USB - TTL Dönüştürücü Seçimi

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Arduino Pro Mini programlamak için için bir tane USB - TTL Dönüştürücü alacağım.
Gözüme şunu kestirdim ama jumper kablo ile uğraşmak istemediğim için kablolu olandan almak istiyorum.
Screenshot_20210701-134204.jpg

Kafama takıldı bunun içinde çevirici var değil mi? Dümdüz dört kablodan ibaret değil yani?
Screenshot_20210701-134239.jpg

Bazı cihazlar üzerinde ch340 tarzı çeviriciler zaten var ya, o yüzden ikilemde kaldım. Acaba bu dümdüz kablo da, kart üzerindeki çipimi kullanıyor diye düşündüm.

Kablo olanın USB soketın içinde preslenmiş devre var.

Üst resimdekini kullanıyorum sıkıntısız çalışıyor.kablolu olan da DTR Pini yok programlamak için o pin de gerekli diye hatırlıyorum

Bence de üstteki daha kullanışlı. İçindeki devrenin meydanda olması iyi birşey :)

Bende üsttekini almaya karar verdim. Elektronikçiye gittim 33₺ dedi. Netten alacağım.

bende şundan var...

1625147276412.png

yazılım atmayı hiç denemedim. Lazım olur diye aldım duruyor kenarda..

Merhaba,
Ben USB TTL dönüştürücü olarak(patates olamamasına dikkat) FT232RL kullanmaktayım ve de baskı devresini kendim yaptım. (çin de bastırmıştım) Daha sonraları JDY40 RF kitini de monte ederek bordları PC'den bağımsız kıldım. Yani Haberleşmeyi tamamen RF olarak yapmaktayım. Bu yazdıklarımı, ilgisi olan arkadaşlar ile detaylı paylaşabilirim. Forumda yeni olduğum için prosedür ve disiplin hakkında da çok bilgim yok. Not: ikinci videonun ilk 08 saniyesinde son kullanmakta olduğum FT232RL+JDY40 kutulu halini görmektesiniz.

Son düzenleme:
Forumda yeni olduğum için prosedür ve disiplin hakkında da çok bilgim yok.
@kudretuzuner foruma hoşgeldin.

Ülkemiz yasalarına uygun ve hakaret içermediği sürece, özgürüz. Bu çerçevede kaldığın sürece prosedür ve disiplini sen belirliyorsun.

Tercihen, dış hizmetler yerine (resim, dosya vb) kaynakları kendi sitemizde barındırmak isteriz. Bunun da tek sebebi o hizmet durur ya da değişse kaynaklar kaybolup konuların bütünlüğü bozulmasın. Bu tercihimiz dahil, uyup uymamak gene de sana bağlı... :D

@kudretuzuner foruma hoşgeldin.

Ülkemiz yasalarına uygun ve hakaret içermediği sürece, özgürüz. Bu çerçevede kaldığın sürece prosedür ve disiplini sen belirliyorsun.

Tercihen, dış hizmetler yerine (resim, dosya vb) kaynakları kendi sitemizde barındırmak isteriz. Bunun da tek sebebi o hizmet durur ya da değişse kaynaklar kaybolup konuların bütünlüğü bozulmasın. Bu tercihimiz dahil, uyup uymamak gene de sana bağlı... :D
Merhaba, yanıtınız için teşekkür ederim. Ayrıca"(resim, dosya vb) kaynakları kendi sitemizde barındırmak isteriz." yazınızdan cesaret alarak facebook ta bulunan gurubumdaki tüm kaynakları da paylaşmak isterim. Özellikle yabancı sitelerden link vererek çok kaynak paylaştım.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back