Uzaktan Kumandaya Harici Anten Bağlamak

Normal çalışma koşulları maksimum 3.6V diyor. 4.6 olan ise stres testi altında maksimum voltaj diye tarif edilmiş ve özellikle de normal çalışma koşulları değildir diye not yazılmış altına. Dolayısıyla 3.6V civarıonı geçmemekte fayda var.

Ben diyot seçeneğini daha önce ESP8266 için çok benzer bir iş için kullanmıştım. Nadir kullanılacak pilli bir projeydi. LDO voltaj varken kendisi de sürekli bir tüketim yaptığından pil ömrü için mantıklı olmuyordu.

Diyot çözümü pratik oluyor ama iki dezavantajı var.
1- Pilin ömrünün alt kısmını kullanamayabiliyorsunuz. ESP8266 2.7V civarına kadar stabil çalışabiliyor. O yüzden pil gerilimi 3.3V civarına inene kadar kullanmama izin veriyordu. Benim için çok sorun olmadı. Zaten daha fazla deşarj etmemekte fayda var. Sizde de min 1.8V diyor. Dolayısıyla sizin için de problem olmaz diye düşünüyorum.
2- Diyot üzerinde de voltaj düşümünde bir miktar enerji ısıya dönüşüyor ama bu da kullanım esnasında geçerli olduğundan görmezden gelinebilir diye düşünüyorum.
Burada pil ömrü çok önemli değil hocam. Zaten sürekli şebeke ile çalışacak, enerji kesilince pille devam edecek. Pil kapasitesinin tamamını kullanmasına da gerek yok. Ayrıca aşırı deşarj koruması da mevcut. Verimlilik te önemli değil çünkü zaten 50-60 ma akım çekilecek.

Tp4056 pili 4.1-4.2v arası tutuyor. 4.2 desek, 0.5 de diyot desek 3.7v. 2 diyot kullansam o zaman da pil 3.6 ya düşünce kullanılmaz hale geliyor ve pilin anlamı kalmıyor. O yüzden tek diyotla 3.7 volt olması lazım. Yada ldo regülatör.
Acaba mcu 3.7 volt ile ne kadar strese girer. Takıldığım yer burası.

Peki şöyle bir fikrim var. Madem tüketim çok dert değil, diyottan sonra da küçük bir dirençle voltajı biraz daha düşürseniz, çekilen akım aşağı yukarı bellidir. 0.2V düşürecek bir direnç koysak araya? Aslında lineer regülatör de bunu yapmıyor mu?

Peki şöyle bir fikrim var. Madem tüketim çok dert değil, diyottan sonra da küçük bir dirençle voltajı biraz daha düşürseniz, çekilen akım aşağı yukarı bellidir. 0.2V düşürecek bir direnç koysak araya? Aslında lineer regülatör de bunu yapmıyor mu?
Çekilen akım sabit olsaydı keşke. Regülatör gibi adaptif olmasına gerek kalmadan dediğiniz olurdu.
Kumandanın düğmesine basılmazken akım çekilmiyor belki micro amper seviyesinde. Voltajı butona basılıp akım çekildiği ana göre ayarlasak butonu bırakınca voltaj yükselecek. Basılmazken ki haline göre ayarlasak bu sefer de butona basılınca gerilim çökecek.

Haklısınız. Peki işlemcinin kendisi tek başına ne kadar tüketiyor bilebiliyor muyuz?
O çok değişmiyordur muhtemelen düğmeye basılmasına göre.
Onun besleme yoluna eklesek bu küçük direnci ?

Haklısınız. Peki işlemcinin kendisi tek başına ne kadar tüketiyor bilebiliyor muyuz?
O çok değişmiyordur muhtemelen düğmeye basılmasına göre.
Onun besleme yoluna eklesek bu küçük direnci ?
Onu bilmiyorum hocam. Mcu haricinde rf devresinde 3 tansistör var. Muhtemelen akımın çoğunu onlar çekiyor. Dediğinizi anladım entegreyi atıyorum 2 volta sınırlasak belki kumanda 5 voltla bile rahat çalışacak. resimde büyük görünüyor. Dirençler 603'ten bile küçük. Müdahale edebilir miyim bilmiyorum ama yarın bi bakıyım buna.

Şimdi mcu diyor ki 1.8v ile 3.6v arası çalışırım sıkıntı olmaz. Ha, 4.6 voltu görünce de bozulmam fakat sürekli 4.6 da çalışmamı da bekleme. Ben de diyorum ki 3.7 voltla çalış o zaman.
Olmazsa Yarın mcuyla sıkı bir pazarlık yapacam.
s-6b7c40160608981e0230fcd79cef8270d68c31b9.gif

Bence En düşük akımı ölçmelisin. Sonra kullanıcağın diyot ile bu akımı test ederek gerilim düşümünü kontrol ettikten sonra kullanabilirsin. Ben yinede diyot işine pek güvenmem ..

Bence En düşük akımı ölçmelisin. Sonra kullanıcağın diyot ile bu akımı test ederek gerilim düşümünü kontrol ettikten sonra kullanabilirsin. Ben yinede diyot işine pek güvenmem ..
diyot çıkışına küçük bir yük verip denedim. çok küçük yükte bile ölçü aletinin ölçtüğü fv değerine yaklaşıp sabitleniyor. zaten bir led bağlayacaktım onu diyottan sonra bağlarım.
zener ve transistörü deneyeceğim.

Onu bilmiyorum hocam. Mcu haricinde rf devresinde 3 tansistör var. Muhtemelen akımın çoğunu onlar çekiyor. Dediğinizi anladım entegreyi atıyorum 2 volta sınırlasak belki kumanda 5 voltla bile rahat çalışacak. resimde büyük görünüyor. Dirençler 603'ten bile küçük. Müdahale edebilir miyim bilmiyorum ama yarın bi bakıyım buna.
Trace'i kesip direnç koymak daha kolay olabilir. Zener de mantıklı bir çözüm.

Elimdeki ams1117-3.3v regülatörü denedim.
Giriş ve çıkış voltajları şöyle;

İn out
4.2 - 3.23
4.0 - 3.04
3.8 - 2.85
3.5- 2.55
3.2- 2.26
3.0- 2.08 (kumanda artık çalışmıyor)
Aslında bu işimi görüyor.

Başka bir iş için yerel elektronik dükkanına gittim orada LDO LF33CV regülatörü varmış hemen aldım. Öncesinde Olmayacağını düşünüp hiç sormamıştım bile:kizgin3:
Bunun giriş ve çıkış değerleri;

İn out
4.2- 3.28
4.0- 3.28
3.8- 3.28
3.5 - 3.28
3.2- 3.1
3.0- 2.95

Sorun kökten çözülmüş oldu.

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back