VDD kapasitörleri

koray

Üye
Arkadaşlar merhaba, yaptığım bir çalışmada bir işlemcinin girişlerindeki kapasitörlerin değerleri 0.1uF,10uF,47uF.İstenilen esr lerde stoklarda sadece 47uF lık var.
0.1 lik ve 10 luk yerine atıyorum 22 uF lık kondansatörler bağlasam ne olur?
Bu değerleri tutturmanın önemi nedir?
Küçük seçilse filtrelemede sorun olabilir diye biliyorum ama büyük seçilmesinin bi sorunu var mı ?

Burada devrenin ne olduğu önemli. Yerine göre yorum yapmak lazım.
0.1uF dediği 100nF. Ben nerede 0.1uF görsem direk 100nF kutupsuz kondansatörü yapıştırıyorum.

ESR değeri nasıl belirleniyor bilmiyorum. Şimdiye kadar benim duyduğum, "normal kondansatör" ve "low esr kondansatör" Yani esr değeri illa şu rakam olacak diye hiç bir ayrıntı duymamıştım. Satış sitelerinde de rastlamadım değer olarak.

Özel değilse şemanızı paylaşın, hangi kondansatör, hangi esr değerinde isteniyor buraya yazın. Ancak böyle mantıklı bir yorum yapılabilir.

Mesela şurada 10uF Low Esr kondansatörler var.

0.1uF için şu aşağıdaki Multi Layer kondansatör iyi bir seçenek olabilir.

Yada şuradaki Film kondansatörlerden inceleyerek en kalitelisini seçebilirsin.

Ekran Alıntısı.PNG

Mesela burada 0.1 den kücük olunması isteniyor esrlerin.Ama o değerlerde uygun kapasitör değeri de bulunmuyor.Esr değeriyle mi oynamalıyım yoksa kapasitör değeriyle mi bilemedim

Esr değerinin 0.1 olmasına kadar hesaplayan adamlar bütün kapasitörleri kutupsuz çizmişler. Bunun mantığını anlayamadım. Acaba bilerek mi çizdiler, yoksa gerçekten kutupsuz mu bunlar?

Elinizde lcr metre varsa ölçüm yapabilirsiniz. Belkide bu derler normal değerlerdir. Yani özel bir tarafları olmayabilir. Eve geçince bendekilerden bir kaç tane ölçeyim bakalım ne çıkacak.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,899
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back