Tuncmatik Newtech Pro 1 Kva arızası

galipoozturk

Yeni Üye
Herkese merhabalar. Forumda konuya çok hakim kişilerin benzer marka upslerde sorun yaşayıp araştırmaları üzerine çözümlerini gördüm ve buna istinaden yazmak istiyorum. Benim ups im normal çalışma esnasında birden gidip sonrasında şalteri attırmaya başladı. Akabinde cihazı açıp görsel olarak yaptığım kontrollerde mosfetlerin hepsinin patlak, indüktörlerin arasındaki sigortanın patlak ve büyük indüktörün kavrulmaktan simsiyah ve çekirdeğinin kırılmış olduğunu gözlemledim ayrıca yüksek voltaj kondansatörünün bir tanesi ısıdan renk değiştirmiş ve sorunlu olabileceğini tahmin etmekteyim. Doğal olarak cihaza şu an akü bağlantısı yapıldığında herhangi bir belirti göstermiyor :) şimdi sizlere sormak istediğim soru, bu indüktör arızalı mıdır ve bunun tespitini nasıl yapabilirim ayrıca arızalı ise yenisinin temini mümkün müdür? Bu konuda herhangi bir fikri yorumu olan arkadaşlar bana yardımcı olabilirse çok memnun olurum.
IMG_5033.JPEG
IMG_5035.JPEG
IMG_5036.JPEG
IMG_5038.JPEG
IMG_5037.JPEG
IMG_5034.JPEG

Son düzenleme:
@Sercan bey merhaba. Aynı cihaza sahip olduğunuz ve daha önce sorun yaşayıp bunu çözüme kavuşturduğunuz için size danışmak istiyorum. Bilginiz var mı acaba bu konuda?

Senin senaryoda birden çok sorun var gibi duruyor. Sanki çıkıştan aşırı güç çekilmiş gibi. Sanıyorum her şeyden önce o kömürleşen trafoyu tekrar sararak başlaman gerekecek.

Senin senaryoda birden çok sorun var gibi duruyor. Sanki çıkıştan aşırı güç çekilmiş gibi. Sanıyorum her şeyden önce o kömürleşen trafoyu tekrar sararak başlaman gerekecek.
Kesinlikle katılıyorum. Cihazın teknik verisinde çıkış için maksimum 800w gözükmekte ancak kullanıldığı dönemde çok daha fazla güç çekildi cihazdan. Bu indüktörün çekirdeği kırık olduğu için tekrar sarım yapmam pek mümkün değil gibi çünkü sargıyı açınca parçalara ayrılıcak gibi duruyor. Bu konuda yeni bir indüktör temin etmem ya da en azından bu ölçüde bir çekirdek almam mümkün mü. En çok kafama takılan yeni çekirdek alıp sarım yapsam çekirdek farkı ya da sarımdan dolayı indüktörün değerinde bir farklılık olur mu. Mümkünse, yenisi bulunabilen bir parça ise yenisini almayı tercih ederim. Ancak internette yaptığım ufak bir araştırma sonucu bu tip bir indüktör Tr pazarında yok zaten olsa da devre şematiği olmadığı için uygun olan değeri bulamayacağımdan sorun yaşayacağım

En iyisi onun UPS'in bir hurdasını bulup organ bağışı amaçlı kullanmak. Yoksa aynı bobini üreticisi Tunçmatik son kullanıcıya satmaz. Kendin sarman için özelliklerini de belirleme şansın yok, kavrulmuş gitmiş.

En iyisi onun UPS'in bir hurdasını bulup organ bağışı amaçlı kullanmak. Yoksa aynı bobini üreticisi Tunçmatik son kullanıcıya satmaz. Kendin sarman için özelliklerini de belirleme şansın yok, kavrulmuş gitmiş.
Hurdasını bulabileceğimi pek sanmıyorum :( en kötü ihtimalle bu bobini dikkatli bir şekilde dağıtıp uygun ölçüde emaye tel ile sarmayı deneyeceğim. Yenisini almak yada sarmak dışında başka bir ihtimal kalmadı çünkü. Yenisini bulmakta dediğiniz gibi pek mümkün değil

Hurdasını bulabileceğimi pek sanmıyorum :( en kötü ihtimalle bu bobini dikkatli bir şekilde dağıtıp uygun ölçüde emaye tel ile sarmayı deneyeceğim. Yenisini almak yada sarmak dışında başka bir ihtimal kalmadı çünkü. Yenisini bulmakta dediğiniz gibi pek mümkün değil

sahibinden.com da çalışan ikinci eli varsa onu alabilirsin ve bu elindeki bozuğu ilerideki arızalar için organ donör yapabilirsin.

en kötü ihtimalle bu bobini dikkatli bir şekilde dağıtıp uygun ölçüde emaye tel ile sarmayı deneyeceğim.

Eğer orijinal bobinin parametrelerinin aynısını elde edemezsen denemelerde çok MOSFET patlatırsın. MOSFET parası zaten yeni UPS fiyatını geçer.

Ben de şu anda 3 kVA lık Tunçmatik kullanıyorum. Bu UPS'ten hakkaten çok memnunum. Tamir amaçlı bir tane hurda almıştım sahibinden.com dan ve geçenlerde işe yaradı. 20 cm lik büyük fanlar takmıştım çalışan cihaza, ama üşendiğim için fanları iki tane mini işkence ile UPS şasesine tutturmuştum. Sonra fanları sökerken işkence akü şarj devresine dokundu ve devreyi havaya uçurdu. Hemen hurdanın şarj devresini söküp yerine taktım ve kaldığım yerden devam ettim :)

800 TL ye falan bulunabiliyor benimkinin ikinci elleri, o yüzden bir tane de çalışan yedek alabilirim. Hem çok sessiz hem de bütün programlama menülerine vs girilebiliyor, diğer UPS'ler genelde sistem menülerine müşterilerin girmesini engelliyor.

sahibinden.com da çalışan ikinci eli varsa onu alabilirsin ve bu elindeki bozuğu ilerideki arızalar için organ donör yapabilirsin.
Yeni bir 3KVA UPS almıştım zaten bunuda uygun fiyata onarabilir miyim diye araştırıyorum aksi taktirde çalışan ikinci el almaya kalksam gereksiz masraf olucak bana. Arızalı karttan bobini alayım desem internette arızalı kartta satılmıyor. Ya bobini elle sarıp tek seferlik deneme yapıcam. Eğer mosfetleri patlatırsa onarım işini bırakıcam yada şansıma parametreler tutmuş olucak ve ups canlanıcak :)

Geçenlerde ilanda 100 TL'ye farklı bir marka arızalı 1 Kva UPS görmüştüm. Araştırmak lazım, bazen umulmadık şekilde denk geliyor.

Geçenlerde ilanda 100 TL'ye farklı bir marka arızalı 1 Kva UPS görmüştüm. Araştırmak lazım, bazen umulmadık şekilde denk geliyor.
Kesinlikle katılıyorum. Pcbler ve devre şemaları genelde çinden alındığı için farklı marka ürünlerde aynı anakartlar olabiliyor. Bu tunçmatiğin kullandığı pcb nin çinde başka bir markada kullanıldığını görmüştüm araştırırken

Bu indüktörlerin böyle kavrulması yükten değil, hatalı üretimden kaynaklanıyor. Sorun çıkaracak kadar yüklenmeye cihaz zaten izin vermez.

Bir dönem çalıştığım firmada çeşitli marka model yüzlerce PSU geçti elimden. Firmanın ithal ettiği FSP üretimi bir modelin neredeyse tamamı PFC indüktörü kömür olmuş, fetleri patlamış vaziyette arızaya geldi. Sebebi yanlış nüve materyali kullanılmış olması. Hepsini piyasadan nüve temin edip elde sararak tamir ettim. Aynı sorunu başka güç kaynaklarında da gördüğüm oldu.

1kVA tunçmatik bende de var. Aynı indüktör hafif yükte bile ısınıyor. Muhtemelen indüktör fana yakın durduğu ve fazla yük bindirmediğim için şimdiye kadar hayatta kalmayı başardı. Bence %99 ihtimalle kullandıkları nüve materyali yaptığı iş için uygun değil.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,496
Son üye
can12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back