Varyak sarım ve hesabı

mehmetaliözdemir

Aktif Üye
0-250v düşük güçlü ayarlanabilen bir ac güç kaynağı yapmayı düşünüyorum. Bu işi önce Elimdeki toroid trafonun sekonderini yeniden sarıp bolca çıkış alarak yapacaktım. 1 tane komutatör ile 5'er volt adımlarla 50 kademe, başka bir komutatör ile 1 volt adımlarla 5 volt ayar yapacaktım. Böylece 0'dan 250 volta kadar1v çözünürlüğü olacaktı. Hatta 1x50 komutatör bile yaptım ama sonradan bir trafoda 60 tane uc çıkarmak saçma geldi. Bu yüzden varyak sarabilir miyim diye düşündüm fakat bir kaynak bulamadım. Elimde nüve var. Acaba sarım hesabını bilen var mı? Yoksa varyağı boş verip trafo üzerinden mi gitmeliyim?
komutatör bu.
20230901_135429.jpg

20230901_135611.jpg

Nüveler de bunlar. Tek veya ikisini üst üste kullanabilirim.
IMG_20230714_221919_N.jpg

IMG_20230714_221934_N.jpg

Son düzenleme:
Variyak hesaplamasinin klasik transformator hesabindan farki olmamasi lazim. Tek sorun transformatorun sekonderini tek kat sarimda halletmek gerekir.

Sekonderi sardiktan sonra tekerin yuruyecegi sekonder yuzeyini zimparalayacaksin o kadar.

Komutatorun o kadar kontagina sekonderden uc getirmek cok zahmetli olur. Variyak olarak devam etmelisin.

Bu ototransformator. Bunda primer ve sekonder tanimlamak dogru olmaz. Fakat illede isim vereceksek sag tarafa sekonder diyebilirsin.

Sen ototransformator degil primer ve sekonderi izole olan variak tasarlayacaksin. Labaratuvar calismasi icin bu daha mantikli. Aksi takdirde surekli carpilma riski altinda olursun.

Son düzenleme:
Bu ototransformator. Bunda primer ve sekonder tanimlamak dogru olmaz. Fakat illede isim vereceksek sag tarafa sekonder diyebilirsin.

Sen ototransformator degil primer ve sekonderi izole olan variak tasarlayacaksin.

Sekonderi mecbur tek kat saracağız. O zaman 250 volta ulaşamayız ki. 20-30 volt belki.
Hem dediğiniz gibi sararsak teller üzerinde gezinen fırça aynı anda 2-3 tele mecbur dokunacak. Bu teller kendi içinde kısa devre olmayacak mı?
Ben varyak ile ototransformatorü aynı şey zannediyordum.

Bir hesaplamayi deneyelim. Tek katta belki halledebiliriz.

Kisa devre durumu mecburen olacak, sorunu azaltmak icin karbon tekeri ya da fircayi olabildigince kucuk yapmak gerekecek.

Sekonderi mecbur tek kat saracağız. O zaman 250 volta ulaşamayız ki. 20-30 volt belki.
Hem dediğiniz gibi sararsak teller üzerinde gezinen fırça aynı anda 2-3 tele mecbur dokunacak. Bu teller kendi içinde kısa devre olmayacak mı?
Ben varyak ile ototransformatorü aynı şey zannediyordum.

Aslinda varyak izole de olabilir ototransformator tipinde de.

Hurdaliktan Grundig marka variak alincaya kadar hic izole varyakla karsilasmamistim.

Aslinda varyak izole de olabilir ototransformator tipinde de.

Hurdaliktan Grundig marka variak alincaya kadar hic izole varyakla karsilasmamistim.

Bunları içinde varyaktan sonra İzolasyon trafosu yok mu. Yani öyle izole değil mi?

Genelde varyaklar ototrafo oluyor ama imkan varsa izolasyonlu yapmak daha mantıklı.
Ben aşağıdaki gibi yaptım. Masamdaki çoklu prizler (ikiside izole, biri varyak tarafından ayarlı) doğrudan bunların çıkışına bağlı.

Nuvenizin

Dis capi 8 cm
Ic capi 5 cm
Kalinligi 1.5cm
Yukseklik 2.5 cm

Nuve kesiti 1.5x2.5=3.75cmkare

S=Karekok(P)=3.75 den P=14W

N=V*10^8/(4,44 x B x S x f )

f=50Hz
S=3.75cmkare
B=10000 Gauss
V=220v

N=2642 tur.

Cok fazla tur.

Elindeki 2 nuveyi ust uste koysak o zaman 28w ve 1321 tur cikar.

250v icin 250/220 * 1321 = 1500 sarim

Nuvenin ic capina iliskin cevre 5*3.14 =15.7 cm

15 cm alalim. 150/1500=0.1 mm

0.1mm capli telle 1500 tur sararsan nuveye tek kat sargi sarilmis oluyor.

Fakat 0.1mm capli telden akitabilecegin akim cok dusuk olur. Bu nuvelerle yoluna devam edeceksen 250 v sinirini dusurmen gerekiyor.

Ya da bu nuvelerden biraz daha bulup ust uste koymak gerekecek.

Nuvenizin

Dis capi 8 cm
Ic capi 5 cm
Kalinligi 1.5cm
Yukseklik 2.5 cm

Nuve kesiti 1.5x2.5=3.75cmkare

S=Karekok(P)=3.75 den P=14W

N=V*10^8/(4,44 x B x S x f )

f=50Hz
S=3.75cmkare
B=10000 Gauss
V=220v

N=2642 tur.

Cok fazla tur.

Elindeki 2 nuveyi ust uste koysak o zaman 28w ve 1321 tur cikar.

250v icin 250/220 * 1321 = 1500 sarim

Nuvenin ic capina iliskin cevre 5*3.14 =15.7 cm

15 cm alalim. 150/1500=0.1 mm

0.1mm capli telle 1500 tur sararsan nuveye tek kat sargi sarilmis oluyor.

Fakat 0.1mm capli telden akitabilecegin akim cok dusuk olur. Bu nuvelerle yoluna devam edeceksen 250 v sinirini dusurmen gerekiyor.

Ya da bu nuvelerden biraz daha bulup ust uste koymak gerekecek.
Teşekkür ederim.
Başka nüvem yok. Voltajı düşürünce de anlamını yitirmeye başlıyor. İşçiliği zor olsa da Bu durumda komutatör daha mantıklı geliyor. Zaten varyak işçiliği de epey var. Fırça mekanizması falan.
Yalnız ben hala fırçanın aynı anda temas edip kısa devre yapma sorununu nasıl çözmüşler merak ediyorum. 1 tur kendi içinde kısa devre yaparsa üzerinden yüksek akım geçecek. Anında eritir ince teli.

Size ne kadar guc gerekiyor? Belki de bir tane sinus inverter alip cikisini ayarli hale getirmek daha ekonomik bir cozum olabilir. Geri besleme degeri ya da giris voltaji degistirilerek cikistan istediginiz degeri alabilirsiniz boylece.

Size ne kadar guc gerekiyor? Belki de bir tane sinus inverter alip cikisini ayarli hale getirmek daha ekonomik bir cozum olabilir. Geri besleme degeri degistirilerek cikistan istediginiz voltaji alabilirsiniz boylece.
Bana yüksek güç gerekmiyor. 50w bile yeter.
Atıyorum mesela bir Varistörün kaç voltta iletime girdiğini test edeceğim veya bir led ampülün kaç voltta çalışmaya başladığı gibi muhtelif işler için.

Soyle basit bir devre var. 12V'tan sine wave 220V uretiyor. Bu devrenin calisma prensibi 50Hz ureterek Mosfetleri sira ile surmesi. Siz gerideki devreye dokunmadan sadece MOsfetlerin besleme gerilimini degistirirseniz cikista frekans ve dalga sekli degismeden voltaj degisir gibi geliyor. Ya da mosfetleri suren direnclerin yerine ayarli olanlari koyarak cozulebilir. Simule etmek lazim. Tabii kullanacaginiz mosfetlerin esik gerilimlerini dusuk tutarak minimum elde edeceginiz gerilimi dusurebilirsiniz. Yine 0-12V degil de 24V-220V seklinde yapilirsa sanirim daha hassas bir voltaj araligina da sahip olabilirsiniz. Yani oyle 1V gibi bir hassasiyeti yakalayabilir misiniz bilemem, ama oldukca basit ve ucuz sekilde variable voltage sinus AC kaynaginiz olur. Size bu kadar guclu mosfetlerde gerekmiyor. Sonucta istediginiz guc bu devredekinin onda biri. 12V - 2A ya da 24V - 1A ile surulebilecek mosfetlerle yapilabilir. Ayarli DC guc kaynaginiz oldugunu varsayiyorum.

inv1.gif

Edit : Devre sayfasinin linkini eklemeyi unutmusum.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back