Uni-T UTi260B ve Uni-T UTi690B termal kamera firmware güncellemesi

Sercan

--
ÖNEMİ NOT: 1.X.X VERSİYONLAR 2.X.X VERİSYON FIRMWARE İLE GÜNCELLENMİYOR. BENİM GİBİ BU HATAYA DÜŞTÜĞÜNÜZDE CİHAZI KURTARMAK MÜMKÜN ANCAK KALİBRASYON GİBİ DOSYALARIN ELİNİZDE OLMASI GEREKİYOR.

NASIL KURTARDIĞIM KONUSUNDAK İMESAJI BURADA ÖZETLEDİM. DOĞRUDAN MESAJA GİDEBİLİRSİNİZ.

@Dr.Uydu'YA DA KATKISI İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

---

2021 Haziran ayında Banggood aracılığı ile Uni-T'nin UTi690B termal kemerasını almıştım.

Banggood bunu UTi690B modeli ile satıyor olsada ürün aslında UTi260B ile birebir aynı özelliklerde. Sanıyorum başka yerde satılmıyor demek için Uni-T üretirken UTi690B model ismini verip ona göre etiketlemiş.

Neyse, bu cihaz ile çektiğim termal fotoğraflar BMP formatında ve bizim forum bu formatı kabul etmiyor. Ne zaman fotoğraf yüklemem gerekse bir sürü resim kopyası oluşuyor.

Belki cihazın firmware güncellemesi ile formatı değiştirme seçeneği varmıdır diye bakınırken, bendeki firmware'in epey bir eski olduğunu öğrendim.

Benim cihaz V1.1.9 firmware ile çalışıyorken, aşağıdaki sitede 2.0.22 versiyonunu paylaşmışlar.

Ararştırıken birde EEVblog'da birde backup script olduğunu gördüm. Önce bununla güncel firmware'in yedeğini alacağım. Sonrada 2.0.22 versiyona yükselteceğim.

Yedekleme işlemi için aşağıdaki scripti kullanmışlar. Burada ufak bir hile var. Güncelleme yapacak gibi scripti çalıştırıyor ama script güncelleme yerine yedekleme yapıyor.

Bash:
#!/bin/sh

sync
sync
cp /root/* /media/mmcblk0p1/FWBackup/
cp /usr/lib/* /media/mmcblk0p1/FWBackup/usr/lib/
cp /etc/* /media/mmcblk0p1/FWBackup/etc/
cp /etc/rc.d/* /media/mmcblk0p1/FWBackup/etc/rc.d/
cp /etc/rc.d/init.d/* /media/mmcblk0p1/FWBackup/etc/rc.d/init.d/
cp /media/mmcblk1p1/zImage /media/mmcblk0p1/FWBackup/zImage
cp /media/mmcblk1p1/logo-7.bmp /media/mmcblk0p1/FWBackup/logo-7.bmp
sync
sync
sync

Son düzenleme:
Valla bu script'i pek gözüm tutmadı. Dizinleri tam olarak kopyalamıyor. Doğrusu recursive kopyalama yapmak. Aşağıdaki komut, /etc içindeki tüm dosyaları, alt dizinleri ve onların içindeki dosyaları kopyalar.

Bash:
cp -r /etc/* /media/mmcblk0p1/FWBackup

Zaten tam yedek alamadım. Sadece kalibrasyon dosyasının yedeğini aldım. O sıra dışarı çıkmam da gerekiyordu, kalibrasyon dosyam var neyse normal güncelleme yapayım diye acele ettim boot ekranında aşağıdaki gibi takılılıyor. :kizgin3:

20231229_222827.jpg

Aslında şu adamın yaptığını yaptım. Tabi süper Almancam ile :D

Ben de güncellemeyi düşünmüştüm fakat bir forumda V1 firmware ile gelen cihazlara V2 firmware yüklenemez diye yazmışlardı, ben de vazgeçmiştim. V2 firmware bu cihaza uyumlu olmadığından loading ekranında kalıyor büyük ihtimal

V2 yüklenmemesi için farklı bir donanım olması lazım diye düşünüyorum.

Aşağıdaki sitede cihazın içine ait çok güzel görüntüler var.

Burada resimlerden birinde debug bağlantısı olduğunu gösteriyor. IP65 cihazın içini açmayı pek istemem ama mecbur kalırsam buradan cihazı kurtarmanın bir yolu olabilir mi?

1703879879967.png

Yedekleme yaparken shell terminalden yapmıştın. Şimdi shell terminale giremiyor musun?

Yok yedekleme yaparken bu script SD kart içinde çalışıyordu, yedeğinide kart içine alması gerekiyor. Hiçbiri olmadı...

Oradaki test point'lar seri terminal. Oradan linux boot loader'a girilebilir. ama 1.x firmware elinde yoksa ne yapılabilir ki? Factory reset de mi yok bunda?

Açılışta kurtarma moduna girecek bir tuş kombinasyonu filan illa ki vardır diye tahmin ediyorum ama bilmiyorum. Belki öyle Factory reset mümkün olabilir.

Uni-T'nin teknik desteğine yazdım, bakalım ne cevap verecekler. Olmadı V1 firmware isterim. Belki EEVblog'da olduğu gibi bizim forumdan birileri kendi firmware'inin yedeğini paylaşabilir.

O zaman (V1 firmware yedeği bulsam) terminal aracılığı ile kurtarabilir miyiz?

Birde elimde kalibrasyon dosyası var. Buraya yedekleyeyim de kaybolmasın daha sonra.

Ekler

• CalTempConfig.ini.zip
    238 bytes · Görüntüleme: 22
Önce seri terminale bağlantı yap. Orada tam olarak nerede takıldığını görürüz.

Bağlantı kurabilmem için açmam gerekecek. Vidalar filan hep yapıştırmalı plastiklerin ardında.

Uni-T t bir dönüş yapsın. Eğer doğru düzgün bir cevap vermezlerse o zaman içini açıp devam ederiz. Şimdilik kenera kaldırayım da gözüm görmesin. :mad:

Firmadan bir dönüş olmadı.

O arada daha önce EEVBlog'da aynı sorunu yaşamış birinin konusuna yazmıştım o da dönüş yapmış. 1.X versiyon bir firmware bulup, SD kart yardımı ile yüklemem gerektiğini söyledi. Kendisi bu şekilde cihazı kurtarmış.

Kabaca için aç LVTTL UART bağlantısı sağla, boot ederken SD Kart içine attığın 1.X firmware'i geri yükle diye tarif etmiş.

Şimdi 1.2.6 versiyon firmware buldum, aşağıdaki linkten onu indirmeye çalışıyorum. bin uzantılı bu dosya 3.96 GB.

Sanıyorum SD kartın tamamını yüklemiş. MEGA'da 2GB limit var. Bakalım nasıl inecek.

Bugün çok yoruldum indirsem bile gözüm almıyor ama en azından hazır olsun diye cihazıniçini açtım.

İçini açmak için ön çerçeveyi çıkartmak gerekiyor. Çerçevenin altında 2 tane gizli vida var. Sapında ise kauçuk pakaların altında 4 tane daha vida var.

Kauçukları çıkartırken dikkatli ve sabırlı olmak lazım yırtılabilir. Ekran çerçevesini çıkartırken ise zarar vermeden ısıtmakta yarar var. Isı çift taraflı bantları yumuşatıyor.

20240114_111659.jpg

Sonrasında ise sadece plastik çentkler tutuyor. Bunları da dikkatli şeklide spatula ile ayırdım ve flex kabloya dikkat ederek için açtım.

20240114_111835.jpg
20240114_111910.jpg

İlk iş pilini çıkarttım.

20240114_111950.jpg

En son ekranın altında kalan eksik pinleri rahatlık lehimleyebileceğimi düşündüğüm için daha fazla vida sökmek istemedim.

Bendeki cihazda yok ama internette gördüğüm bazı cihazlarda vida yuvalarının deforme olabildiğini gördüm.

20240114_112103.jpg

Firmware'i indirmeye çalışırken destek için birde Banggood firmasına yazdım. Sonuçta UTi690B etiketli model Banggood'a özel.

Gerçi bunun UTi260B olduğu biliniyor ama doğrulamak için model numarasını içindeki PCB'de de gözlemlemek mümkün. Donanım versiyonu tam olarak UTi260K-M V1.0 imiş.

20240114_225920.jpg

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,845
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back