Vakumu dengeli dağıtmak

frekans50

Aktif Üye
Masaüstü smd dizgi makinesi kullanıyorum. Yaklaşık 0.5 cm iç çapı olan bir hortum ile vakum yapılıyor. Ucunda iki adet nozul var. Anahtarlama düzeneği ile tek veya çift olarak vakum yapılıyor. Çift olarak düşünürsek bir nozul ucu açıksa diğerinin vakum azalmış oluyor. iyi tutmuyor. Büyük parçalar için sorun oluyor.

Tek nozul kullanılacak şekilde ayar yapılırsa sorun kalmıyor. Fakat hız yavaşlıyor.

Gelen hortum üzerine balon veya gaz odacığı gibi bir şey eklesem sorun çözülebilir mi?

Her iki nozula giden boru hattina birer selonoid valf eklesen software eklentisi yapabilirmisin?

Tek nozulda neden hiz dusuyor?

Tek nozul kullanılırsa her defasında 1 adet parçayı alarak board üzerine götürüyor. Çift olursa 2 kat gibi hız farkı olur tek gidişte 2 parça taşır. Hız bu yüzden değişiyor. "Bu parçayı tek olarak taşı" şeklinde ayar mümkün.

Kendi selenoidi var. Hazır makinedir. Yazılım değişikliği yapamıyorum. Gömülü linux

Gelen hortum ikiye ayrılmış olarak düşünün. İki uç tıkalı. Birini açıyoruz diğerinin kuvveti azalıyor. Vakum değeri olarak 0..20 gibi bir sayı görünüyor
Bunu ayrıca ayar/ölçüm menüsünden sayısal olarak doğruladım. Nozul yerine parmak tıkadım. Diğeri açıkken çekim kuvveti azaldı

Son düzenleme:
Makinaya müdahale mümkün değil ise debisi daha yüksek bir vakum pompası kullanmak çözüm olur.

Sorunu şöyle ifade edebilirim: Ortası delik olan bir pipet ile gazoz içmeye çalışıyoruz. Ortadaki delik bir nozul.

Gelen hortumda sürekli vakum var. Bunu selenoid anahtarlayarak nozullardan birine veya ikisine veriyor. Belki pompanın performansı düşmüş veya tıkanmış olabilir. Çift hortum gelseydi iyi olacakmış. Paralel kablo çekmek gibi.

Merhaba,
Selenoidi değiştirmeniz mümkün mü?
Selenoiten emilen hava debisi iki hortuma da yetmiyor olabilir. Veya selenoidi açıp temizleyin debiyi engelleyen pislik olabilir diye düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
6,519
Üyeler
2,679
Son üye
eg3wie

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back