Ülkelerin şebeke voltaj ve frekans haritası

Altair

Kıdemli Üye
Yurtdışı seyahate çıkmadan önce yapılacaklar iş listesindekilerden biri de yanınızda götürdüğünüz elektronik aletlerin gittiğiniz ülkenin elektrik şebekesinde çalışıp çalışmadığını kontrol etmek olmalı. Eğer uyumsuz ise en iyi ihtimalle seyahat boyunca kullanamazsınız. Kötü ihtimal ise hayati tehlike demek. Bu yüzden bu haritayı tablete telefona atmakta fayda var.

World_Map_of_Mains_Voltages_and_Frequencies,_Detailed.jpg

güncel smpslerin çoğu 80-240 arası çalışabiliyor yanımıza tarihe eser almıyorsak birtek gittiğimizi ülkenin priz tipini bilmek yeterli

güncel smpslerin çoğu 80-240 arası çalışabiliyor yanımıza tarihe eser almıyorsak birtek gittiğimizi ülkenin priz tipini bilmek yeterli
Benim tras makinem direkt 220V / 50Hz ( bu voltajdan onemli ) calisiyor. Bu aleti kafana bastirip calistiriyorsun. Olmektense kontrol etmek zor bir is degil.

220/50hz ile çalışan içinde endüktif bir yük olan cihaza 110v/60hz uygularsanız ya motor hiç yerinden oynayamayıp zorlanma sesi çıkarır yada normalin 2 katı akım çekerek normalden daha hızlı dönmeye başlar.

ben 220 için tasarlanmış bir cihazın 110V seviyesinde insan sağlığı için riskli bir ortam oluşturabileceği seneryo düşünemiyorum tam tersi için evet ölümcül sonuçlar ortaya çıkarır 110 için tasarlanmış cihaz 220yi görünce sağlam birşey bırakmaz üstünde.

220/50hz ile çalışan içinde endüktif bir yük olan cihaza 110v/60hz uygularsanız ya motor hiç yerinden oynayamayıp zorlanma sesi çıkarır yada normalin 2 katı akım çekerek normalden daha hızlı dönmeye başlar.

ben 220 için tasarlanmış bir cihazın 110V seviyesinde insan sağlığı için riskli bir ortam oluşturabileceği seneryo düşünemiyorum tam tersi için evet ölümcül sonuçlar ortaya çıkarır 110 için tasarlanmış cihaz 220yi görünce sağlam birşey bırakmaz üstünde.
Tamam, sen kontrol etme. :tamam1

Voltaj 220v 50Hz olsa bile cihazin fisini gittigin ulkede prize takamayabilirsin.

Cok degisik prizler var.
Mesela bu prize sokamazsin.

1697397920483.jpg

Demek ki Nepal ya da Şili'ye falan gidersem bizim teyp fişi ( C tipi ) girmeyebilir prize. Gerçi dünyanın %90'ında çalışıyormuş. Sevindirici.

Resmini verdigim priz Avustralya"nin.

Neyse prizleri dert etme. Sekilsiz prizi olan ulkelere vardiginda havalanlarinda donusturucu satarlar.

Taralı ülkeler ne oluyor? Ortaya karışık mı?
ülke şebekesi karışık.
yer yer 220 yer yer 110 şebekesi var.

güç ihtiyacı arttıkça şebekelerini 220ye çeviriyorlar bu bir anda gerçekleşecek birşey olmadığı için zamanla çeviriyorlar.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,854
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back