Uygun el aleti kullanmanın önemi

slewrate

Aktif Üye
Bugün bir kabinet içerisinde kablo bağını maket bıçağı kesmeye çalışıyordum. Yanımda yan keski yoktu, pensede bu iş için uygun değildi. Dar bir alanda çalışıyordum.

Bu esnada kabloyu kesmeyeyim derken elimi maket bıçağı kesti. (Elime girdi daha doğrusu)

Kanı temizleyip yara bandı ile kapatmaya çalışırken kendimi kötü hissetmeye başladım oturdum. Gözlerim karardı. Bayılacak gibi oldum. Terlemeye başladım. Su ve şekerli çay içmek durumunda kaldım. Tahmini 5-6 dakika sonra geçti.

Daha önce iç böyle olmamıştım. Elimde yaklaşık 1,5cm lik kesik var. Zonklama ve hava almadığı sürece acıma yok.

Bu gibi durumlarda yapılabilecek tavsiyeniz var mı? Veya sizin yaşadığınız olay.

Gözlerim karardı. Bayılacak gibi oldum.

Ani tansiyon düşmesi o. Bende de oldu bir kere, ama neyseki zaten doktor koltuğunda idim. Hemşireler koltuğu ful arkaya yatırdı ve kafam aşağı geldi. Hemen normale döndüm.

Geçmiş olsun. Dikişlik bir durum yok inşallah.

Teşekkürler.

Yara kapandı ama sanırım dikişlik bir durum yok. Hafif bir açıklık var, pek hareket ettirmiyorum o kısmı.
Zamanla kapanır diye düşünüyorum.

İlkyardım malzemesinin işyerinde bulunması da çok önemliymiş onu anladım. Bizde yoktu çekmecemde yara bandı vardı o ayrı mesela ama.

Sizi sizden başka anlayanda olmuyor iş yetişsin diye acele etmemek lazım.

Doktora görünüp tetenoz aşısı olmanda fayda var. Tetenozun ilk belirtileri çene kaslarında spazm, baş ağrısı, ani ve istemsiz kas kasılmaları, bütün vücutta ağrılı kas sertliği, yutkunma sorunları, nöbetler, ateş ve terleme, yüksek kan basıncı ve kalp atışında hızlanma görülür.
Belki hepsi birden olmamıştır ama yine görünmeli aşı vurulması gerekiyorsa vurulmalısın.
Bildiğim kadarıyla 24 saatten sonra aşı fayda etmiyor, o yüzden acile gidip gerekli müdehaleleri yaptırmalısın.
yarayı da yara bandı ile düz kapatmamalısın, tentürdiyot yoksa alkol ile temizleyebilirsin enfeksiyon oluşmaması için. Kestiğin yer biraz derindeyse ve enfeksiyon oluşursa kana karışma riski de var ki bu ölümcül bişeydir.
Bişey olmaz diyip geçiştirmeyin, en yakın sağlık kuruluşuna gidiniz.

Bugün bir kabinet içerisinde kablo bağını maket bıçağı kesmeye çalışıyordum. Yanımda yan keski yoktu, pensede bu iş için uygun değildi. Dar bir alanda çalışıyordum.

Bu esnada kabloyu kesmeyeyim derken elimi maket bıçağı kesti. (Elime girdi daha doğrusu)

Kanı temizleyip yara bandı ile kapatmaya çalışırken kendimi kötü hissetmeye başladım oturdum. Gözlerim karardı. Bayılacak gibi oldum. Terlemeye başladım. Su ve şekerli çay içmek durumunda kaldım. Tahmini 5-6 dakika sonra geçti.

Daha önce iç böyle olmamıştım. Elimde yaklaşık 1,5cm lik kesik var. Zonklama ve hava almadığı sürece acıma yok.

Bu gibi durumlarda yapılabilecek tavsiyeniz var mı? Veya sizin yaşadığınız olay.
Uygun işe uygun alet kullanmak en doğrusu ama bazen hepimiz benzer şeyler yapıyoruz. Tavsiye olarak bu tarz bir durumda maket bıçağını geriye çekerek açıkta sadece 1-2mm bıçak bırakın ve bıcağı kilitleyin. Bir aksilik olsa bile en fazla 1-2mm zarar verecektir. Bende aşağıdaki modelden var kilit mekanizması başarılı...
1680370341366.png

ben bundan 1 yıl önce kadar biraz büyük bir hırdavat marketinden canavar taşı, testere ucu vs. alırken indiirmde bosch iş eldiveni gördüm kullan at tipte değil uzun vadeli kullanım için yapıldığı belliydi alayım dedim fiyatıda makul geldi kullan atlardan 5 tane alaccağıma 1 tane bosch alayım dedim.

hem hissiyatı çok azaltmıyor hemde her türlü kesimden koruyor eli sıkı sardığı için matkapla çalışırken nispeten rahat ediyorsunuz matkap ucuyla yine de matkap dönerken ucuyla çok temasınız olmasın.

kaç kere falçata kaçırdım sac taşıdım, yeni kesilmiş cam taşıdım hiçbirşey olmadı ne elime ne eldivenime.

linki bulursam ekleyeceğim.
aldığımdan beri fiyatı 5 katına çıkmış ;

LİNK

Göz kararması ve tansiyon düşmesi anlık psikoloji gereği bence de.

Eskiden beri kan alınırken direkt damarım görünür tak diye alırlar bende mal mal tüpe kan doluşunu izlerdim.
Bir keresinde hemşire kola band sarmadı ben de önemsemedim zaten görünüyor diye yapmadı normaldir herhalde dedim.
4 tüp kan alacak kadın kan yavaş geliyor diye 8-10 kere tüp değiştirdi.
Sonra bandı takmadığını fark etti onu taktı bunu taktı, iş bitti sonunda.
Kolidorda ilk defa gözüm karardı bayılıp gidiyordum.
Meyve suyuyla kurtardım. Yoksa 5 tüp aldıkları da oldu öyle bir hissiyat yaşamadım.
Hala kan tutmaz beni elim kanasa falan.
Başkasının kanı hele hiç ama kan alırlarken tüpe yani bolca görünen kendi kanıma asla bakamıyorum o günden beri.

O anki psikolojiyle kötü bir durum olduğuna ve yanlış gidişata kendimizi şartlandırıyoruz.
Sonrası malum...

Eskiden beri kan alınırken direkt damarım görünür tak diye alırlar bende mal mal tüpe kan doluşunu izlerdim.
Bir keresinde hemşire kola band sarmadı ben de önemsemedim zaten görünüyor diye yapmadı normaldir herhalde dedim.
Meyve suyuyla kurtardım. Yoksa 5 tüp aldıkları da oldu öyle bir hissiyat yaşamadım.
Başkasının kanı hele hiç ama kan alırlarken tüpe yani bolca görünen kendi kanıma asla bakamıyorum o günden beri.

O anki psikolojiyle kötü bir durum olduğuna ve yanlış gidişata kendimizi şartlandırıyoruz.
Sonrası malum...

Sonrası malum...
1 ay önce falan deprem olduğunda kızılaya kan vermeye gittim tahminim 2-2.5 litre kan aldılar en ufak göz kararması baygınlık hissi olmadı hatta kan verdikten 1 saat sonra falan daha enerjik hissetmeye başladım.

staja başlarken sağlık raporu istediler gittim hastahaneye benim yaşlarımda bir hemşire aldı kan, kolumu kaldıracak halim yok kaldım oturduğum yerde dünyanın rengi soldu. Su içtim, bisküvi vs. verdiler öyle kendime geldim.

neden oluyor bilmiyorum psikolojik sanırım.

1 ay önce falan deprem olduğunda kızılaya kan vermeye gittim tahminim 2-2.5 litre kan aldılar en ufak göz kararması baygınlık hissi olmadı hatta kan verdikten 1 saat sonra falan daha enerjik hissetmeye başladım.

staja başlarken sağlık raporu istediler gittim hastahaneye benim yaşlarımda bir hemşire aldı kan, kolumu kaldıracak halim yok kaldım oturduğum yerde dünyanın rengi soldu. Su içtim, bisküvi vs. verdiler öyle kendime geldim.

neden oluyor bilmiyorum psikolojik sanırım.
Aldıkları kan 450ml. Zaten 700ml yada biraz daha fazlasını almaya kalksalar ilk başta şok, sonra bilinç kaybına, sonra düşük tansiondan komaya girme durumu var. @DrFreeman bu işi daha iyi bilir ama Kızılay bir ünite(450ml) fazla kan almıyor.

Kan verme konusunda diğer dediklerine katılıyorum. İnsanı rahatlatıyor.
Tahlil için verdiğin kanda yaşadığın duurm psikolojik olabilir ama araştırmakta fayda var yinede.

Aldıkları kan 450ml. Zaten 700ml yada biraz daha fazlasını almaya kalksalar ilk başta şok, sonra bilinç kaybına, sonra düşük tansiondan komaya girme durumu var. @DrFreeman bu işi daha iyi bilir ama Kızılay bir ünite(450ml) fazla kan almıyor.

Kan verme konusunda diğer dediklerine katılıyorum. İnsanı rahatlatıyor.
Tahlil için verdiğin kanda yaşadığın duurm psikolojik olabilir ama araştırmakta fayda var yinede.
Abi kocaman plastik bir kap doldu gözüme 2 litre gibi gözüktü.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back