Tv kanallarının yarısı yok

4 Yıl boyunca ek iş olarak anten kurdum ve böyle düşünenler sayesinde çok para kazandım :D

Yerini bende gösteririm ne olacak. Ahanda şu tarafta :cheeky2:
Bişey diyemeyeceğim bilmediğim bir konuda. Ama kafaya taksam sinyal bulma cihazına kadar yaparım :D

Ben de sadece genel olarak baktım. QAM denilen bir modülasyon tekniği kullanılıyor ve veri iletimi için gereken bant genişliği son derece azalıyor. Bunu biraz daha ayrıntılı incelemek lazım.

Yani bu durumda elinde bir NanoVNA olsa, süper bir uydu bulucu olarak kullanabilirsin :)

En ucuz ve iş gören cihazın resmini ekliyorum.

Bu cihaz ile gayet hassas ayar yapılabilir. Dez avantajı ise uydu alıcına bağımlı olarak çalışır. Anten kablosuna seri bağlanır.

Anten ayarının püf noktası şudur. Tüm kanalların sinyal seviyesi aynı değildir. Bazı kanalların sinyal seviyesi yüksek iken bazılarının düşüktür. kabaca 1 derecelik bir sapma yüksek sinyal seviyeli kanal için sorun çıkarmaz iken zayıf sinyalli kanalların kaybolmasına yol açar. Veya rüzagarda çanak sallandıkça yayınlar kesilir.

Sinyal seviyesi yüksek bir frekans ile uydu tespit edilir. sonrasında ince ayar en zayıf sinyale sahip kanalın frekansına göre yapılır. Antenin sabitleme somunları sıkılırken dahi sinyal seviyesi değişir. Bu nedenle somunlar bir yandan ölçüm gözlemlenerek dengeli sıkılır.

1615839946401.png

Last edited by a moderator:
Geçtiğimiz çarşamba günü, izin günümde ilgileneyim dedim bu uydu işi ile. Salı gecesi çok fena rüzgar vardı dışarıda. Neredeyse hortum çıkacak gibi. Kendi kendime dedim ki "eğer bu uydu rüzgar yüzünden minimetrik sapma ile bozulduysa, yine bu rüzgar yüzünden bakarsın sabaha düzelir." Çarşamba sabah kaltım ilk iş tv yi açıp kanallara baktım. Olmayan kanallar gelmiş, hepsi çalışır durumda. :D
Allah biliyor ya 1.Perde asmak, 2.Tv ayarlamak, hiç haz etmiyorum bu işlerden.

Bir daha bozulunca çıkarım ancak ben o çatıya.
Tuskish Delight. Bazı araç sahiplerimiz vardır, araç bozulana kadar servise bakım için gitmezler. Bu uydu işide benim için aynı mantık.
(Motorumu 3000km de bir servise götürüyorum ama. O ayrı.) :katil2:

Geçtiğimiz çarşamba günü, izin günümde ilgileneyim dedim bu uydu işi ile. Salı gecesi çok fena rüzgar vardı dışarıda. Neredeyse hortum çıkacak gibi. Kendi kendime dedim ki "eğer bu uydu rüzgar yüzünden minimetrik sapma ile bozulduysa, yine bu rüzgar yüzünden bakarsın sabaha düzelir." Çarşamba sabah kaltım ilk iş tv yi açıp kanallara baktım. Olmayan kanallar gelmiş, hepsi çalışır durumda. :D
Allah biliyor ya 1.Perde asmak, 2.Tv ayarlamak, hiç haz etmiyorum bu işlerden.
Allahın sevilen kulu musunuz, KAdir gecesi mi doğdunuz nedir işin sırrı :cheeky1::katil1:

Dün kanalların tümü tekrar gitti. Akşam yatarken yarın uyducu çağırayım diye düşndüm, sabah kalktım, baktım para gidecek cepten, "Ulan dedim zaten hobi içinde olsa bu işlerin içindesin, normal bir insanın bildiğinden fazlasını biliyorsun, bir tv yi ayarlayamayacaksan bırak bu işlerle uğraşmayı" diyerekten kendimi gaza getirip giriştim işe.

Kablonun ucunu tv'nin uydu girişinden söküp, kablo ucu ile onu saran ekranlama telini krokodil kablo ile kısa devre edip çıktım yukarı. Multimetre ile LNB ucundan kısa devre modunda tüm kabloları ölçtüm. Hiç biri kısa devre değil. Evle çatı arasında kesin kopuk var. Kabloları tek tek yokladım, baktım birinde ek var ve yerde duruyor. Üzeri elektrik bandı ile sarılmış.

Hemen kendi kendime yorumladım olayı. Bu kablo benim kablom du, yaz sıcağında elektrik bandı çok dayanamayıp kurudu ve sıkı tutunmayı bıraktı. Kışın yağmurda ise buradan su aldı ve kısadevre oldu, çürüdü, oksitlendi vs. Çünkü kablo tamamen yerde ve hem güneşi, hem suyu alması çok müsait.

Neyse söktüm ek yerini, her şey tam düşündüğüm gibi. Aşağıdaki resimlerdeki manzarayı görmek beni şaşırtmadı. Bağlantı aparatlarını attım. Çürük yerlerden kabloları kestim. Evden gelen tarafta ölçüm yaptım, kablo kısa devre. Benim kablo olduğu kesinleşti. Yeni bağlantı aparatları ile kabloyu tekrar ek yapıp elektrik bandı ile sardıktan sonra üzerine birde pencere kenarlarından su sızmasın diye kullanılan silikondan kapladım. Eski hali ile iki sene idare ettiğine göre, bu şekilde en az dört sene gider diye düşünüyorum.

Kablonun payı olmadığı için yağmurdan güneşten koruyacak bir yere çekemedim maalesef. Direk bina tesisatına girdiği için değiştirmekte mümkün değildi. Velhasıl kelam şuan tüm tv kanalları full çekiyor.

(Daha sonra hızımı alamayıp kendimi banyodaki derzleri doldururken buldum) :katil2:

İlk resmime hatunla konuştuğum şu komik diyalog ile başlamak istiyorum.

Screenshot_20210331-194437.jpg

20210331_170858.jpg
20210331_170737.jpg
20210331_170759.jpg
20210331_170819.jpg
20210331_170838.jpg

20210331_170925.jpg

Son düzenleme:
Diger bir ihtimal ise kablo genellikle ek yerinden su aliyor ve çürümeye başlıyor. 18v icin iletim saglarken 13v icin iletim saglamiyor. Kabloyu tespit icin yukari ciktiginda f konnektorleri sokunce iclerine bak paslanma varmi. Kablonu takip et ara ek, ek yeri varmi. Varsa kontrol et.

Arif tarif meselesi :)

Neyse o eki ayni ek parçalarının ( f konnektor ve f ara ek) yenisi ile yapmissindir umarim. Aksi durumda yine calisir ancak kablonun blendaji ek yerinde bozuldugu icin sinyal kalitesi duser. Sinyali zaten zayif olan bir kanal izlemek istersen sorun cikartir.

Arif tarif meselesi :)

Neyse o eki ayni ek parçalarının ( f konnektor ve f ara ek) yenisi ile yapmissindir umarim. Aksi durumda yine calisir ancak kablonun blendaji ek yerinde bozuldugu icin sinyal kalitesi duser. Sinyali zaten zayif olan bir kanal izlemek istersen sorun cikartir.
Konnektörlerin ismini de öğrenmiş oldum sayende. :)
Konnektörleri komple çöpe attım. Stoklu çalışmayı sevdiğimden malzeme kutusunda buldum sıfırlarını ve değiştim. Yalnız kablonun değişmesi yakın zamanda zorunlu olacak gibi. Sıcaktan dış kaplaması tamamen kurumuş. Pense ile sıkınca unufak oluyor. Bir yaz daha Antalya güneşine dayanır mı bilmiyorum.

Kalitesiz kablo olayi ayri bir sıkıntı. Kablo su alır ise hortum gibi davranim asagida tv alici nereye bagliysa artik suyu tasiyor.

Eskiden links yada linksys yada linx adli vir kablo vardi beyaz ama kaliteli idi. Onun disinda ben 2-3 sene once kendi evimin kablosunu degistirdim. Siyah kablo kullandim. Siyah izolasyon gunese daha dayaniklidir. Ayrica herkesin beyaz benim siyah kablo karisma derdi yok :)

Kalitesiz kablo olayi ayri bir sıkıntı. Kablo su alır ise hortum gibi davranim asagida tv alici nereye bagliysa artik suyu tasiyor.

Eskiden links yada linksys yada linx adli vir kablo vardi beyaz ama kaliteli idi. Onun disinda ben 2-3 sene once kendi evimin kablosunu degistirdim. Siyah kablo kullandim. Siyah izolasyon gunese daha dayaniklidir. Ayrica herkesin beyaz benim siyah kablo karisma derdi yok :)
Kablo kaliteli aslında ama kim bilir kaç yıllık.
Ben zaten kabloya su girince tv kartı nasıl bozulmadı şaşıyorum. Çünkü kabloda 18 volt var. Kısa devre olup yakması lazımdı tv kartını. Herhalde yok denecek kadar az akım geçiyor.

Galiba tuner içinde bir kısa devre koruması var. Tv nin arkasında kablonun ucundan konnektör çıkmış ev sahibi geri takmış. saçaklar kısa devre görüntü yok ama söküp düzgün takıyorsun çalışıyor... Çok gördüm bu durumu...

KEsinlikle demir oksiti, bakır olsa yeşilimsi renk görecektik. Gökhan ayrıca bu F konnektör resmini ilk mesajda verseydin yada bahsetseydin bu denli uzatmazdık meseleyi :).

KEsinlikle demir oksiti, bakır olsa yeşilimsi renk görecektik. Gökhan ayrıca bu F konnektör resmini ilk mesajda verseydin yada bahsetseydin bu denli uzatmazdık meseleyi :).
İlk mesajda kendisi ile tanışmamıştık daha.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,903
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back