UT139C multimetre arıza

Sinan m

Üye
Merhaba bende maalesef ut 139c sahibi problem yasayanlardan biriyim. Cihazi hepsiburada dan aldım gerekirse firma isminide verebilirim sorun akülü arabanın aküsünü ölçerken cihaz sapıttı sigortası atmıştır dedim sigorta atmış telle geçici denedim düzelecek mi diye ekranda yazı var ama herhangi bir tepki yok üstelik ekranın daha önce sökülmüş olduğunu farkettim lehimlerden bariz belli bana tamir görmüş cihazı satmislar.

766
IMG_20190716_184929.jpg

Eğer cihaz DC/AC akım kademesinde iken akünün uçlarına değdirdiysen çok yüksek bir akım aktığından dolayı içindeki sigorta atmıştır. Ama sigortayı değiştirince tekrar çalışması lazımdı.

Kartın diyer yüzünün de resimlerini koyabilir misin? Sigorta görünmüyor bu resimlerde.

Bunun dışında birçok cihazda, üretim sırasında manuel olarak lehimlenen parçalar oluyor. Mesela fırına girmeye müsait değildir veya otomatik "pick and place" robotunun başedemediği bazı komponentler, üretim sırasında bir teknisyen tarafından manuel olarak lehimlenir. PCB üzerinde bu şekilde flux olan lehimlemeler gördüğünde, bundan hemen "tamir edildi" sonucu çıkarılamaz.

Ama tabi lehim işçiliği çok berbat ise, bu durumda cihaza müdahale edilmiş olabilir.

Alttaki 10 a yazan sigorta atık üstteki sağlam
Olayin esası aküyü demek için 12 volt ampul bağladım sonrasında akımı ölçmek için probları com ve A uçlarına taktım amacım ampülden geçen akımı bulmaktı probları ampule seri bağlayıp ölçmekti ama hiç tepki vermedi sonuçta arada ampul var tehlikeli bir durum yoktu

Tamam. O atık sigortanın yerine şimdilik bir kısa devre tel koyabilirsin.

Dirençlerde bir arıza olma ihtimali çok çok düşük. Onun yerine sigortaya yakın olan diyot ve transistörlerin sağlamlık kontrolünü yapabilirsin. Aşağıda işaretlenen alanlardaki diyot ve transistörleri ölç. Eğer onlardan birisi arızalı ise o zaman kolayca arıza giderilebilir.

kart.jpg

Eğer diyot ve transistörlerde sorun yoksa o zaman asıl ölçümü yapan entegre ve onun çevre elemanlarına bakmak lazım. Bunlar da sanırım LCD display'in altında, müdahale edilebilir mi bakman lazım. Eğer LCD display aşamasına gelirsen, orasını açtıktan sonra gene ayrıntılı resimlerini atarsın, muhtemel arızalı şeyleri tespit etmeye çalışırız.

Eğer diyot ve transistörlerde sorun yoksa o zaman asıl ölçümü yapan entegre ve onun çevre elemanlarına bakmak lazım. Bunlar da sanırım LCD display'in altında, müdahale edilebilir mi bakman lazım. Eğer LCD display aşamasına gelirsen, orasını açtıktan sonra gene ayrıntılı resimlerini atarsın, muhtemel arızalı şeyleri tespit etmeye çalışırız.
Sağ taraftaki cevirdigin diyotlari ölçüm ortadakilere bakmadım sadece garantiye gönderirim diye yardımın için çok teşekkürler

Sağ taraftaki cevirdigin diyotlari ölçüm ortadakilere bakmadım sadece garantiye gönderirim diye yardımın için çok teşekkürler
Garanti için de faturayi bulamadım faturayi satıcıdan tekrar istedim gonderirlerse tekrar değerlendirme yapicam ne yapabilirim tekrar size danisirim

Tamam, eğer hala garantisi varsa en iyi çözüm yolu o. Senin kullanım şeklinin bir arızaya sebebiyet vermemesi lazımdı. Sadece aşırı akımdan dolayı sigorta atar, o kadar.

Bende UNI-T UT139C ölçü aletini timur abinin inceleme videosun'dan sonra kartal otomasyon dan sipariş verdim.Cihazda herhangi bir sıkıntı yok.Sağlam mı diye bir kaç ölçüm yaptım ve kutusuna koyup kaldırdım kullanmak için. Çan atıyorum ama iş güç den fırsat bulup'da oyuncağımla oynuyamıyorumDaha ayarlı güç kaynağı projem de var ama bir kaç eksik parça kaldı.Çinden gelicek ürünler var onlarda gelsinde bir an önce işi koyulayım.

Bende UNI-T UT139C ölçü aletini timur abinin inceleme videosun'dan sonra kartal otomasyon dan sipariş verdim.Cihazda herhangi bir sıkıntı yok.Sağlam mı diye bir kaç ölçüm yaptım ve kutusuna koyup kaldırdım kullanmak için. Çan atıyorum ama iş güç den fırsat bulup'da oyuncağımla oynuyamıyorumDaha ayarlı güç kaynağı projem de var ama bir kaç eksik parça kaldı.Çinden gelicek ürünler var onlarda gelsinde bir an önce işi koyulayım.

Lineer olan güç kaynağını mı yapıyorsun yoksa SMPS olanı mı?

Lineer olan güç kaynağını mı yapıyorsun yoksa SMPS olanı mı?
Tavsiyeniz üzerine lineer olanı yapıcam abi.İki kanal yapmayı düşünüyorum o yüzden proje biraz geçikti. Altınkaya dan kutu da aldım şimdi sadece çinden gelicek ürünleri bekliyorum.

Tamam. O atık sigortanın yerine şimdilik bir kısa devre tel koyabilirsin.

Dirençlerde bir arıza olma ihtimali çok çok düşük. Onun yerine sigortaya yakın olan diyot ve transistörlerin sağlamlık kontrolünü yapabilirsin. Aşağıda işaretlenen alanlardaki diyot ve transistörleri ölç. Eğer onlardan birisi arızalı ise o zaman kolayca arıza giderilebilir.

769 eklentisine bak

Cihazi söktüm garanti işi geçti artık ekranında söktüm iki tane bozuk direnç buldum biri tepede en solda diğeri ekranın altında üzerinde 01f yazan direnç 1 om taktım yerine otekide aynı 01f yazıyor onunda değiştirdim lakin değişiklik yok sizin işaret ettiginiz yerdeki transistorleri sökerek ölçüm sağlam görünüyor ama zener in yanındaki d7 ve d8 kodlu parçaları tanıyamadım üzerinde C3 yazısı var sol bacak pozitif yukarıdaki bacağa tutunca 612 sağdaki bacağa tutunca 1200 li rakamlar çıkıyor söktüm sizden mesaj bekliyorum

LCD ekranın altının resmini de koy ve oradaki 01F lerin hangileri olduğunu da belirt.

C3 muhtemelen iki tane hızlı zener diyot barındırıyor. Girişi aşırı voltajlara karşı koruma için olabilir. Ortak uç D7 yazan yer olmak üzere onu iki diyot olarak ölçebilir misin?

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back