Varyak sarım ve hesabı

Bu sinus degil kare dalga. Fakat arkadasin denemek istedigi uygulamalar icin karedalga sinus cok da onemli olmamali.

Bu sinus degil kare dalga. Fakat arkadasin denemek istedigi uygulamalar icin karedalga sinus cok da onemli olmamali.
Verdigim isini kesin cozer diye eklemedim zaten, fikir olsun diye ekledim. Sayfa linki de var. Ayni sayfada bir kac tane de Pure Sine Wave Inverter semasi var. Hatta en sondaki 555'li olan inverter semasinda10K'lik bir pot "output Sine RMS adjust" olarak etiketlenmis.

Verdigim isini kesin cozer diye eklemedim zaten, fikir olsun diye ekledim. Sayfa linki de var. Ayni sayfada bir kac tane de Pure Sine Wave Inverter semasi var. Hatta en sondaki 555'li olan inverter semasinda10K'lik bir pot "output Sine RMS adjust" olarak etiketlenmis.
Evet bu çözer aslında benim de aklıma gelmişti sg3525 ile yapsam geri besleme de olur daha stabil çalışırdı ama mekanik yapmaya heveslendim.

Bir youtuber su devreyi 0-220V ayarlı guc kaynagi olarak paylasmis. Devreye ampul baglayip dimmer olarak kullaniyor. Peki biz ayni devrede mosfetin source'u ile 0v'u kisa devre etsek, lambayi da faz ile kopru arasina baglasak AC ayarli adaptor olarak calismaz mi?

220V ayarli guc kaynagi.jpg

Onune gelen devre tasarlarsa boyle olur. Filitre kapasitoru bile yok. Bu ayarli adaptorden akim asilabilirmisin?

10mA akim asilsan op basina koy.

Onune gelen devre tasarlarsa boyle olur. Filitre kapasitoru bile yok. Bu ayarli adaptorden akim asilabilirmisin?

10mA akim asilsan op basina koy.
Ben de onu soruyorum zaten, adam cikista nasil flamanli ampul calistiriyor diye. Eger ise yariyorsa bu konu icin bicilmis kaftan. @mehmetaliözdemir bana 50W bile yeter demsti. Gorunce o aklima geldi. Kapasitor olmamasi mosfet'i dc degil de pwm mantigiyla surmek icin sanirim. Kapasitor koysak surekli DC ile acik kalinca pert olur bence.

O videoda lambayi bir kac saniye kisik sekilde yaksin bakalim.

öncelikle MIN 350V'a dayanım gerilimine sahip mos lazım.
o pot minimum konumdayken çıkışa yük bağlıysa mosfete temas mümkün değil hatta mosfetin paketi dahi eriyebilir.

soğutma vs. problemleri çözsen bile mosfet devamlı açık olacaığından stresi yüksek olacaktır.
mosfetin sevdiği birşey değil bu durum.

IRF730 da ekledim alacagim malzemelerin arasina. 10 TL imis. 400V - 5,5A degerlerinde oldugu yaziyor. 250mA benim cekmeyi planladigim maksimum guc. Pasif ama buyuk CPU sogutucusu ekleyecegim. Bu deney icin yeterli gorunuyor. Yansa da pahali bir sey degil, bu deney icin deger. Hafta sonuna kadar gelmis olur.

Elimde iki tane 100W flamanli ampul var. Seri baglayip 50W yuk yapacagim. Once DC kisminda %20 gibi bir yukte, 10W olarak bir deneyeyim. Olcu aletinin isi probuyla da sicakligini kontrol ederim. 5 dakika calismayi basarirsa gucu arttirarak denerim. Ornegin 50W'a kadar cikip 15 dakika dayanmayi basarirsa deneyi basarili sayacagim. Bu defa ampulleri kopru diyotlardan once baglayarak denerim. Merak ettim ne olacak sonucu.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,926
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back