UPC1228 Kaliteli Mikrofon Preamp yapımı

Yalnız şemayı biraz abzürt çizmişsin sinyal akışı çok belli olmuyor :D Şema çizerken en güzel yol VCC yi ayrı ayrı portlar şeklinde nerede gerekiyorsa oraya vermek. Şaseyi de gene ayrı ayrı şase sembolleri ile nerede gerekiyorsa oraya vermek. Gene VCC yukarıda şase aşağıda olacak. Senin yaptığın gibi VCC yi ve şaseyi her yere uğrayan tek bir tel yaptın mı şema karışıyor.

Bir de sinyal akışı soldan sağa olmalı. Giriş solda çıkış sağda.

UPC nin datasheet'indeki örnek şema ile karşılaştırayım ona göre bakalım.

Şema sanki aşağıdaki gibi.

1582139116418.png

Eğer bu şemaya göre gidersek, mikrofon giriş konnektörü (Stereo 6.3 mm TRS) ve diğer komponentleri tamamını tenekenin içine almak lazım. Aslında çıkış kuplaj kondansatörleri C6 ve C12 nin teneke içinde olmasına gerek yok. Aynı şekilde beslemedeki RC filtre R5 ve C13 de tenekenin altında olmasına gerek yok. Ama zorla bunları dışarı almanın da bir anlamı yok.

Senin devre tam olarak bu devre değil. Muhtemelen sen yanlış çizdin.

Bu datasheet'teki devre de tam olarak simetrik değil. Datasheet hatası olabilir. R1 ve R5, C6 ve C12 nin aynı olması beklenir.

Senin devre tam olarak bu devre değil. Muhtemelen sen yanlış çizdin.

Bu datasheet'teki devre de tam olarak simetrik değil. Datasheet hatası olabilir. R1 ve R5, C6 ve C12 nin aynı olması beklenir.
Abi o datasheet çift çıkış. Bizimki tek çıkış. Bende yamyam abiyi bulamayınca o şemaya baktım ama bizdeki ile aynı değil.
Bu tasarımı hiç kurcalamadan pcb ye bassam kondenser mic ile çalışıyor. Ama biz oldukça sessiz ve 2 ayrı mic de (Piezo ve Dinamik) daha deneyeceğimiz için deney tadında gidiyorduk. Bu tasarımda tek yapmamız gereken, elimizdeki kutuya göre tasarımı şekillendirmek ve teneke altına sığacak kadar ihtiyaç olan elemanları birleştirme. Ground Plane Yaparız O Kolay.

Abi o datasheet çift çıkış. Bizimki tek çıkış. Bende yamyam abiyi bulamayınca o şemaya baktım ama bizdeki ile aynı değil.
Bu tasarımı hiç kurcalamadan pcb ye bassam kondenser mic ile çalışıyor. Ama biz oldukça sessiz ve 2 ayrı mic de (Piezo ve Dinamik) daha deneyeceğimiz için deney tadında gidiyorduk. Bu tasarımda tek yapmamız gereken, elimizdeki kutuya göre tasarımı şekillendirmek ve teneke altına sığacak kadar ihtiyaç olan elemanları birleştirme. Ground Plane Yaparız O Kolay.

Mono preamp istiyorsan stereo preamp entegresi niye kullanıyorsun? :cheeky2:

Bir de belli bir şemaya göre gitmek lazım. Yoksa devrenin gösterdiği davranışına göre nasıl yorum yapacağız? Muhtemelen sendeki şema datasheet'teki stereo preamp'ın bir yarısı.

Mevcut tasarıma göre gidersen onun şeması belli değil. Çalışsın yeter, nasıl çalıştığı önemli değil diyorsan, aynen Yamyam abinin yaptığı gibi yap. Ama çalışmazsa, veya nasıl çalıştığını öğrenmek istiyorsan o zaman şema olması lazım ki ona göre fikir yürütelim :)

Bir de şunu belirteyim: Bu preamp ile oldukça sessiz, üst seviye kalite bekliyorsan hayal kırıklığına uğrarsın. Özellikle mikrofonun kablosu uzun ise bu preamp ile mutlaka 50 Hz şebeke vınıltısı duyarsın. Oldukça sessiz istiyorsan balanslı girişli preamp şart.

Mono preamp istiyorsan stereo preamp entegresi niye kullanıyorsun? :cheeky2:

Bir de belli bir şemaya göre gitmek lazım. Yoksa devrenin gösterdiği devrenin davranışına göre nasıl yorum yapacağız? Muhtemelen sendeki şema datasheet'teki stereo preamp'ın bir yarısı.

Mevcut tasarıma göre gidersen onun şeması belli değil. Çalışsın yeter, nasıl çalıştığı önemli değil diyorsan, aynen Yamyam abinin yaptığı gibi yap. Ama çalışmazsa, veya nasıl çalıştığını öğrenmek istiyorsan o zaman şema olması lazım ki ona göre fikir yürütelim :)
Yamyam abi bunu bir şekilde Bridge yapmış. PSSR değeri de oldukça düşük olduğu ve tek besleme olduğu için bunu seçtim demişti.
Bir kaç gün bekleyelim bakalım yamyam abi gelmezse yeni bir konu açar birlikte sıfırdan bir tasarım yaparız.
Hatta aklım da şöyle bir şey var. Bir tane giriş jack'ı koyarız. Arkasına 3 kanallı bir switch koyarız ve taktığımız mikrofona göre switch'i çekip ilgili devreye yönlendiririz. Tahminime göre mic leri kazancına göre devreye bağlıyoruz.
Örnek;
Kondenser taktıysak switch'i 1k lık dirence çekeriz, Piezo taktıysak onun empedansına göre 2k lık dirence çekeriz veya dinamik mic taktıysak 3k lık dirence çekeriz gibi. Sanırım devrenin geri kalanı uyum sağlar. Tabi bunlar benim acemice tahminlerim. O şekilde olmayabilir de. :)
Hatta abi sen bana örnek bir entegre, şema verirsen ben bir yandan ona da başlarım. Boş bekleyeceğime tasarım yaparım. Şöyle dediğin gibi balanslı, kaliteli bir preamp yapalım birlikte.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,477
Son üye
krmz

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back