıkarıp takıyorum ve cihaz açılmıyor :)

• Beğen
Reactions: umk
Haydaaaa. Donanım, tasarım falan derken bu kadar kolay olabileceğini beklemiyordum.
Bir kaç tuş kombinasyonu falan daha denesek 6.5 digit ten 8.5 digit e çıkarmı ki acaba ?:katil1:

Akşam dener sonucu yazarım.....

Sonunda denedim....
Aslında sorunun çözümü(kaynağı) kullanım klavuzunda varmış!! Utility->System->Cfg bölümünde switch diye bir kısım var bunun on veya off yapılmasına göre cihazın davranışı değişiyor. Default off da. On yapıldığında problem kalmıyor. İyi de niye böyle bir seçenek koymuşlar anlam veremedim. Madem koydun öne bi standby switch i ver kontrolü buna. Yok On seçersen şöyle yok off seçersen böyle. Anlamak için herhalde çinliler gibi düşünmek lazım....:katil2:

Rigol.jpg

Aslında bu örneğin bir proje üzerinde çalışırken akşam ışıkları kapattığında sabaha kaldığın yerden hızlıca devam edebilme senaryosu üzerine çok güzel bir özellik.

Sonunda denedim....
Aslında sorunun çözümü(kaynağı) kullanım klavuzunda varmış!! Utility->System->Cfg bölümünde switch diye bir kısım var bunun on veya off yapılmasına göre cihazın davranışı değişiyor. Default off da. On yapıldığında problem kalmıyor. İyi de niye böyle bir seçenek koymuşlar anlam veremedim. Madem koydun öne bi standby switch i ver kontrolü buna. Yok On seçersen şöyle yok off seçersen böyle. Anlamak için herhalde çinliler gibi düşünmek lazım....:katil2:

5757 eklentisine bak

O ayarı biliyordum ben. Switch ayarını OFF yaptığımda cihazın tuşları komple çalışmaz hale geliyor :O Sonradan o tuş kilidini açana kadar göbeğim çatlamıştı. Ve tuşlar çalışmaz hale gelmesine rağmen, gene cihaza enerji verildiğinde cihaz açılıyordu. Senin cihazın firmware versiyonu nedir? Benim cihazdaki şu:

01.01.00.01.10.00

Timur benimki : 01.01.00.01.08.00.... Benim cihazda Switch On/Off durumu davranışı yukarıda verdiğim resimdeki gibi çalışıyor. Bende switch = off olduğunda diğer cihaz tuşları çalışmaya devam ediyor.

O zaman yeni firmware'de yeni buglar var ... Bu arada firmware sayfasında changelog var:

Benim cihazda başka sinir bozucu şeyler de var. Mesela bazan geçirgenlik moduna alıyorum ve 1 kΩ dirençte bile ötüyor. Bir bakıyorum ayarlara, ötme eşiği 2000 Ω olmuş! Tekrar varsayılan değer olan 10 Ω yapıyorum. Ne zaman değişiyor anlamadım.

İlginç... Change Log a baktım. Bizim durum ile ilgili herhangi bir değişiklik görülmüyor. Senin dediğin gibi buglar var ve devam ediyor..

Benim cihazda başka sinir bozucu şeyler de var. Mesela bazan geçirgenlik moduna alıyorum ve 1 kΩ dirençte bile ötüyor. Bir bakıyorum ayarlara, ötme eşiği 2000 Ω olmuş! Tekrar varsayılan değer olan 10 Ω yapıyorum. Ne zaman değişiyor anlamadım.
Bu hiç dikkatimi çekmemişti. bende nasıl bir bakayım.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,787
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back