Volkan Patlaması

varlık66

Üye
Arkadaşlar iyi günler,
Müzemizde öğrencilere yönelik eğitim amacıyla Volkan konisi yaptık.
Şehrimizi de oluşturmaya çalışıyoruz.
Ekte Almanya da müzede sergilenen Vezüv yanardağının patlamasını gösteren video yu ekte görüyorsunuz.
muhtelemen led ve ardiuno kulllanmış olabilirler.
Biz bunun aynısını yapabilir miyiz.
Resul VARLIK
MTA Trabzon

Ekler

• volkan.mp4
    26.2 MB
Guzel bir efect olusturmuslar. Gecmiste optik diskle efect yapan bazi duzenekler gormustum. Burdaki efect minik minik ledlerle yapilsa ayni etki olurmu emin degilim.

Lav akintisinin oldugu kisimlarin recine dolgu oldugunu dusunuyorum. Fakat efect tamamen elektronik mi yoksa optik disk ile mi yapilmis emin olamadim.

Mekanik usulde, yavas donen ustunde renkli film deseni barindiran optik bir disk arkadan isik vurdugunda sinema filmi gibi goruntu olusturuluyor.

Son düzenleme:
Çok kanallı PWM üreten çipler var. Mesela aşağıda 48 kanallı bir çip var

Veya daha az kanallıları da vardır. "multi channel pwm generator ic" diye aratıp araştırabilirsin. Bunları kullanarak, yeterince de LED bağlayarak akan ve değişik parlaklıklarla yanan lav efekti oluşturulabilir.

Mesela 5 tane LT8500 kullanıp 250 LED yaparsın, bir tane Arduino ile de LED lerin senaryosunu tanımlayıp oynatırsın.

Almanlar model trende gerçekten çok iyiler. 15 yaşına kadar çocukluğum Almanya'da geçti, oyuncakçılarda bu model trenlere çok özenirdim. RC model dükkanlarının vitrinlerinde de uzun süre dikeldiğimi hatırlıyorum. Ama para yoktu o zamanlar, seyretmekle yetiniyordum :)

Timur bey ilginize teşekkürler
led lerin bir özelliği varmı.
ek te saçak led gibi

Ekler

• 1.jpg
    1.jpg
    27 KB · Görüntüleme: 53
LED'leri uygun güçte seçmek gerekecek. Mesela lav akışının olduğu yerdeki LED gücü ile tavana ışık vuran LED gücü aynı değildir.

Siz müze olarak LED ve PWM kontrol kısmını dışarıda yaptırın. Arduino'ya I2C ile bağlanan bir sistem olarak bir elektronik uzmanı yapsın. Sonra bu kartı bir Arduino'ya bağla ve programını sen yaz. Böylece anlık olarak istediğin değişikliği yaparsın.

animasyonun en azindan belli bir kismi; bir projeksiyon cihazi ile yanardag uzerine video goruntusu olarak yansitilabilir, video animasyonunuda istediginiz gibi hazirlayabilirsiniz.

kamuda işler nasıl yürüyor bilmiyorum ama madem kurumun bu yönde ihtiyacı oluyor elektronik okumuş birey istihdam edilse?

MTA'da 1983 yilinda staj yapmistim. Dehset elektronik laboratuvar aletleri vardi.
Fizik muhendisleri ve elektronik teknisyenleri calisiyordu.

Arkadaşlar iyi günler,
Ekte Almanya da müzede sergilenen Vezüv yanardağının patlamasını gösteren video yu ekte görüyorsunuz.
Resul VARLIK
MTA Trabzon
Çok bir yaşım yok ama bu video bir 12 yıl geriye götürdü beni. Teşekkürler Sanırım Ege Üniversitesinde bir müzede vardı bunun gibi bir yanardağ. Peyzaj ve coğrafya bu kadar doğal görünmese de efekt benzerdi.:D

Arkadaşlar iyi günler,
Resul VARLIK
MTA Trabzon
Bu çok iyi. Buradaki ince yolları yapmak hem maket hem ışık bakımından zor görünmüyor ama lav akıntısı efekti çok iyi yapılmış. Hem optik hem elektronik olarak ince işçilik var gibi, yavaşça akıyor gibi görünmesini bu kadar iyi sağlamak bu işin uzmanı tarafından yapıldığını gösteriyor. Ama bu kadar sinematik olmasa da iyi hazırlanmış makete ışıklandırmayı yapmak çok da zor değil. Mimari projelere aydınlatmalı maket yapan bir işletme bunu daha hızlı çözebilir.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back