Unit Ut89X Ölçüm Değerleri Normal Mi?

tolgaG

Yeni Üye
Abilerim ve öğretmenlerim araştırmalarım ve değerli forum üyelerimizin tavsiyeleri doğrultusunda bugün Ut89X almış bulunmaktayım. Cihazla bazı testler yaptım sizce değerler normal mi?

WhatsApp Image 2023-06-07 at 22.30.18 (1).jpeg

1N4007 Diyot Ölçümü
WhatsApp Image 2023-06-07 at 22.30.20.jpeg

Sıcaklık Ölçümü
WhatsApp Image 2023-06-07 at 22.30.21.jpeg

6.8μF Kondansatör Ölçümü
206162a8-a6e3-4fb8-ba16-337dbeb575f9.jpg

10μF Kondansatör Ölçümü (Elimde 2 3 tane aynı değerde kondansatör vardı birini 11.24 birini 10.78 gösteriyordu)
1d5aba41-6136-42dc-a2db-81032e7bea5e.jpg

240V Priz Ölçümü (Prizin pisliği için özür dilerim)

İlk başta cihazın bozuk olduğunu düşünüyordum ama tolerans değerleri olduğunu unuttum, sizce bu değerler normal mi ?

Bence gayet iyi.

tolerans değerleri olduğunu unuttum
Öncelikle hayırlı olsun. Baya yakışıklıymış ya bu alet, bir ara Timur abi sürekli bunun incelemesini falan yapıyordu ilk çıktığında bayadır görmemişim.
Tolerans var ama ölçtüğün hiçbir şey referans ölçeği değil. Yani senin ölçümlerinde toleransı dahilinde yanlış olanlar komponentler, kesinlikle cihaz değil. Cihaz da çok daha pahalı olan bir cihaza göre tabi ki yanlış ölçüyor ama çok çok az seni hiç rahatsız etmeyecek kadar.
Ben yazdığın ifadeden tam anlayamamış olabilirim o sebeple yazdım. Sen de bu şekilde düşünüyorsan sıkıntı yok.

Bir de senin diyot kademesi mi bozuk niye 0.7V görmüyoruz ben onu merak ettim bir araştırıver ya? ;)

Bir sorun yok herşey yolunda. Hayırlı olsun. Priz voltajlarını ölçerken, eğer güvenli priz ise delikleri tıkalı oluyor. Onları probla ölçmeye çalışma, prob çok zorlanıyor ve yamuluyor. Böyle prizleri ölçmek için Prizden güvenli banana'ya dönüştürücü kablo yapmakta veya almakta fayda var.

Bir de senin diyot kademesi mi bozuk niye 0.7V görmüyoruz

Forward voltajı diyottan geçen akıma bağlı. Demekki multimetre fazla akım geçirmiyor, o yüzden de daha düşük voltajlar görülüyor tipik olarak.

0.7V uzun zamandır yok diye biliyorum. 0.6 civarında veya daha düşük oluyor. ( en az 20 yıldır )

Öncelikle hayırlı olsun. Baya yakışıklıymış ya bu alet, bir ara Timur abi sürekli bunun incelemesini falan yapıyordu ilk çıktığında bayadır görmemişim.
Tolerans var ama ölçtüğün hiçbir şey referans ölçeği değil. Yani senin ölçümlerinde toleransı dahilinde yanlış olanlar komponentler, kesinlikle cihaz değil. Cihaz da çok daha pahalı olan bir cihaza göre tabi ki yanlış ölçüyor ama çok çok az seni hiç rahatsız etmeyecek kadar.
Ben yazdığın ifadeden tam anlayamamış olabilirim o sebeple yazdım. Sen de bu şekilde düşünüyorsan sıkıntı yok.

Bir de senin diyot kademesi mi bozuk niye 0.7V görmüyoruz ben onu merak ettim bir araştırıver ya? ;)
Bir sorun yok herşey yolunda. Hayırlı olsun. Priz voltajlarını ölçerken, eğer güvenli priz ise delikleri tıkalı oluyor. Onları probla ölçmeye çalışma, prob çok zorlanıyor ve yamuluyor. Böyle prizleri ölçmek için Prizden güvenli banana'ya dönüştürücü kablo yapmakta veya almakta fayda var.
Teşekkür ederim cevaplarınız için. Şimdi içim rahat rahat cihazı kullanabileceğim ama ilk işim içinden çıkan Çin malı pilleri düzgün bir pille değiştirmek olacak

BİM de satılan pilleri tavsiye ederim.

@tolgaG Elinizdeki Multimetrelerin Ölçüm Doğruluklarını Test etmek için Özdisan gibi yerlerden Toleransı düşük direnç ve kondansatör temin edebilirsiniz Fluke 742A yada vishay'ın presicion dirençleri kadar performans beklemek doğru olmaz bu dirençlerden (oda sıcaklığı 26,1℃)
1.jpg
2 (2).jpg
4.jpg
3.jpg

kullanılan dirençlerin (4,7K ve 1M hariç) seri Paralel Yapılarak elde edilmiştir

BİM de satılan pilleri tavsiye ederim.

Sarjli pillerden sonra 2. sirada BIM pilleri. YAninizda pil yoksa ve acil ihtiyaciniz varsa tek secenek olmali. Bu da testi.

@tolgaG Elinizdeki Multimetrelerin Ölçüm Doğruluklarını Test etmek için Özdisan gibi yerlerden Toleransı düşük direnç ve kondansatör temin edebilirsiniz Fluke 742A yada vishay'ın presicion dirençleri kadar performans beklemek doğru olmaz bu dirençlerden (oda sıcaklığı 26,1℃)
24086 eklentisine bak24087 eklentisine bak24089 eklentisine bak24088 eklentisine bak

kullanılan dirençlerin (4,7K ve 1M hariç) seri Paralel Yapılarak elde edilmiştir

Ben eski olcu aletinin uzerindeki kondansator ve direncleri test ediyorum. Bozuk bir tane vardi, 30 yillik, ilk dijitallerden. Uzerindeki direncler %0.1 toleransli. Sirf bu is icin sakliyorum hala. :)

Edit : Tolerans oranini yanlis yazmisim. :cheeky1:

Son düzenleme:
Biraz gudurtayım sizi :katil2:

Biraz gudurtayım sizi :katil2:

:cheeky1: Bunlar sayilmaz. Kesin direncin fiyati olcu aletinden pahalidir.

%0.001 olanı da çıkmış. Ama fiyat yazmıyor :cheeky5:

Hayırlı olsun Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin.
Bende 5 tane multimetre var hepsi birbirinden ufak farklılıklarla ölçüm yapar buna fazla takılma neticede o kadar hassas ölçümlere ihtiyacın yok. DT-830D , UT33D, UT61B, AnengA3008 pen multimeter, UT202A+Pensampermetre, Fluke 1630-2 FC (Topraklama ölçüm cihazı) hepsi var ama tüm arızalara müdahalede pratik olması açısından Aneng A3008 pen multimeter'ı kullanırım.

Son düzenleme:
Forward voltajı diyottan geçen akıma bağlı. Demekki multimetre fazla akım geçirmiyor, o yüzden de daha düşük voltajlar görülüyor tipik olarak.
Ben arkadaşa ortaya araştırmalık soru atmıştım abi ya, ben biliyorum da sen de hemen atlamasaydın keşke. :D
Arkadaşı foruma ısındırma turları içindi, hem de bireysel araştırmaya teşvik.

Ben arkadaşa ortaya araştırmalık soru atmıştım abi ya, ben biliyorum da sen de hemen atlamasaydın keşke. :D
Arkadaşı foruma ısındırma turları içindi, hem de bireysel araştırmaya teşvik.
Teşekkür ederim ben yine de ufak ufak araştırmalarımı yapıyorum foruma da alıştım vaktim oldukça okuyorum ilgimi çeken konuları :). Forumun taşıtlar bölümünü boş gördüm yakında araç göstergesindeki kondansatörleri değiştirmeyi düşünüyorum arızalandığı için bölüme ilk konuyu ben açabilirim :dans2:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back