Voltaj bölücü için direnç büyüklüğü seçimi

Atak

Aktif Üye
Katılım
4 Nisan 2021
Mesajlar
778
Voltaj bölücünün Vin x [r2/(r1+r2)] gibi bir formulü var ve buradan Vout bulabiliyoruz. Benim daha çok merak ettiğim kısım ise aynı oranı veren direnç gruplarında yüksek ohm kullanarak yapmak veya düşük yapmak ne değiştirir. Çok düşük olamaz boşta akım harcar o da tamam ama mesela arduinoda hep 10K kullanıyorlar analog okumalarda falan. Denedim 50k da çalıştırıyor elle bir hassasiyet farkı göremedim. Hassasiyet değişir mi madem az akım çekiyor 250K da kullanabiliriz ama o zaman da değer okunmaz mı? Teoride okunması lazım. Merak ettiğim bir konu buradaki istediğimiz oranda voltaj bölücü yapmamız gerektiğinde ideal akım nedir, ideal akım diye bir şey var mıdır bu konuda? İdeal akımdan kastım voltaj bölücünün girişteki boştaki harcadığı akım. Ya da çıkıştaki akım mı önemlidir?
 
Güzel bir soru. Benim de merak ettiğim bir konu bu.
 
Bu sorunun cevabı sizin bu ara gerilimi kullanacak yükün empedansıyla ilgilidir.
mesela bir voltaj takipcisi opampa +input girişiyse yüksek empedans olduğundan 100k gibi yüksek dirençler kulanılabilir.
aynı şekilde bu voltajı bir adc inputuna uygulayacaksanız yine yüksek omajlı dirençlerle gerilim bölebilirsiniz. fakat
mesela adc girişinde 1nf gibi internal giriş kapasitesi varsa ve siz hızlı ölçüm yapmak istiyorsanız 1k vs kullanırsınız. çünkü gerilim bölücüden gelen akımla 1nf kapasitörün hızlı şarz ve deşarz olması gerekir. fakat siz ölçümleri 10ms de bir veya daha yavaş yapacaksanız yine 100k gerilim bölücüler kullanabilirsiniz.
 
Benim bu denklemden anladigim ve tahminim r1 arttikca okunacak voltaj degerinin dusecegi, boylelikle okunan degerden gercek degere gecerken kullanilacak carpanin artacagi. Buyuk ihtimalle voltaj degerini okuyacagimiz her pinin hassasiyet kademeleri var. Yani bir noktada yuvarlama yapmasi gerek. Yani hassasiyet kademeleri, 1.12 / 1.13 diye gittigini varsayalim, 1.1275, 1.3 yada 1.12 ye yuvarlanmak zorunda kalacak. Basit orneklendirmek icin hassasiyet araliklarini yuksek tuttum, gercekte eminim bu cok daha dusuktur. Senin carpanin buyukse okunan carpim oncesi deger gitgide kuculecegi icin, yuvarlama hatan carpaninla dogru orantida artacak diye tahmin ediyorum.
 
Herkese cevapları için teşekkür ederim, sanırım bu empedans konusunu biraz araştırmam gerekiyor.
 

Forum istatistikleri

Konular
6,129
Mesajlar
104,735
Üyeler
2,551
Son üye
empty

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back
Top