Otomotiv Ağırlıklı Multimetre Tavsiyesi

tolgaG

Yeni Üye
Öncelikle abilerime ve öğretmenlerime merhabalar. Bir otomotiv 1. sınıf öğrencisi olarak elektrik konularına da meraklıyım. Küçüklüğümden beri AC akımla çalıştım tabi ki basit şeyler (sigorta, priz, anahtar değiştirme, basit elektrik tesisatları döşemek gibi). Evdeki sık sık bozulan kahve makinasını, tost makinasını da ben tamir etmekteyim. Elektrik konusuna merak sarmamın babamın da etkisi olmuştur kendisi elektrik teknisyeni.
Nerdeyse 3 aydır bozuk olan aracın devir göstergesinin internetteki araştırmalarım sonucunda iki adet kondansatörün kronik arıza yaptığını öğrendim. Okuldan öğrendiğim kadar bunu tamir etmek istiyorum babam da beni bu konularda desteklemektedir. Evde temel elektrik ile ilgili aletlerim var. Okuldan ve babamdan öğrendiğim kadarıyla lehim yapma , multimetre kullanımı gibi temel bilgilerim var. Tek sorunum evdeki multimetremin bozulmuş olması.
Sizlere sorum şudur DC akım ağırlıklı genelde otomotiv alanında çalışmak için (12V) ve evde de bir hobi alanı kurmaya başladım hem de bunun için bir multimetre tavsiyesi istiyorum. Araştırmalarım sonucunda hobi için UT39C+,UT89XD ya da UT89X gibi modelleri öneriyorlar bütçem de maksimum UT89X i karşılıyor sizin bu modeller arasında ya da başka bir model tavsiyeniz var mıdır?

Multimetre bir kez alınıp uzun yıllar kullanılacak cihazlar o yüzden bütçeyi zorlamanda fayda var. Bir kere kesinlikle Auto range özelliği olmalı tavsiyem UT60EU çok daha iyi ürünler var ama bütçe performans dengesi olarak güzel bir ürün.
incelemeni tavsiye ederim.

Otomotiv için en basit multimetre bile iş görür. UT89 serisini tavsiye ederim. Sıcaklık ölçmek gerekli ise UT89X, yok onun yerine LED ölçmek gerekli ise UT89XD.

Multimetre bir kez alınıp uzun yıllar kullanılacak cihazlar o yüzden bütçeyi zorlamanda fayda var. Bir kere kesinlikle Auto range özelliği olmalı tavsiyem UT60EU çok daha iyi ürünler var ama bütçe performans dengesi olarak güzel bir ürün.
incelemeni tavsiye ederim.
İnanın UT89X e bile zor çıkıyorum sırf iyi bir şey alayım diye bütçeyi zorluyorum. Auto range özellikli UT136C+ var ama sanırsam UT89XD bu multimetreden daha iyi.
bi de unit'in otomotiv multimetre serisi var:

Araba için kullanacağım söyledim ama evde hobim için de kullanacağım sanırsam en iyi tercih bu bütçede UT89X ya da XD versiyonu olacak.

Autorange otomotiv için bence çok gerekli bir özellik değil. UT89XD yi 60 V kademesine aldın mı, senin araba, kamyon, TIR, yat, kalk, ne varsa her ölçümü yapacaktır :) Üstelik de kademe aramayacağı için ölçüm anında ekrana çıkacaktır.

Autorange ne zaman faydalı olur? Çok farklı aralıkla voltajlarla çalışıyorsan ve sürekli olarak ya birini ya diğerini ölçüyorsan, ve her ölçümde iki elini devreden kaldırıp kademe değiştirme zahmetine katlanmak istemiyorsan faydalı.

Hata yapıpta cihazı yakınca auto range özelliğinin önemini anlarsın :) biraz geç olur ama olsun.(Acemi arkadaş için söylüyorum)
Bende UT 61B vardı bir kez hata yapıp 1A sigortasını attırdım busmann hızlı tip seramik sigorta Türkiyede bulamadım yurtdışından çinden 1 ayda geldi.

Hata yapıpta cihazı yakınca auto range özelliğinin önemini anlarsın

Manuel kademe ölçü aletlerinde kademe aşılırsa arıza yapacağını düşünüyorsun. Bu doğru değil. Hangi voltaj kademesinde bağlarsan bağla, ölçü aleti kendini datasheet'te belirtilen voltaj limitleri dahilinde (hatta pratikte daha da fazla) korur.

Şimdi benim UT89XD yi 6 V kademesinde şebekeye bağladım. Taşma var dedi. Kademeyi 60 V yaptım, hala taşıyor. Sonra 600 V yapınca doğru değeri gösterdi.

Neticede bir limit var, zaman kaybı var, doğru ölçememe riski var, var oğlu var. 100 max 200TL fark için değmez diyorum.
Tercih kullanıcının.

Manuel kademe ölçü aletlerinde kademe aşılırsa arıza yapacağını düşünüyorsun. Bu doğru değil. Hangi voltaj kademesinde bağlarsan bağla, ölçü aleti kendini datasheet'te belirtilen voltaj limitleri dahilinde (hatta pratikte daha da fazla) korur.

Şimdi benim UT89XD yi 6 V kademesinde şebekeye bağladım. Taşma var dedi. Kademeyi 60 V yaptım, hala taşıyor. Sonra 600 V yapınca doğru değeri gösterdi.
Neticede bir limit var, zaman kaybı var, doğru ölçememe riski var, var oğlu var. 100 max 200TL fark için değmez diyorum.
Tercih kullanıcının.
Auto range olmayanı istememin sebebi birazda multimetreyi kullanmayı detaylıca öğrenmekti aslında. Ama dediğiniz gibi multimetreyi bozma ihtimalim var ise bütçeyi zorlayıp auto range almayı düşünebilirim. Ama yüksek voltajda çalışmayacağım için bozulma ihtimalinin olduğunu düşünmüyorum tabi ki sizler daha iyi bilirsiniz. İki sorum olacaktı diyelim ki 600 megaohm luk bir direnci gidip 600 ohm da ölçersem cihaz bozulur mu yoksa sadece değeri 1 olarak mı gösterir bu sorum bütün değerler için geçerli (voltaj, amper..). İkinci sorum da UT60EU cihazı UT89X den olumlu yada olumsuz bir yanı var mı Auto Range dışında. Ayrıca benim için zaman kaybı önemli değil zaten hobi çalışmalarım için kullanacağım. (Çok soru sorduğum için özür dilerim)

Auto range olsun olmasın, bir multimetre kademe yanlış diye bozulmaz. Şimdi içini biraz daha rahatlatmak için benim UT89XD yi tekrar 220 V şebekeye taktım. Sonra kapasite ölçüm kademesine getirdim, NCV kademesine getirdim. Direnç ölçme kademelerinin tamamında gezindim, DCV kademelerinin tamamında gezindim. 600 mV kademesine getirdim. Sonuç? Hala çalışıyor. Zaten çalışmasını da bekliyordum. Eğer akım kademesinde şebekeye takarsan da içindeki sigorta atar, sigorta masrafı çıkar sana.

Ha, kesinlikle tavsiye etmediğim 50 liralık DT-830D için birşey söyleyemeyeceğim. Zaten kendisini multimetre olarak da kabul etmiyorum :)

Auto range olsun olmasın, bir multimetre kademe yanlış diye bozulmaz. Şimdi içini biraz daha rahatlatmak için benim UT89XD yi tekrar 220 V şebekeye taktım. Sonra kapasite ölçüm kademesine getirdim, NCV kademesine getirdim. Direnç ölçme kademelerinin tamamında gezindim, DCV kademelerinin tamamında gezindim. 600 mV kademesine getirdim. Sonuç? Hala çalışıyor. Zaten çalışmasını da bekliyordum. Eğer akım kademesinde şebekeye takarsan da içindeki sigorta atar, sigorta masrafı çıkar sana.

Ha, kesinlikle tavsiye etmediğim 50 liralık DT-830D için birşey söyleyemeyeceğim. Zaten kendisini multimetre olarak da kabul etmiyorum :)
Yaptığınız testler için teşekkür ederim. O zaman UT89XD ya da UT89X alıyorum ve UT60EU ile arasındaki farka da iğne uçlu prob istiyordum onu alırım

Yaptığınız testler için teşekkür ederim. Ozaman UT89XD ya da UT89X alıyorum ve UT60EU ile arasındaki farka da işime yarayacak malzemeler alırım.

Önerilen cihazlar arasındaki farkları incele. Anlamadığın farklar hakkında spesifik soru sor. "İkisi arasında ne farklar var?" diye sorma, kimse sana kocaman bir fark listesi hazırlayıp farkların da tek tek açıklamasını yapmaz. Sen hazırla o listeyi, sonra da farkların üzerinden sen geç. Anlamadığın bir fark varsa onu sor.

Yaptığınız testler için teşekkür ederim. O zaman UT89XD ya da UT89X alıyorum ve UT60EU ile arasındaki farka da iğne uçlu prob istiyordum onu alırım
Kutu içeriğine dahil olan prob rahatlıkla işini görür. Bütçen yetiyorsa bence daha iyi bir multimetre ya da aşağıdaki gibi (LCR-T4) bir yardımcı cihaz al. Söktüğün malzemelerden mümkün olduğunca emin olmak isteyeceksin.

Kutu içeriğine dahil olan prob rahatlıkla işini görür. Bütçen yetiyorsa bence daha iyi bir multimetre ya da aşağıdaki gibi (LCR-T4) bir yardımcı cihaz al. Söktüğün malzemelerden mümkün olduğunca emin olmak isteyeceksin.

Maksimum bütçem 800TL . Önerdiğiniz yardımcı cihazı daha sonra almak için favorilerime ekliyorum.

DT-830D için birşey söyleyemeyeceğim
İbreyi 180 derece ters görmüşüm 220 voltu direnç kademesine verdim.
İlk multimetrem sizlere ömür ekran kafasına göre bir şeyler ölçüyor.
Genel olarak çöp diyebiliriz boş yatıyor.

@taydin abi işkence testin için ayrıca çok teşekkür ederim içim daha rahat artık :D

https://kutuphane.uskudar.bel.tr/yordam/?p=1&dil=3&q=&fq[]=kunyeYazar_str:"Nührmann,%20Dieter"&demirbas=BOOK2011012010295296905969
Kitap_202012041914035577062.jpg

Son düzenleme:
Önerileriniz için teşekkür ederim bu kitabı özellikle ilk kitabı okumam şart sanırım :katil2:. Bu kitapları okuduktan sonra elimde bulunan bu kitaptan da devreleri öğrenirsem iyi olacak. (Tabi ki ilk devre okumasını öğrenmem gerekiyor:facepalm1:)

WhatsApp Image 2023-06-07 at 22.30.18.jpeg

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back