VirtualBox Ve Debian Sorunları

Ahan da rm -rf /* komutu :D

Hayır.
Başka bir linux sürümü.
@taydin abi bize kızabilirse de mecburen LUBUNTU sürümünü önereceğim.
Böylece benim sistem ile senin sistem özdeş olacağı için karşılıklı istişare ederek birbirimize yol gösterebiliriz.
Ancak şu önemlidir.
Kafana göre şu sürüm hoş şu sürüm gözelmiş diyip sürüm seçemezsin.
Bir linux sürümü de donanımlar ile doğrudan alakalıdır.
Elindeki sistem QUAD işlemcili olduğuna göre yeni sürümleri önermiyorum.
Öncelikle anakartının teknik özelliklerini tek tek belirtmelisin.
Chipsetin ICH10R ise nispeten üst seviye yeni sürümleri kurabilirsin. Ancak eski ise yeni sürümlerde sorunun çok olacaktır.
Benim pc nin datasheet'i içinde herşeyi yazıyor. Yalnız chipseti göremedim. Yanlış hatırlamıyorsam ıch9 du. Pc açılınca bakıcam.

baktım ICH10D imiş

cpuz.png

Ekler

• 13812292.pdf
    254.7 KB · Görüntüleme: 773
Son düzenleme:
Linux öğrenebilmenin tek yolu komut satırını iyice öğrenmek ve sabırla kurcalamaya devam etmek. Bir gün uğraştım, olmadı, olmayacak diyorsan o zaman zaten Linux sana göre değil. Komut satırında işi çözemiyorsan, onun üzerine bir sürü katman oturtan, ve her katmanın da ne halt ettiği belli olmayan grafik arayüzünden mi çözeceksin?

Senin sistem arada bir takıldığına göre, daha önce boot edip artık boot etmediğine göre temel bir donanımsal problem var. Belki de o SSD artık doğru çalışmıyor. Donanımın çalıştığını da nasıl garanti edeceksin tahmin et? Evet bildin, hemen açılıştan sonra grafik arayüzüne girmeden, komut satırından :)

Linux öğrenebilmenin tek yolu komut satırını iyice öğrenmek ve sabırla kurcalamaya devam etmek. Bir gün uğraştım, olmadı, olmayacak diyorsan o zaman zaten Linux sana göre değil. Komut satırında işi çözemiyorsan, onun üzerine bir sürü katman oturtan, ve her katmanın da ne halt ettiği belli olmayan grafik arayüzünden mi çözeceksin?
Ne yapacam ben ikinizin arasında :cheeky4: :katil2:

Senin sistem arada bir takıldığına göre, daha önce boot edip artık boot etmediğine göre temel bir donanımsal problem var. Belki de o SSD artık doğru çalışmıyor. Donanımın çalıştığını da nasıl garanti edeceksin tahmin et? Evet bildin, hemen açılıştan sonra grafik arayüzüne girmeden, komut satırından :)
Donanımsal olduğunu sanmıyorum abi. Ben nvidia driver'ını yüklerken çok kurcaladım konsoldan. Çekirdek bilmem nesini kapatmak lazımmış. Kara listeye bişeyler eklemek lazımmış derken baazı dosyaları sildim ellam.

Donanımsal sorun yoksa, bir gün boot eden linux ertesi gün boot etmeyi kesmez :) O windows'a has bir özellik. Ama windows bile hemen ertesi gün o duruma gelmez, biraz zaman alır (windows, çalıştıkça kendini bozan bir işletim sistemi).

Bir de böyle her zaman farklı fikirlerle karşılaşacaksın. Kendi kafanda değerlendirip ona göre yola devam et. Her durumda bildiğim bir konuysa destek veririm ben.

Bir de sistem takılıp kalıyorsa ve power off/on yapmak zorunda kalıyorsan, bunun iki sebebi olabilir: Ya bug'lı bir aygıt sürücüsü çakıldı (NVIDIA'nın açık kaynak olmayan driver'larını yüklediysen bu durum olabilir) veya donanımsal bir sorun var. Başka şekilde, mesela bir uygulamanın kendisi bir PC yi çökertemez. Ama o uygulama bir aygıt sürücüsünden talepte bulunabilir ve o aygıt sürücüsü de sistemi çökertebilir.

Bir de sistem takılıp kalıyorsa ve power off/on yapmak zorunda kalıyorsan, bunun iki sebebi olabilir: Ya bug'lı bir aygıt sürücüsü çakıldı (NVIDIA'nın açık kaynak olmayan driver'larını yüklediysen bu durum olabilir) veya donanımsal bir sorun var. Başka şekilde, mesela bir uygulamanın kendisi bir PC yi çökertemez. Ama o uygulama bir aygıt sürücüsünden talepte bulunabilir ve o aygıt sürücüsü de sistemi çökertebilir.
Abi CTRL + ALT + F1 yapınca direk komut ekranına çıkıyor(tam ekran). Oradan geri masaüstüne hangi komut dönüyor? Ne yaptıysam oradan dönemedim geri. Sonra reset atıp masaüstüne döndüm. Sonra nvidia driverı ile ilgili netten okuduğum bir komutu girdim. Bayağı bir işlem yaptı. Sonra reboot yaptım ama bir daha grafik arayüzüne hiç giremedim. Muhtemelen halihazırda olan driveri da sildim kaldım ortada :D

Ctrl-Alt-F7 tekrar grafik arayüze dönüyor. Ama bu dağıtıma göre de değişebiliyor. Kaç tane terminal tanımlandığına bağlı. Mesela benim şu anda kullandığım dağıtımda 6 text terminal tanımlı, 7 terminal grafik oluyor.

NVIDIA'nın kapalı olan driver'larını kurmanı tavsiye etmem. Gerek de yok zaten, herhalde DOOM oynamayacaksın linux'ta :cheeky1:

Debian depolarında gelen driver neyse onu kullan. Azami grafik performansı alamayacaksın ama işini de görecektir.

Bende ATI Radeon 7870 var. Debian depolarında bulunan açık kaynak ATI driver'larını kullanıyorum. Hardware acceleration ben de tam aktive edemedim bunda. O yüzden tamamen işlemci gücüyla ekranı kontrol ediyor. Ama yeterli oluyor, 4K video oynatırken bile yeterince akıcı bir görüntü alıyorum.

Sadece 1-2 tık ile Lubuntu son sürümü Vbox'a kurdum. Partitions filan hiç birşey sormadı. Enteresan...
Bir kaç gün de bununla oyalanayım bakalım ne olacak. Yarın da boştaki disklerden birine full kurulum yaparım.

lubuntu.png

Ben bilmediğim halde 7-8 tane programı terminalden biraz uğraşarak kurmayı başardım. Bu kadarcık tecrübeme dayanarak söylüyorum işi bilen adam terminalden işletim sistemine takla bile attırabilir. Hatta bunu windowsun MS-DOS'un da bile yapabilir.

Ben bilmediğim için söylenip duruyorum.
Ama bir örnek gösterseniz de baksak nasıl yükleniyor?

Driver içeren paketi komut satırından kurunca paket yöneticisi driver'i de kuruyor.

Onun dışında manuel olarak da yüklemek mümkün. Mesela benimdriver.ko diye bir driver dosyamız var. Bunu /lib/modules/<linux versiyonu>/ altında uygun bir dizine koyuyorsun. Mesela benim sistemde:

Kod:
# cp benimdriver.ko /lib/modules/4.9.0-11-amd64/misc
# depmod -ae

komutlarını çalıştırıyorsun. Artık driver sistem tarafından kaydedilmiş oluyor. Driver'in türüne göre artık bu ya otomatik olarak gerektiğinde yüklenecek, veya manuel olarak sen yükleyeceksin:

Kod:
# modprobe benimdriver

Bu yüklenilen sürücü versiyonunun ne olduğunu anlayamadım.
Beraberinde bazı kütüphaneler ve CCC gibi uygulamaların yüklenilip yüklenilmediğini hala anlayamadım.

Örnek bir sürücünün yüklenişini gösterdim yav, bir de örneğe versiyon ataması mı yapacağız :D Version 1.0 olsun hadi.

Debian için konuşacak olursak, temel sürücüler işletim sisteminin bir parçası olarak kuruluyor. Başka sürücüleri de debian paketleri kuruyor, sonra da ya otomatik olarak, gerektiği zaman, veya manuel yüklenecek şekilde yapılandırıyor.

Paket depolarında hangi driver'lar var öğrenmek istiyorsan, synaptic içinden aratabilirsin. Veya komut satırından :tamam2:

Kod:
root@bonsai:~# apt search radeon
Sorting... Done
Full Text Search... Done
atitvout/oldstable 0.4-13 i386
  ATI TV Out Support Program

firmware-amd-graphics/oldstable,oldstable,now 20161130-5 all [installed]
  Binary firmware for AMD/ATI graphics chips

gatos/oldstable 0.0.5-19 i386
  ATI All-in-Wonder TV capture software

libdrm-radeon1/oldstable,now 2.4.74-1 amd64 [installed,automatic]
  Userspace interface to radeon-specific kernel DRM services -- runtime

libdrm-radeon1-dbg/oldstable 2.4.74-1 amd64
  Userspace interface to radeon-specific kernel DRM services -- debugging symbols

radeontool/oldstable 1.6.3-1+b1 amd64
  utility to control ATI Radeon backlight functions on laptops

radeontop/oldstable 0.9-1+b1 amd64
  Utility to show Radeon GPU utilization

rovclock/oldstable 0.6e-7+b1 amd64
  utility to control frequency rates of your Radeon card

xserver-xorg-video-amdgpu/oldstable,now 1.2.0-1+b1 amd64 [installed,automatic]
  X.Org X server -- AMDGPU display driver

xserver-xorg-video-amdgpu-dbg/oldstable 1.2.0-1+b1 amd64
  X.Org X server -- AMDGPU display driver (debugging symbols)

xserver-xorg-video-ati/oldstable,now 1:7.8.0-1+b1 amd64 [installed,automatic]
  X.Org X server -- AMD/ATI display driver wrapper

xserver-xorg-video-ati-dbg/oldstable 1:7.8.0-1+b1 amd64
  X.Org X server -- AMD/ATI display driver wrapper (debugging symbols)

xserver-xorg-video-radeon/oldstable,now 1:7.8.0-1+b1 amd64 [installed,automatic]
  X.Org X server -- AMD/ATI Radeon display driver

xserver-xorg-video-radeon-dbg/oldstable 1:7.8.0-1+b1 amd64
  X.Org X server -- AMD/ATI Radeon display driver (debugging symbols)

root@bonsai:~#

Burada radeon araması yaptırınca ATI ekran kartlarının sürücülerini kuran paketleri ve versiyonlarını görüyoruz.

Bu her seferinde şifre istiyor ve doğru girmeme rağmen kabul etmiyor.
Root şifresi ile kullanıcı şifresini aynı yaptım ondan olabilir mi?

pass.png

"sudo su" komunutu verip önce root user ol ve sonra "apt install whatsapp" şeklinde çalıştır.

su komutu için sudo'ya gerek yok

Bash:
[ta@bonsai ~]$
[ta@bonsai ~]$ su
Password:
root@bonsai:/home/ta#
root@bonsai:/home/ta#

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back