Veri Üretme

nt

Emekli
Selam!

Python kullanarak pratik bir veri üretme aracı oluşturmayı öğreneceğiz.

Python:
import random
def rastgele_veri_uret():
    isimler = ["Ahmet", "Mehmet", "Ayşe", "Fatma", "Mustafa"]
    soyisimler = ["Yılmaz", "Kaya", "Demir", "Çelik", "Şahin"]
    yaslar = range(18, 60)
    sehirler = ["İstanbul", "Ankara", "İzmir", "Bursa", "Adana"]
    isim = random.choice(isimler)
    soyisim = random.choice(soyisimler)
    yas = random.choice(yaslar)
    sehir = random.choice(sehirler)
    veri = {
        "isim": isim,
        "soyisim": soyisim,
        "yas": yas,
        "sehir": sehir
    }
    return veri
uretilen_veri = rastgele_veri_uret()
print(uretilen_veri)

Çıktısı :
Çıktı:
{'isim': 'Mehmet', 'soyisim': 'Yılmaz', 'yas': 58, 'sehir': 'Ankara'}

Son düzenleme:
Linux'ta dosya uzantilarinin onemi yok ya, bu yuzden resim dosyasina da txt diyebilirsin. Aslinda sifreleri sdfsdfsdfasf isminde bir dosyada saklamak gerek. Sonra kaka emojisini de password.txt olarak adlandiracaksin. Sistemi hackleyen indirdigi dosya ile eglensin. :D

pup.jpg

Yoo, guvenlik konularinda boyle yanlis kapi birakmak gerek. Sisteme girmeye calisanlari oyalamak icin cok ise yariyorlar.

Random (Rastgele) üretilen sayılardan,harflerden oluşan şifreler nerede işimize yarayacak?

• Üzgün
Reactions: nt
pwgen ile urettiginiz sifreleri sifre isteyen herhangi bir yerde kullanabilirsiniz. Farkli bir dosyada da burada kullandiginiz sifrenin kacinci satirda oldugunu kaydedersiniz. Iki farkli dosyayi iki farkli sistemde saklarsiniz. Bunlari ele gecirmek isteyen kisi iki farkli sistemle basa cikip dogru iki dosyaya erisim icin ugrasir. tabii dosyalarin isimlerini "random sifrelerim" ve "sifre anahtari" olarak vermemek gerek. :katil2:

pwgen random password generatoru. buradaki kodun gelismis hali olan bir program. debian paketleri arasinda var.

Son düzenleme:
Peki ele geçirilmemesi istenen programda gönderilen şifrenin doğru olduğunu anlayan kod parçası adamın yüklediği programın içinde değilmi?
Hackerın onunla işi olmazki hangi cevabın doğru olduğu zaten kodun içinde değilmi?
Anlatabildimmi acaba?

Peki ele geçirilmemesi istenen programda gönderilen şifrenin doğru olduğunu anlayan kod parçası adamın yüklediği programın içinde değilmi?
Hackerın onunla işi olmazki hangi cevabın doğru olduğu zaten kodun içinde değilmi?
Anlatabildimmi acaba?
Guvenlik cok katmanli yapida olmali. Yine sizin gonderdiginiz sifreyi kontrol eden programin da bunu asla kaydetmemesi ve bu sifrenin karsiligi olarak programda / sitede uretilen bir anahtarla uyusup uyusmadigini kontrol etmesi gerekir. Hatta siz sifreyi gonderirken bile bir tane kod ureteci sizin girdiginiz karakterleri programdaki algoritma ile kodlayip bu sekilde gondermeli aslinda. DUz text iletisimi olmamali. Siz tek tarafli olarak ne kadar dikkatli davransanizda karsinizda giris yaptiginiz site mal gibi sifreleri txt dosyasinda sakliyorsa kolay hedef oalcaktir. bu sizin kontrol edebileceginiz bir sey degil tabii. ama random sifre uretimi su konuda ise yarar, yuzlerce yerde ayni sifreyi kullanmazsiniz, bir tanesi patlarsa sadece orasi patlamis olur. Sisteme giren bir keylogger zaten herseiy kaydedebilir. Windows bu konuda cok guvensiz, Linux cok daha guvenli.

Size gelen reklam mailleri vb gibi seylerin hangi sitenin sizintisindan olustugunu ogrenmek icin kayit olurken ornegin acibaharat.com'a uye olacaksiniz. kullanici adinizi omega_acbhrt olarak secin. mail adresi olarak da boyle bir mail kullanin. daha sonra gelen mail vb den buranin sizinti yaptigini ogrenirsiniz.

@Alt 255 hiç gerçek hayatta bir program yazdın /veya bir yazılım firmasına yazdırıp bunun kırılmaması için bir takım programlar yazdın veya yazdırdınmı?

Evet. CRM yazilimi ureten bir firmada. Simdiye kadar hic sizinti ya da zincirde kirilma yasanmadi.

brute-force olan programlar için bu password.txt kullanır
örnek :

Sivri sorular soruyor gibi algılanmasında bu tarz şifre algoritmaları ile bir kişinin bilgisayarında kurulu olan bir yazılımı korumaya çalışmak bu tür bir algoritmayla mümkün olmaz.

Öncelikle random bir sayı harf dizisi türetip buna karşılık cevap harf/sayı dizisi türetmek baştan yanlış aynı random katarın tekrar aynısının türetileceğine nasıl emin olabilirsiniz ?
Bundan dolayı sistem donanımdaki tekrarlanmayan bazı hardware donanımların ID sini alıp bunu belli bir mantıkla dönüştürmeli müşterinin sisteminde kurulu olan yazılmda bu mantıkla türetilen karşılığı doğru olduğunu anlayıp yasal onayı vermeli
Bakınız: Enigma makinası
*Bu bahsettiğim eski sistemler yenilerinde başka sistemlerde kullanılıyor olabilir .Biz görmeyizde, quantum bilgisayarlarda hackleme diye birşey olamayacağını söylüyorlar

brute-force olan programlar için bu password.txt kullanır
örnek :
Brute force saldirilarini engellemek icin login olmaya calisan her sisteme belli sayida deneme sonrasinda bir sure ban verilir, ya da verilmesi gerek diyeyim. Bu saldiriyi yapmak icin cok sayida farkli bilgisayar gerek. Bunu elde etmek icin soyle bir yontem kulalniyorlar. Ornegin Turkiye'de yurtdisindan erisilemeyen korsan oyun ve program dagitan bir kac site var. Bunlarin dagittigi programlar ile zombi pcler olusturuluyor. Sonra bir saldiri yapilacagi zaman bunlar kullaniliyor. Brute force u kucuk bir grubun yapmasi cok zor. Mesela Cin ya da Japon sitelerinin cogu bu yuzden Turkiye IP'lerini tamamen bloklamis durumda. Erismek bazen VPN'le bile mumkun olmuyor. Sistem ayarlari Turkce / Turkiye olan sistemlerin direkt banlandigini gordum bir kac yerde.

Brute force saldirilarini engellemek icin login olmaya calisan her sisteme belli sayida deneme sonrasinda bir sure ban verilir, ya da verilmesi gerek diyeyim. Bu saldiriyi yapmak icin cok sayida farkli bilgisayar gerek. Bunu elde etmek icin soyle bir yontem kulalniyorlar. Ornegin Turkiye'de yurtdisindan erisilemeyen korsan oyun ve program dagitan bir kac site var. Bunlarin dagittigi programlar ile zombi pcler olusturuluyor. Sonra bir saldiri yapilacagi zaman bunlar kullaniliyor. Brute force u kucuk bir grubun yapmasi cok zor. Mesela Cin ya da Japon sitelerinin cogu bu yuzden Turkiye IP'lerini tamamen bloklamis durumda. Erismek bazen VPN'le bile mumkun olmuyor. Sistem ayarlari Turkce / Turkiye olan sistemlerin direkt banlandigini gordum bir kac yerde.
Proxy diye birşey var

Ekler

• 91F80EBF-511B-4CB5-B9CF-AD9DB5DE08E1.jpeg
    91F80EBF-511B-4CB5-B9CF-AD9DB5DE08E1.jpeg
    503.5 KB · Görüntüleme: 39
Sivri sorular soruyor gibi algılanmasında bu tarz şifre algoritmaları ile bir kişinin bilgisayarında kurulu olan bir yazılımı korumaya çalışmak bu tür bir algoritmayla mümkün olmaz.

Öncelikle random bir sayı harf dizisi türetip buna karşılık cevap harf/sayı dizisi türetmek baştan yanlış aynı random katarın tekrar aynısının türetileceğine nasıl emin olabilirsiniz ?
Bundan dolayı sistem donanımdaki tekrarlanmayan bazı hardware donanımların ID sini alıp bunu belli bir mantıkla dönüştürmeli müşterinin sisteminde kurulu olan yazılmda bu mantıkla türetilen karşılığı doğru olduğunu anlayıp yasal onayı vermeli
Bakınız: Enigma makinası
*Bu bahsettiğim eski sistemler yenilerinde başka sistemlerde kullanılıyor olabilir .Biz görmeyizde, quantum bilgisayarlarda hackleme diye birşey olamayacağını söylüyorlar
Donanım tabanlı benzersiz kimlikler kullanmak önemli bir adım olabilir.
kuantum bilgisayar kullanılıyor IBM pentogon için kullanıma aldı ayrıca kuantum algoritmaları ile rsa ve ecc kolayca kırılıyor eminim ki kuantum algoritmasınıda kıracak bir algoritma vardır. Hele ki yz işin içindeyse bunlar çok daha basit.

kuantum bilgisayar kullanılıyor IBM pentogon için kullanıma aldı ayrıca kuantum algoritmaları ile rsa ve ecc kolayca kırılıyor eminim ki kuantum algoritmasınıda kıracak bir algoritma vardır. Hele ki yz işin içindeyse bunlar çok daha basit.
Windows 11'in TPM 2 olan bilgisayarlara kurulmasi sarti bu yuzdendi. Tabii geriye uyumluluk olmayinca milyarlarca PC cop oluyor bir anda. Geri adim atmak zorunda kaldilar. Bazi oyunlar TPM 2 olmadan oyuna sokmuyor mesela, bunlarda da hile yok denecek kadar az.

Ben quantum bilgisayarları yok demedim zaten .İleride birbirleri ile haberleşirken araya 3.bir quantum bilgisayar girdiğinde haberleşmeyi asla dinleyemiyor.Çünkü kod değişiyor.
Bakınız: Çift yarık deneyi

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,899
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back